DSİ, Polatlılı muhtarlar ve çiftçileri bu yılda uyardı! SU YOK!

Bu haber 06 Nisan 2021 saat 8:01 'de eklendi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 3.Bölge Müdürlüğü yetkilileri 2021 yılı hasat sezonunda verim kaybının önüne geçmek için geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kuraklık uyarısında bulundu. DSİ bu yıl kuraklık öngördükleri gerekçesi ile suya daha az ihtiyaç duyan ürünlerin ekilmesi konusunda üreticiyi uyardı. Yetkililer, Sakarya Nehri ve Porsuk Çayında bu yıl su tahsisi yapılmayacağını açıkladı. Ayrıca, bakanlık tarafından su kaynaklarının yetersiz olduğu tespit edilen bölgelerde daha az destek ödemesi yapılacağı belirtilirken çiftçilerden daha fazla destek alabileceği ürünleri yetiştirmesi istendi.

HAVZA AKIŞ GÜVENLİĞİ BOZULUYOR

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “İdaremiz tarafından inşa edilerek işletmeye açılan sulama şebekeleri, sulama alanı içindeki arazileri sulayacak şekilde projelendirilmiştir. İşletmeye açılan sulamalarda, projeli alan dışındaki alanlara su verilmesi, su kaynağı yeterliliğine bağlı bir durum olup, su kaynağı şebeke içi alanın sulama suyu ihtiyacını karşılıyor ve artıyorsa tek yıllık bitki ekimi yapılması ve belirlenen sahanın ve kullanılan su miktarının kontrolünün sağlanması şartlarına bağlanmıştır. Yeterli yağışların olmadığı kurak periyotlarda şebeke içi ve şebeke dışı sulama alanlarında su talepleri artmaktadır. Buna bağlı olarak gerek membada gerekse mansapta havza akış güvenliğini bozacak şekilde müdahalelerin olduğu gözlemlenmiştir.”

POLATLILI ÇİFTÇİLERLE TARTIŞMA YAŞANDI

“Geçmiş yıllarda belli periyotlarla kuraklık yaşandığı üzere 2019-2020 yılında Sakarya nehri ve Porsuk çayında yatağa komşu tarım arazilerinde de ciddi susuzluk yaşandığı bilinmektedir. Sulama sezonu öncesinde tarım teşkilatlarına, mahalli idarelere ve çiftçilerimize birçok kez sulama açısından kuraklık uyarısı yapılmış olup, su ihtiyacı yüksek bitkilerin ekilmemesi ve sulama alanı dışında sulama yapılmamasına dair ikaz yazıları yazılmıştır. Buna rağmen kontrolsüz sulama yapılması ve aşırı su tüketen soğan, pancar ve mısır gibi ürünlerin bitki deseni içerisinde büyük paya sahip olması sebepleriyle dere yataklarında su kalmamış ve defalarca Porsuk barajından ilave su takviyesi talepleriyle karşılaşılmıştır. Sakarya nehrinin debisindeki azalma sebebiyle talep edilen su ihtiyacı karşılanamamış ve Polatlı ilçesinde Sakarya nehri kenarında sulama teşkilatları ve çiftçiler arasında tartışmalar yaşanmıştır.”

BARAJ DOLULUK ORANI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 4,8 AZALDI

“1 Ekim 2020-28 Şubat 2021 dönemini kapsayan 2021 su, tarım yılı yağışları uzun yıllar normaline göre %30, 2020 yılı su, tarım yılı yağışlarına göre ise %22 azalma meydana gelmiştir. Bölge geneli yağışlarda Ocak ayı yağışlarının etkisi ile iyileşme olsa da, tüm bölgelerimizde normallerine göre yağış azlığı devam etmektedir. Yağışlarda en fazla azalma %43 ile İç Anadolu Bölgesi’nde gözlenmektedir. Yağışlardaki azalmaya bağlı olarak 02.03.2020 tarihinde % 42,3 doluluk oranına sahip olan sulama maksatlı barajlarda 02.03.2021 tarihinde doluluk oranının % 37,5 oranında gerçekleşmiş olup, geçen yıla göre % 4,8 oranında daha az olduğu görülmüştür.”

SUYA İHTİYACI AZ OLAN ÜRÜN DESENİ PLANLAMASI YAPILMASI GEREKİYOR

“Eskişehir Sulamasında barajın mevcut durumuna göre kısıtlı sulama yapılması, Eskişehir içme suyu ve canlı hayatın idamesini sağlamak için bırakılacak suyun dışında dere yatağına ilave su bırakılması, kurak dönemlerin bu şekilde sürmesi halinde şehrin içme suyu ihtiyacını riske edecektir. Bu nedenle, barajdaki doluluk oranının durumuna göre 2021 yılında mansaptaki talepler için ilave su bırakılamayacaktır. Porsuk barajının mevcut durumu ve Sakarya nehrinin debisindeki azalma dikkate alınarak; membadan mansaba tüm sulama teşkilatları için suya ihtiyacı az olan ürün deseni planlaması yapılması gerekmektedir.”

ÇİFTÇİLER DAHA FAZLA DESTEKLEME ALACAKLARI BİTKİLERE YÖNLENDİRİLMELİDİR

“Yapılan incelemelerde çok su tüketen mısır, soğan ve yem bitkilerine destekleme yapıldığı görülmektedir. Bakanlıkça tespit edilen havzalarda, 2020 üretim yılında ekilen nohut ve mercimek ürünlerine % 50 ilave destek ödemesi yapılır, damlama sulama ile sulanan alanlar hariç dane mısıra destekleme ödemesi yapılmaz’ hükmü dikkate alınarak çok su tüketen mısır ve soğan bitkisine destekleme yapılmayacağı 2021 yılı ekim zamanından önce beyan edilmeli, çiftçiler daha fazla destekleme alacakları bitkilere yönlendirilmelidirler.”

ÇİFTÇİLER DAHA AZ SU TÜKETEN BİTKİLER EKMELİ

“İdaremiz tarafından 2021 yılında halk sulaması adı altında sulama yapan çiftçilerimize Sakarya Nehri ve Porsuk çayı üzerinden su tahsisi yapılamayacağı göz önüne alınarak çiftçilerimizin su tüketimi açısından uygun bitki çeşitlerine yönlendirilmeleri suyun etkin kullanımı açısından önemli olup ilgili birimlerin sulama sezonu öncesi bilgilendirilerek gerekli hassasiyet gösterilmelidir.”Haber/ BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.