Serbest piyasada dolar kuru, Merkez Bankası'nın rezerv artışı ve Türkiye'nin risk primindeki düşüşle birlikte yatay seyir izlese de, ekonomist Evren Devrim Zelyut, bu durumun sürdürülebilir olmadığına dair uyarılarda bulundu.

Tr Dolar

Zelyut, doların 32 TL seviyesinde tutulmasını "başarı" olarak nitelendirenlere karşı çıkarak, asıl başarının doları 17 TL'ye düşürmek olduğunu savundu. Doların gerçek değerinin göz ardı edildiğini belirten Zelyut, Eylül ayında ciddi artışlar beklediğini ifade etti.

Dolar 1

Hayvancılıkta tehlike çanları! Süt ve süt ürünleri üretimi düşüyor Hayvancılıkta tehlike çanları! Süt ve süt ürünleri üretimi düşüyor

Türkiye'nin dışa bağımlı ekonomisinin bedelini ağır ödediğini vurgulayan Zelyut, sıcak paranın yüksek maliyetle getirildiğini ve hızla çıkması durumunda yerli yatırımcının tekrar dolara yöneleceğini belirtti.

Dolar Güne Artışla Başladı! 9 Mart Güncel Dolareuro Fiyatı 1

Zelyut'a göre, Eylül ayında işler karışacak ve enflasyonla birlikte dolar, euro ve akaryakıt fiyatları 45 TL'yi aşacak.

Dolar Tarihi Zirveyi Gördü! İşte 1 Mart 2024 Dolar Ve Euro Son Durum (4)

Zelyut, mevcut politikanın yükünü vatandaşın üzerine yıktığını ve bütçe açığını kapatmak için KDV ve ÖTV'nin artırılmaya devam edeceğini savunarak, enflasyonun yükselmesiyle kurun da yükseleceği öngörüsünde bulundu.

Dolar Tarihi Zirveyi Gördü! İşte 1 Mart 2024 Dolar Ve Euro Son Durum (3)

Editör: ÖMER YILDIZCI