EĞİTİM ÇALIŞANLARI HAK ARAYIŞINDA!

Bu haber 05 Ekim 2022 saat 9:58 'de eklendi.

Eğitim çalışanlarının promosyon rakamlarının güncellenmesi taleplerine olumsuz cevap alması sebebiyle dün Türk Eğitim Sen Ankara 6 nolu Şube ve Polatlı İlçe Temsilciliğince HalkBank Polatlı Çarşı Şubesi önünde basın açıklaması yapılarak, eğitim emekçilerinin sesi yetkililere duyurulmaya çalışıldı.

Türk Eğitim Sen Polatlı İlçe Temsilciliği, Nisan ayında imzalanan promosyon anlaşması için 24.08.2022 tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne güncelleme isteği ile ilgili yazı yazmıştı. Polatlı Halk Bankasının olumsuz cevap vermesi üzerine dün Türk Eğitim Sen Ankara 6 Nolu Şube Başkanı Aytaç Coşan ve Şube Yönetim Kurulu, Polatlı İlçe Temsilcisi İsa Demir ve İlçe Yönetimi ile birlikte eğitim çalışanlarının katılımı ile Halkbank Bank Çarşı Şubesi önünde basın açıklaması yapıldı.

“BANKA PROMOSYON ANLAŞMALARI GÜNCELLENMELİ, KAMU ÇALIŞANLARI HAK KAYIPLARINA UĞRAMAMALIDIR”

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kıymetli eğitim çalışanları; Hepimizin bildiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bagli il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile üniversitelerimiz tarafindan bankalar ile maaş promosyon anlaşmaları yapılıyor ve bu kapsamda alınan promosyon ücretleri memurlara ödeniyor. Promosyon anlaşmalarının süresi ise üç ile beş yıl arasında değişiyor. Ancak şu anda yaşanan sorun, 2022 yılı Temmuz ayı öncesinde promosyon sözleşmesi yapılan kamu çalışanlarının ciddi bir ekonomik kayıp ile karşı karşıya kalmasıdır. Çünkü; Hatırlanacağı üzere pandemi döneminde ülkemiz ağır bir süreç yaşadı. Hemen hemen her alanda yaşanan olumsuz gelişmeden toplumun tüm kesimleri olduğu gibi kamu çalışanları da etkilendi. O dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri de gelişen ekonomik koşullar karşısında kadük hale geldi.

“PROMOSYON ÖDEMELERİ ÇOK KOMİK RAKAMLAR HALİNE GELDİ”

“Temmuz 2022 öncesinde yapılan sözleşmeler ile eğitim çalışanların eline geçen promosyon ödemeleri çok komik rakamlar haline geldi. Zira son bir yıllık sürede enflasyon oranında meydana gelen artışa binaen memur maaşlarında da artış gerçekleşti. Öyle ki 2022 yilmda memur maaşlarına yaklaşık yüzde 80 civarında artış yapıldı. Memur maaşlarına yapılan artışla birlikte bankalara gönderilen aylık nakit miktarı da aynı oranda arttı. Bu kez Temmuz 2022 öncesinde promosyon anlaşması imzalayan kurum çalışanları mağdur oldu. Zira sözleşmeler eski maaşlara göre yapılmıştı ve bu da çalışanların promosyon kaybına uğramasına yol açtı. Düşük ücretlerle promosyon anlaşması yapılan kamu çalışanlarının suçu ne?”

“PROMOSYON MİKTARLARININ GÜNCELLENMESİ KARARI KURUM YÖNETİCİLERİNİN İNİSİYATİFİNE BIRAKILMAMALIDIR”

“2022 yılında bankalarla yapılan promosyon anlaşmalarında verilen ücretler hayli yüksek. Hatta son olarak promosyon ücretlerinin 41 bin 500 TL’ye kadar çıktığı kamuoyuna yansıdı. Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında, Temmuz 2022 öncesinde ödemesi yapılan promosyon ücretlerinin enflasyon oranı ve memur maaş artışları karşısında değer kaybetmesi, bu anlaşmaların ise uzun yıllar uygulanmaya devam edecek olması nedeniyle promosyon ücretlerinin güncellenmesi ve ekonomik gelişmelere göre artış yapılması gereklidir. Bu konuda bir kısım il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin promosyon ücretlerinin güncellenmesi yönünde girişimlerde bulunduklarına dair bilgiler elimize ulaşmaktadır. Bu önemli bir adım olmakla birlikte yeterli değildir. Emekli promosyon ücretlerinin 10 bin TL’ye yaklaştığı, bankaların emeklileri çekebilmek için promosyon konusunda adeta yarışa girdiği bu dönemde, kamu çalışanlarının promosyon miktarlarının güncellenmesi kararı kurum yöneticilerinin inisiyatifine bırakılmamalıdır.”

“BU HAKKIN GASP EDİLMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIMIZ BİLİNMELİDİR”

“Eğitim çalışanları olarak; Bankalarla yapılan promosyon sözleşmelerinin, 3 ya da 4 yıllık bir süreyi kapsadığı için enflasyon artışı, buna bağlı olarak maaş artışları ya da döviz kurundaki hareketlenmeler ile birlikte güncelliğini yitirdiği inkar edilemez bir gerçekken, Soruyoruz: Bankaların çekici promosyon vaatleri ile müşterilerinin artmasına ve bununla doğru orantılı olarak kar oranlarının yükselmesine rağmen, kamu çalışanlarının bundan faydalanamaması, promosyon kaybı yaşaması ne kadar adildir?

Bu bağlamda, MEB’e bağlı tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ve üniversitelerimizin bankalarla yaptıkları promosyon anlaşmalarının revize edilmesini, güncel ekonomik gelişmeler ışığında promosyon ücretlerinin artırılmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından, promosyon sözleşmelerinin, öngörülemeyen ekonomik gelişmelere uygun olarak düzenlenmesi için hüküm getirilmesi de çok önemli bir adım olacaktır. Unutulmamalıdır ki promosyon ücretlerinde; Emeğimiz vardır. Alın terimiz vardır. Hakkımız vardır. Bu hakkın gasp edilmesine göz yummayacağımız bilinmelidir. Ne eksik, ne fazla… Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak! Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.