Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi'nde daha önceden uygulanmayan “ultrasonografi eşliğinde iğne biyopsisi"uygulaması güçlenen personel ve teknik imkanlarla beraber uygulamaya başlandı.

Tarama muayenesi ve lezyon, şişlik, kitle gibi sağlık sorunlarıyla ilgili polikliniklere müracaat eden hastalar için artık tiroid ince iğne biyopsisi ile kanser ve iyi huylu nodüller ayırt edilebilecek.Hastalar işlemden önce ve sonra normal günlük hayatına devam edebilecek. 

Tiroid ince iğne biyopsisi ve meme biyopsisi hakkında bilgi veren Duatepe Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Ali METEOĞLU;"Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi olarak Polatlı ve çevresinde yaşayan yaklaşık 200 bin nüfusa sağlık hizmeti sunmaktayız.Hastanemizde daha önceden uygulanmayan 'ultrasonografi eşliğinde iğne biyopsisi uygulamasına' güçlenen personel ve teknik imkanlarımızla beraber uygulamaya başlanmıştır."Dedi.

Duatepe Devlet Hastanesi'nde iğneyle biyopsi uygulaması başladı

Hastalar için artık süreç daha hızlı ilerleyecek

Ankara Polatlı'da arpa fiyatları ne kadar, güncel arpa fiyatları, şu an arka fiyatları ne kadar? Ankara Polatlı'da arpa fiyatları ne kadar, güncel arpa fiyatları, şu an arka fiyatları ne kadar?

Hastalarımız gerek tarama muayenesi gerekse sağlıkla ilgili şikayetleri üzerine polikliniklerimize müracaat etmekte ve yapılan muayenelerinde şüpheli lezyon, şişlik, kitle tespit edilenler ve biyopsi alınması gerekli görülenler, ilgili hekimlerimiz tarafından radyoloji birimimize yönlendirilmektedir ifadelerini kullanan Meteoğlu;"Radyoloji birimimizde yaklaşık 15-20 dakikalık bir müdahale ile biyopsi işlemi yapılmaktadır. Birimin yoğunluk durumuna göre biyopsi için randevu tarihi de verilebilmektedir."Diye konuştu.

Kanser ile iyi huylu nodülleri daha kolay ayırt edilebilecek

Tiroid ince iğne biyopsisi, kanser ile iyi huylu nodülleri ayırt etmek için kullanılan güvenilir bir yöntem olup; hasta işlemden önce ve sonra normal günlük hayatına devam edebilir diyen Meteoğlu;"Meme biyopsisi ise; özel bir biyopsi iğnesi ile radyolojik görüntüleme eşliğinde memedeki patolojik alandan parçanın steril bir ortamda alınması işlemidir. Hasta aynı gün işlem sonrasında sosyal hayatına devam etmektedir. Özellikle kanser şüphesi olan durumlarda erken tanı önem arz etmekte olduğundan,alınan biyopsi sonucuna göre kitlenin iyi ya da kötü huylu olup olmadığı konusunda türü tespit edilmekte ve tedavisi de hekim tarafından planlanmaktadır." İfadelerini kullandı.

Uygulama hakkında konuşan Meteoğlu sözlerine şöyle devam etti;

"Yapılan ultrasonografi  eşliğinde iğne biyopsisi sayesinde oldukça küçük boyutta bile olsa şüpheli kitlelerin erken tanısı konulabilmekte ve erken başlanan tedaviyle olumlu sonuçlar alınabilmektedi.Hastanemizde ultrason eşliğinde biyopsi işlemlerini Radyoloji hekimimiz Uzm.Dr.Akın ABBASOĞLU tarafından yapılmaktadır. Alınan biyopsi örnekleri de yine hastanemizde Patoloji Laboratuvarında  Patoloji hekimi olan Uzm.Dr.İlhan MERAL tarafından incelenmekte ve sonuçlar hastalarımıza yaklaşık 7 ile 10 gün içerisinde bildirilmektedir"

HABER:ARDA ÖZDEN