DÜĞÜNLER KORONA VİRÜS DİNLEMİYOR!

Bu haber 25 Ağustos 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgını Yazın rehavetine kapılan vatandaşlarla artarken, düğün sezonun açılması ve yasakların kalkmasıyla da vaka sayıları gün geçtikçe artmasına neden oluyor. Pandemi salgını dolayısıyla yasaklanan düğünler, 1 Temmuz tarihinde yasakların kalkmasıyla belirli kurallar çerçevesinde yapılmaya başlandı. O günden bu yana kurallara riayet edilmemesi sosyal mesafenin hiçe sayılması vaka sayılarının artmasına sebep oldu. Polatlı’da da yapılan düğünlerde görülen tablo insanı üzüyor.

POLATLI’DA OLAN DÜĞÜN TABLOLARI İNSANI ÜZÜYOR

Kalabalık düğün törenleri kuralların hiçe sayılması, en önemli ve en güzel günün sonunda üzücü olarak bitmesine neden oluyor. Ev sahipleri düğün yapmakta tedirgin olurken, misafirler ise salgından dolayı düğünlere gitmekten korkar olduğu bir döneme geldik. Bu dönemlerde düğünler eskisi gibi şenlikli olmasa da Yeni Normalleşme sürecine alışmak için kurallar dahilinde hareket edilmesi gerekiyor. Kurallara riayet edilmemesi halinde ise İçişleri bakanlığının yayınladığı genelge doğrultusunda görevli kişiler, düğün yerleri kontrole gelerek cezai işlem uygulanıyor. Alınan kararlara göre düğünde uyulması gereken kurallar şu şekilde belirti.

DÜĞÜNLER 2 SAAT OLACAK

Düğünler, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün oldukça açık havada yapılacak ve süre kısa tutulacak. Ve Düğün saatleri 2 saate düşürüldü. Düğünlerin yapılacağı mekanların işletmecileri/sorumluları tarafından genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak. Düğün mekanının misafir kapasitesi mesafe planına göre belirlenecek. Bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek ve kapasite bilgisi düğün mekânının girişinde görülebilir bir yere asılacak. Hazırlanan plan çerçevesinde mekanın girişlerinde ve sıra oluşabilecek her noktada mesafeyi sağlamaya yardımcı yer işaretlemeleri yapılacak.

ATEŞ ÖLÇÜMÜ YAPILIYOR

 Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak. 38 C’den yüksek olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak. Ateş ölçen personel/sorumlu tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanacak. Misafirlerin ellerini dezenfektan/el antiseptiği ile temizlemelerinden sonra içeri girişleri sağlanacak. Her masada yeterli sayıda en az yüzde 70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak.

MASKE TAKMASK ZORUNLU

Düğün yapılacak mekanlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince girişlerde yeterli miktarda maske bulundurulacak. Maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılacak. Ayrıca maskelerin düğün sürecinde de takılması sağlanacak. Gelin ve damadın bekleme odaları gibi alanlar için mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odalar tercih edilecek.

MESAFE UYUMU GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Misafirlerin oturma düzeni masalar arası en az 1 buçuk metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek. Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmayacak. Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama/sarılma yapılmayacak, mesafe korunacak. Takı merasimi, hediyelerin düğün mekânının uygun bir yerinde bulundurulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak. Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak. Haber/ İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.