EFE: BU GENELGE YEREL BASINI BİTİRİR

Bu haber 10 Temmuz 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan “Tasarruf Tedbirleri Genelgesi” hakkında açıklamada bulunan Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre Efe genelgenin ülke genelinde yerel basını bitirme noktasına getireceğini ve gelir kaybının yaşam mücadelesi veren gazeteler için olumsuz şekilde sonuçlar ortaya koyacağına işaret etti. Efe, Polatlı’da günlük çıkan dört gazetenin Basın ilan Müdürlüğü nezdinde anlaşmalı iki gazeteye düştüğünü bu genelge ile daha fazla ekonomik sorunların yaşanacağına dikkat çekti.

POLATLI’DA ZATEN GAZETELER İKİYE DÜŞMÜŞTÜ

Polatlı’da resmi ilan yayınlama hakkında sahip yerel gazetelerin ekonomik şartlar ve resmi ilan gelirlerinin azalmasıyla ortak güç birliği kararıyla gazete sayısının ikiye düştüğüne dikkat çeken Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre Efe genelgenin ülke genelinde yerel basını bitirme noktasına getireceğini ve gelir kaybının yaşam mücadelesi veren gazeteler için olumsuz şekilde sonuçlar orataya koyacağına işaret etti.

Efe; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin “tasarruf tedbirleri” genelgesi yayımladı. Genelgede ‘kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili birimleri hariç ‘Hiçbir Şekilde’ Günlük Gazete alınmayacak’ ibaresi yer alıyor. Gelirinin büyük bir yönünü kamu kurum ve kuruluşlarından sağlayan yerel basının bu karar sonrasında nefes alması neredeyse imkansız hale gelecektir. İstihdam ve gazetecilik anlamında sigortalı bir çok fikir işçisi çalıştıran yerel basının gelir kaybıyla bir çok gencimiz mesleğini yapamayacağı gibi işsiz kalacaktır.” dedi.

BİZLER AYAKTA KALMAK İÇİN AKSİNE TEŞVİK BEKLİYORUZ

Efe; “Hali hazırda yıllardır zor şartlar altında yayın hayatını sürdüren, son 1,5 yıldır da koronavirüs Pandemisi nedeniyle çok zor duruma düşen Yerel Basın, bu genelge ile tamamen bitme noktasına gelecektir. Bir çok yayın kuruluşu ve gazete kapanacaktır. Polatlı’da dört günlük resmi ilan yayınlayan yerel gazete ekonmik şartlar yüzünden zaten 01 Mart tarihinde güç birliği adı altında birleşme kararı almış bu karar ekonomik olarak ilçede yerel basının ayakta durmasına vesile olmuştu. Fakat şimdi kamu kurum ve kuruluşlarının tasarruf tedibiri çerçevesinde bu karara dahil edilmesi yerel basının yaşama şansını tamamen elinden almaktadır. Meclise sunulan yasanın iyilşetirimesi ve buna paralel yerel basına destek paketlerinin çıkmasını gönülden arzu ediyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.