EFE: BASIN NE KADAR ÖZGÜRSE HALKTA O KADAR ÖZGÜRDÜR

Bu haber 22 Ekim 2021 saat 10:02 'de eklendi.

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre Efe 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Efe, açıklamasında basın özgürlüğü ve özellikle yerel basının günümüz şartların birçok ekonomik problemlerle karşı karşıya kaldığını belirtti.

BASINIMIZ NE KADAR ÖZGÜR NE KADAR DEĞİL TARTIŞILIR

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre Efe 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü her yıl olduğu gibi bu yılda sadece gazete sütunlarında basın özgürlüğünden ve gazeteciler temel sorunlarının görmezden gelindiği bir yıl dönümü gibi haberlerle yer alacak. Aslına bakılırsa basın kendi içinde özgürlük sorunu yaşıyor diyebiliriz. Basın özgürlüğünden bahsedilen bugünde kendi basınımız ne kadar özgür ne kadar değil buda yerine göre tartışılır.”

FARKLI DÜŞÜNCELERİN MEVCUDU ELEŞTİRMELERİ KADAR GÜZEL VE UYGAR BİR ŞEY YOKTUR

“Bir memlekette veya basının yayın yaptığı bir bölgede basın ne kadar özgürse halk ve okuyucuda o kadar özgürdür. Basın özgürlüğü ne kadar kısıtlanıyorsa halkta o kadar kısıtlamalar ve dayatmalara maruz kalıyor demektir. Basının günümüzde ki konumu ve özgürlüğüne gelindiğinde ise kafalar biraz karışıyor. Basın özgürlüğünün bugünde esas tartışılması gereken konu olduğu bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Halkın haber alma özgürlüğünün basın özgürlüğü ile bütünleştiği ülkelerde demokrasi adına düşüncelerin ortaya koyulması ve farklı düşüncelerin mevcudu eleştirmeleri kadar güzel ve uygar hiçbir şeyin olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz.”

21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLARIM

“Özgür bir basının olmadığı toplumlar kör, sağır ve dilsizdirler deyimini aklımıza getirdiğimizde basının toplumdaki yeri ve önemini sanırım daha rahat ortaya koyabiliriz.  Basının iletişimin temel taşlarından ve demokrasinin işlemesini sağlayan en önemli kurumlarından biri olarak bireylerin gerçekleri öğrenmesinde ve düşüncelerini ifade etmesinde etkili bir araçtır. İşte bu duygu ve düşüncelerle, mesleklerini icra ederken hayatlarını kaybeden basın şehitlerimizi saygıyla anarken aziz milletimize hizmet etmek için mesai kavramı tanımayan, fedakar ve cefakar tüm meslektaşlarımın basın çalışanlarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutlarım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.