DUMLUPINAR İLE POLATLI KARDEŞ ŞEHİR OLDU

Bu haber 14 Eylül 2021 saat 10:05 'de eklendi.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıl dönümünde görkemli etkinliklere imza atan Polatlı Belediyesi Zaferin gelecek nesillere aktarılması ve şanlı zaferin geçtiği toprakların, ecdadın mirasının daha çok duyulması için bir yıla yayılan farklı etkinlikler düzenledi. Şanlı ecdadın emanetine sahip çıkarak bu emaneti yaşatmak için göreve geldiği günden itibaren birçok farklı çalışmayı hayata geçiren Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya 100. Yıl etkinlikleri kapsamında bir çok milli mücadeleye büyük katkıda bulunan farklı şehirlerle Kardeş Şehir protokolü imzaladı. Sakarya Zaferi 100. Yıl etkinlikleri kapsamında 13 Eylül’de Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende Dumlupınar Belediyesi ile Polatlı Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Protokole Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve Dumlupınar belediye Başkanı Şemsettin Akağaç imza attı.

YILDIZKAYA: TARİHİ BAĞLARIN GÜÇLENMESİ ÜMİDİYLE

Kardeş Şehir Protokolü imza töreninde konuşan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Bu yıl malum zaferimizin 100. Yılı bu maksatla bizde Belediye meclisimizin aldığı karar ile Milli Mücadelenin yaşanmış olduğu illerde ilçelerde beldelerdeki belediyelerimizde kardeş şehir Protokolü imzalayarak, kardeşlik bağlarımızı tarihi bağlarımızı güçlendirme niyetindeyiz. Daha önce Giresun ve İnebolu belediyemiz ile imzalamıştık kardeş şehir protokolünü bu günde Dumlupınar belediyemizle kardeş şehir protokolünü imzalıyoruz. Tarihi bağların güçlenmesi ümidiyle.” dedi.

AKAĞAÇ: DUMLUPINAR’IMIZDAN HEPİNİZE SEVGİ VE SELAMLAR GETİRDİM

Polatlı Belediyesi ile Dumlupınar Belediyesi arasında imzalanan kardeş şehir protokolü ardından Dumlupınar belediye Başkanı Şemsettin Akağaç bir konuşma gerçekleştirdi. Akağaç konuşmasında, “Kadim Türk milletinin Zümrüdüanka misali küllerinden doğduğu varlığının ve bağımsızlığının ispatı olan sancağın yere düşürülmediği topraklar olan, 7’den 70’e kadın erkek on binlerce şehidin ebediyete kavuştuğu, Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Çetmi köyünden babası ile savaşa gelen sekiz yaşındaki Ömer Oğlu Hüsnü gibi nicelerinin bu vatanı kurtarabilmek için savaşa girdiği ve kanları ile suladığı gelincikler tarlası olan Dumlupınar’ımızdan hepinize sevgi ve selamlar getirdim. Cumhuriyete giden yolda tüm varlığı ile bu işin içinde yer almış, Polatlı ve Dumlupınar olarak milli mücadelenin 100. Yılında göstermiş olduğumuz bu dayanışma hepimize hayırlı uğurlu olsun. Bu iki gözde ilçenin kardeşliğinin tescillenmesi de büyük emeği geçen Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya onun nezdinde kadim Koç ‘a sonsuz teşekkür ederim.”dedi.

AKAĞAÇ: BU MUHAREBEDE SERGİLENEN KAHRAMANLIK BUGÜNDE MİLLETİMİZE REHBERLİK ETMEKTEDİR

Akağaç, “Tarihimizin en önemli savaşlarından olan Sakarya Meydan Muharebesi milletimizin müsfredilere karşı vatanını ve bağımsızlığını korumak için verdiği şanlı mücadelenin önemli bir merhabesi olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılması istiklal mücadelesinde milletimizin güç ve umudunu arttırmış uluslararası alanda meclisimizin itibarını yükseltmiş, kurtuluş savaşında nihai zafere giden yolu açmıştır. Bu muharebede sergilenen birlik, beraberlik, azim ve kahramanlık bugünde milletimize rehberlik etmektedir. Sakarya zaferi aynı zamanda bu gün hale nerede olursa olsun varlığımızı hazmedemeyip boş hevesler peşinde koşanların akıbetlerinin yine hüsran olacağının bir nişanesidir. Tarihi büyük zaferlerle dolu milletimiz milli mücadeledeki ruh ve kararlılıkla hiçbir dayatmayı kabul etmeyeceğini, hak ve menfaatlerini her yerde ve her koşulda koruyacağını bugünde yarında tüm dünyaya gösterecektir. Bizlere bu günleri yaşatan tüm şehit ve gazilerimize Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Allahtan Rahmet diliyorum.” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.