Bugün sabah saatlerinde Ege Denizi'nde Midilli Adası açıklarında 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre, saat 07.57'de gerçekleşen depremin derinliği 7.9 kilometre olarak kaydedildi.

Depremin ardından, Türkiye'nin önde gelen deprem uzmanlarından Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından önemli bir değerlendirme paylaştı.

Prof. Dr. Ercan, depremin meydana geldiği bölgenin geçmişte Zeytinbağ kırığının etkisi altında olduğunu belirtti. Ayrıca, Midilli-Sisam-Karaburun-Foça alanının bu kırığın gerdiği bir deprem bölgesi olduğuna dikkat çekti.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası çağrıda bulunmuştu: Öğretmenler Ankara’da bir araya geldi Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası çağrıda bulunmuştu: Öğretmenler Ankara’da bir araya geldi

Ege Denizi Depremi Sonrasında Uzmandan Önemli Açıklama 'Bölge Büyük Depreme Gebe'3

Prof. Dr. Ercan, geçmişte 12 Haziran'da yaşanan ve 6.2 büyüklüğündeki depremin bu bölgedeki gerginliği azaltamadığını ifade etti. Bugünkü 4.5 büyüklüğündeki depremin ise bu gerginliğin devam ettiğini gösterdiğine işaret etti.

Ayrıca, bölgenin 6.5 büyüklüğünde büyük bir depreme gebe olduğunu vurguladı. Ancak, bu potansiyel büyük depremin ne zaman gerçekleşebileceğine dair kesin bir süre belirlemediklerini ekledi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan sosyal medya hesabından şu değerlendirmede bulundu: “Midilli-Sisam-Karaburun-Foça alanı Zeytinbağ kırığının gerdiği bir deprem alanıdır. Son deprem 12 Haz. 12.28’de M6,2 olmuş, ancak buradaki gerginliği boşaltamamıştı. Bu gün Midilli M4,5; gerginliğin sürdüğünü göstermektedir. Bölge M6,5’da büyük depreme gebedir. Süresini bilmiyoruz.”