Dünya Sağlık Örgütü’nde M çiçeği virüsü alanında uzman olan Rosamund Lewis, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi tarafından düzenlenen haftalık basın toplantısına çevrim içi katılarak M çiçeği vakaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Lewis, yılbaşından bu yana dünya genelinde 3 bin 100’den fazla vaka rapor edildiğini vurgulayarak, M çiçeği vakalarının artması üzerine açıklamalarda bulundu. 

Dsö Uyardı M Çiçeği Vakaları Arttı!  (2)-1

ÖZELLİKLE AFRİKA’DA ARTTI! 

Lewis, yılbaşından bu yana dünya genelinde 3 bin 100’den fazla vaka rapor edildiğini ve Mayıs ayında 26 ülkeden yaklaşık 600 doğrulanmış vakanın DSÖ’ye bildirildiğini açıkladı. Afrika’da M çiçeği vakalarında ciddi bir artış yaşandığının altını çizen Lewis, nisan ayından bu yana Güney Afrika’da M çiçeği virüsünün bir varyantı olan “clad IIb” virüsüne bağlı 13 doğrulanmış vaka ve iki ölüm rapor edildiğini ifade etti. 

Tepkilerin odağındaki Özel Harekât Başkanı sessizliğini bozarak eleştirilere yanıt verdi Tepkilerin odağındaki Özel Harekât Başkanı sessizliğini bozarak eleştirilere yanıt verdi

Vakaların nedenlerinin tespit edilmesi için yoğun araştırmaların yapılması gerektiğini belirten Lewis, özellikle çocukların salgından daha fazla etkilendiğini ve yaşamlarını yitirdiğini vurguladı. Uzman Rosamund Lewis, “Yalnızca mayıs ayında 26 ülkeden yaklaşık 600 doğrulanmış vaka DSÖ’ye bildirildi,” diyerek Afrika’daki artışa dikkat çekti. DSÖ, bu bölgelerde yoğun önlemler alınması gerektiğini belirterek, yerel sağlık otoriteleriyle iş birliği yapmanın önemini vurguladı. DSÖ, Afrika’da yaşanan bu artışın kontrol altına alınabilmesi için halkın bilinçlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Özellikle çocukların korunması için aşılama ve hijyen önlemlerinin artırılması gerektiği ifade edildi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ