DURUKAN: TÜİK VERİLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Bu haber 18 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı işsizlik rakamlarını değerlendirdi. İşsizlik rakamlarının Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı rakamların çok daha üzerinde olduğunu düşündüklerini söyleyen Durukan, önemli olanın her şehre üniversite açmak değil açılan üniversitelerde kaliteli eğitim vermek ve mezun olanlara istihdam sağlanması olduğunu belirtti.

İŞSİZLİK RAKAMLARI ÇOK DAHA YÜKSEK

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerinin doğru açıklanmadığını belirten İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan; “Türkiye’de işsizlik oranı, Nisan’da bir önceki aya göre 0,9 puanlık artışla yüzde 13,9’a yükseldi. Bu dönemde işsiz sayısı da 4 milyon 511 bin kişiye çıktı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı, Nisanda bir önceki aya göre 275 bin kişi artarak 4 milyon 511 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,9 puanlık artışla yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı geçen yılın aynı ayına göre ise 0,2 puan arttı. Tarım dışı işsizlik oranı Nisan’da bir önceki aya göre 1,3 puan yükselerek yüzde 16,2 olarak hesaplandı. Nisan’da ayda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puanlık artışla yüzde 25,6, istihdam oranı 0,5 puanlık yükselişle yüzde 32 oldu. Bu yaş grubunda iş gücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 43 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakamlar bile işsizliğin çığ gibi büyüdüğünü gösterirken, aslında daha yüksek olduğunu düşündüğümüz rakamlar ülkenin işsizlik konusunda ne kadar kötü bir durumda olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

ÖNEMLİ OLAN İSTİHDAM SAĞLAMAK

Devletin her yere üniversite açtığını söyleyen Durukan, önemli olanın üniversite açmak değil açılan üniversitelerde kaliteli eğitim vermek ve mezun olanlara istihdam sağlanması olduğunu belirtti. Durukan; “Mevcut iktidar her şehre bir üniversite açıyor. Eğitim önemli bir şeydir, her şehre üniversite açılması eğitim oranını yükseltti ama üniversite açılıyorsa buralardan mezun olan gençlerimize istihdam olanağı da sağlanması gerekiyor. İşsiz vatandaşlarımızın büyük bir bölümünü üniversite mezunu gençlerimiz oluşturuyor. Bu durum önemli olanın üniversite açmanın değil eğitim kalitesinin ve mezun olunduğunda istihdam sağlamanın olduğunu gösteriyor” dedi.

BÜYÜYEN ÜLKE DEĞİL İŞSİZLİK RAKAMLARI

İşsizlik oranının sürelik arttığını ancak hükümetin herhangi bir çalışma gerçekleştirmediğini aktaran Durukan; “Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam edilen vatandaş sayısı, nisanda bir önceki aya göre 193 bin kişi azalarak 28 milyon 56 bin kişiye geriledi. İstihdam oranı da 0,4 puan azalışla yüzde 44,2 olarak gerçekleşti. Rakamlar sürekli artıyor ancak hükümet bu konu hakkında bir çalışma gerçekleştirmiyor. Bu dönemde istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 62 bin kişi, inşaat sektöründe 9 bin kişi artarken sanayi sektöründe 212 bin kişi, hizmet sektöründe 52 bin kişi azaldı. İstihdam sayısı sürekli ciddi şekilde azalırken, işsizlik oranı sürekli artış gösteriyor. Hükümet sürekli geliştiğimizi ve büyüdüğümüzü söylüyor. Bu durum neden vatandaşa yansımıyor. Sürekli gelişen ve büyüyen şey ülke değil işsizlik rakamlarıdır. Yeni fabrikalar açılmıyor, aksine var olan fabrikalar da kapatılıyor. Kendi kendimize yetemeyen, üretmeyen ve her şeyi dışarıdan alan bir ülke olduk.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.