"Geleceğinizi Şekillendirin" projesi kapsamında Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) ile Kapadokya Üniversitesi (KÜN) iş birliğinde, Nevşehir'de yaşayan 18-29 yaş aralığında, eğitimde ve istihdamda yer almayan 30'u kadın 40 gence ücretsiz balon pilotluğu ve balon bakım teknisyenliği eğitimi verilmekte. Eğitimi alanlar, 6 ay sürecek kapsamlı dersler sonrası sıcak hava balon pilotluğu sertifikası alacak.

Proje kapsamında, Tüm kurs masrafları karşılanan adaylar, eğitimi başarıyla tamamlamaları durumunda bölgedeki firmalarda yardımcı pilot olarak istihdam edilecek. Bölgede 10 civarında olan kadın pilot sayısının da eğitimin ardından artması öngörülüyor.

"Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkı bulunması adına"

AHİKA Genel Sekreteri Bekir Varol,367 bin avroya mal olacak projenin sıcak hava balonculuğu sektörüne nitelikli personel kazandırılması açısından önemli olduğunu ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Kapadokya, dünyanın en gözde balon turizmi destinasyonlarından. Hava koşullarının uygun olduğu günlerde 150 balon bölgemizde uçuş gerçekleştirmekte. Ülke genelinde Pamukkale, Soğanlı gibi merkezlerde yeni uçuş sahaları açıldı. Aynı zamanda yerli işletmelerimiz farklı ülkelerde de uçuş gerçekleştiriyor. Balonculuk sektörü güçlenirken sektördeki beşeri sermaye yapısını güçlendirmek de zorunlu hale geldi. Sahada kadın pilot sayısı toplam pilot sayısının yüzde 10'u bile değildi. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkı bulunması için daha fazla kadın pilot yetiştirilmesi gerekliliği karşımıza çıktı."

MEB ‘’sınıf annesi’’ konusunda okulları uyardı MEB ‘’sınıf annesi’’ konusunda okulları uyardı

Organizasyonun eğitim müdürü Halil İbrahim Eroğlu mezuniyetleri gerçekleşen öğrencilerin, sektörde yardımcı pilot olarak göreve başlayacaklarını aktararak, şu ifadelerde buundu: "Kendilerini geliştirirlerse kaptan pilot olabilirler. Mezuniyetten sonra tecrübe uçuşuna ihtiyaçları var. 300 saatlik uçuş sonrasında ticari olarak uçmaya başlayabilirler. Yurt dışındaki firmalar bizim pilotlarımızı tercih ediyor. Kapadokya'da yetişen pilot, daha fazla deneyime sahip oluyor."