Günümüzde çocukların sıklıkla vakit geçirdiği aktivitelerden biri çizgi film izlemek. Ancak uzmanlar, bazı çizgi filmlerin içerdiği şiddet ve uygunsuz davranışlar nedeniyle çocukların psikolojik ve sosyal gelişimine zarar verebileceği konusunda ebeveynleri uyarıyor. 

Ebeveynler Dikkat! Çocuklarınıza Bu Çizgi Filmleri Izletmeyin  (1)

Birçok çizgi filmde, eğlence unsuru olarak şiddet kullanılmakta. Bu tür çizgi filmler, çocukların şiddeti normalleştirmesine ve agresif davranışlar sergilemesine neden olabilir. Örneğin, bazı çizgi filmlerde karakterlerin birbirine zarar vermesi veya sürekli kavga etmesi gibi sahneler yaygındır. Uzmanlar, çocukların bu sahneleri izlerken, şiddetin sorunları çözme yöntemi olarak algılayabileceğini belirtiyor. Özellikle modern çizgi filmlerde, karakterlerin birbirine saygısız davranması, kaba dil kullanması veya sosyal normlara aykırı hareketler sergilemesi sıkça görülüyor. Bu durum, çocukların benzer davranışları taklit etmesine ve sosyal hayatlarında sorunlar yaşamasına yol açmaktadır. 

Yapılan birçok bilimsel araştırma, şiddet ve uygunsuz içerik barındıran çizgi filmlerin çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yarattığını göstermektedir. Örneğin, yapılan bir araştırmada, şiddet içeren çizgi filmleri izleyen çocukların daha agresif davranışlar sergilediği ve empati kurma becerilerinin azaldığı tespit edilmiştir. Aynı şekilde, dil kullanımı ve davranışlar konusunda olumsuz içeriklerin, çocukların sosyal ilişkilerinde problem yaşamasına neden olduğu vurgulanmaktadır. 

Ekran Görüntüsü 2024 06 22 132106

Henüz hayal ile gerçeği ayırt edemeyen ve gördüklerinin etkisi altında kalan çocukların gelişiminde önemli rol oynayan çizgi filmler arasından izlenmemesi gerekenleri sıraladık. Bazı çizgi filmler yetişkinler için bile keyif verici olabilir. Ancak bu çizgi filmler, çocuklar için zararlı içeriklere sahip olabilmektedir. Aşağıda adı geçen çizgi filmler, yapılan araştırmalar sonucu çocuklar üzerinde olumsuz etkileri tespit edilmiş olanlardır.  İşte çocukların kesinlikle izlememesi gereken ve çocuklara zarar veren o çizgi filmler... 

Ebeveynler Dikkat! Çocuklarınıza Bu Çizgi Filmleri Izletmeyin  (7)

ÖRÜMCEK ADAM 

Şiddet ve dövüş sahneleriyle dolu olan Örümcek Adam, çocuklar üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu sahneler, çocukların olumsuz rol modelleri oluşturmasına ve bu davranışları doğru olarak kabul edip örnek almasına yol açabilir. 

Ebeveynler Dikkat! Çocuklarınıza Bu Çizgi Filmleri Izletmeyin  (4)

STAR WARS 

Star Wars serisi, yıkım ve dövüş sahneleri ile çocuklar üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Bu tür sahneler, çocukların şiddeti normalleştirmesine ve agresif davranışlar geliştirmesine sebep olabilir. 

Ebeveynler Dikkat! Çocuklarınıza Bu Çizgi Filmleri Izletmeyin  (3)

ŞEKER KIZ CANDY 

Şeker Kız Candy, kronik terk edilme korkusu, kendini koruyamama duygusu ve yalnızlık hissi yaratabilmektedir. Bu tür duygular, özellikle küçük yaş grubu çocuklarda psikolojik gelişimi olumsuz yönde etkileyebilir. 

Ebeveynler Dikkat! Çocuklarınıza Bu Çizgi Filmleri Izletmeyin  (5)

TEK İŞİMİZ GAZETECİLİK TEK İŞİMİZ GAZETECİLİK

SÜNGERBOB 

SüngerBob, içerdiği cinsel imalar, küfürler ve alenen cinselliği çağrıştıran sahnelerle çocuklar için son derece uygunsuz bir çizgi filmdir. SüngerBob, bilinçaltı değil, doğrudan bilinç üstü mesajlar vermekte ve çocukların cinsel içerikli esprilere maruz kalmasına yol açmaktadır. 

Ebeveynler Dikkat! Çocuklarınıza Bu Çizgi Filmleri Izletmeyin  (6)

BARBIE 

Yıllardır küçük büyük demeden bütün kız çocukları üzerinde etki sahibi olan Barbie, mükemmel fizik ve yüz hatları ile kız çocuklarını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Bu durum, kız çocuklarının kendilerini sürekli eleştirmelerine ve fiziksel görünümleri hakkında kaygılar geliştirmelerine neden olabilir. Barbie gibi çok güzel olmak isteyen kız çocukları, neden kendilerinin güzel olmadığını sorgulayıp özgüven sorunları yaşayabilmektedir. 

Peki, ebeveynler ne yapmalı? Uzmanlar tarafından sunulan tavsiyeler ise şöyle: 

Çocuklarınızın sağlıklı bir psikososyal gelişim göstermesi için izledikleri içerikleri dikkatle seçmek önemlidir.  

Çocuklarınıza izlettirmeyi düşündüğünüz çizgi filmleri önceden izleyerek içeriğini değerlendirin.  

Çizgi filmlerin yaş uygunluğu hakkında bilgi edinin ve çocuğunuzun yaşına uygun içerikleri seçin.  

Çocukların günde en fazla 1-2 saat çizgi film izlemesine izin verin ve ekran süresini kontrol altında tutun.  

Muhabir: SEMA TÜRKEL