Türkiye Satranç Federasyonu yapılan dünya şampiyonası ile ilgili paylaşımda bulundu.

Türkiye Satranç Federasyonu resmi sosyal medya hesaplarından da yaptığı paylaşımda, ‘’ Ediz’imiz, Vahap’ımız, Emre’miz, Mustafa’mız dünyanın en güçlü ustalarıyla yarıştı. Heyecanımız, coşkumuz zirve yaptı. Hem Türkiye’nin hem de dünyanın takdirini kazandılar. Hem hamleleri, hem açılışları, hem de satrançla ilgili sözleriyle, duruşlarıyla yakından takip edildiler. Çok konuşuldular, şaşırttılar herkesi. Her birinin maçlarıyla heyecanlandık, ‘hadi olacak’ dedik. Ediz, iyi bir başlangıçla dikkat çekerken, Emre’yi nefessiz izledik. Mustafa gerçekten etkileyiciydi ve ustalığıyla zorladı her maçı. Vahap nasıl mücadele etti, kalbimizi yerinden çıkaracak heyecanla takip ettik her turu ve 4. tura kadar yükselerek bir ilke imza attı, tarihe geçti. Bunlar, hep geleceğin ayak sesiydi.

Türkiye’nin kalbi Dünya Kupası’nda attı desek yeridir. Satrançla ilgisi olan olmayan herkes maçları heyecanla izledi. Bakü’de ustalarımızdan imza almaya çalışan gençlerle inanılmaz gurur tabloları oluştu.

Herkesin idolü olan dünya satranç otoritelerinden, analistlerinden Türk satrancına ve Türk ustalarına ilişkin müthiş yorumlar almak da başka bir gurur kaynağı oldu. FIDE CEO’su Emil Sutovsky’inin dediği gibi ‘Ediz, Emre, Mustafa ve Vahap gibi ustalarımızla ve alt yapıdan gençlerimizle Türk satrancının geleceği parlak.

Dünya satranç şampiyonasında, Türkler geleceğe büyük umutlar bıraktı.-1

Hem öğretiyor hem çiziyor! 15 yılın çizimlerini bu sergide ortaya çıkardı Hem öğretiyor hem çiziyor! 15 yılın çizimlerini bu sergide ortaya çıkardı

Artık Dünya’da biz varız, Türk satranççıları var! Gelecek daha da güzel olacak! Çok çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye’ye satrancı sevdirdik, başarı hikayemiz gençlerimizle büyüyerek sürecek.

Çok teşekkürler GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Emre Can ve IM Ediz Gürel Bize yaşattığınız bu büyük heyecan ve mutluluk için sağ olun, var olun! Türkiye sizinle gurur duyuyor’’ ifadeleri ile paylaşımda bulundu.

ÇAĞRI ARCAKLIOĞLU