E-DEVLET ÜZERİNDEN ÇKS MÜRACAATLARI AÇILDI

Bu haber 03 Ekim 2022 saat 10:29 'de eklendi.

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasıyla e-devlet üzerinden ÇKS başvuruları yapılabiliyor. 1 Ekim itibariyle e-devlet üzerinden ÇKS müracaatları açıldı. Çiftçiler oturdukları yerden e-devlet üzerinden ÇKS güncellemesi yapabilecek. İlk başvuru haricinde her yıl Ziraat Odalarından alınan Çiftçi Belgesi alımının ve muhtar ve aza imzaları kaldırıldı. 10 ay süre ile olan başvuru süresi 4 aya düşürüldü ve 2023 yılı ÇKS başvuru süresi 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecek.

ÇKS MÜRACAATLARI ARTIK ONLİNE

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü yeni ÇKS yönetmeliği hakkında yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi; “Çiftçi Kayıt Sistemi yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut yönetmeliğin yayınlandığı tarihten günümüze kadar uygulama döneminde Bakanlığımız tarafından tespit edilen aksaklıkların giderilmesi, taşra teşkilatında uygulama birliği sağlanması, devreye alınacak yeni iş modellerine ve Bakanlığımızca geliştirilen yeni politikalara adapte olunması için dijitalleşme, bürokrasinin azaltılması ve üretim planlaması amaçlanmıştır. Bu kapsamda e-devlet üzerinden müracaatlar açıldı.”

ZİRAAT ODASI’NDAN ÇİFTÇİ BELGESİ ALMAYA GEREK YOK

“Bu kapsamda;23.09.2022 tarih ve 31962 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile;Ürün güncellemesi yapacak çiftçiler Başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecek olup,Sistem çiftçilerimizin kullanabileceği basit bir iş akışından oluşmaktadır.İlk defa ÇKS’ye kayıt olacak çiftçiler ve Arazi bilgilerinde değişiklik yapacaklar (arazi ekleme, arazi çıkarma vb.) İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze başvuru yapacaklardır. Ziraat Odalarından her yıl alınan Çiftçi Belgesi tüm başvurular için sadece ilk başvuruda alınacak, sonraki güncellemeler için alınmayacaktır.”

MÜRACAAT İÇİN SON GÜN 31 ARALIK!

“Mevcut durumda 1 Eylül – sonraki yılın 30 Haziran tarihleri arasında olan başvuru süresi, üretim planlaması yapılabilmesine için başvurunun başladığı yılın 31 Aralık’a çekilmiştir.  Yani mevcut durumda 10 ay süre ile olan başvuru süresi (01 Eylül – 31 Aralık arasında) 4 aya düşürülmüştür. 2023 yılı ÇKS başvuru süresi 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir.”

MUHTAR VE AZA İMZALARI KALKTI

“Muhtar ve aza imzaları: Ürün beyan formlarında (B-Arazi Bilgileri Formu) yer alan muhtar ve 2 aza imzaları kaldırılmıştır.Yeni düzenlenen veya yenilenen Kiralama, Muvafakatname ve Taahhütnameler Muhtar ve 1 Aza tarafından onaylanacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.