Başkent Ankara'ya yaklaşık 75 km uzaklıkta bulunan tarihi ve kültürel açıdan zengin bir ilçe olan Polatlı, tarihi, sokakları ve lezzetleriyle öne çıkıyor. Polatlı’nın geleneksel tatları arasında olan Polatlı soğanı da yüzyıllara dayanan bir lezzetin hikayesini taşıyor.

Doğanın Şifası Polatlı Soğanı-1

POLATLI’NIN İLK COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜ
Polatlı Ticaret Odası, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odasının katkılarıyla Polatlı soğanı için 2020 yılında yapılan coğrafi işaret başvurusu sonrası tescillendi. Şehrin marka ürünü Polatlı soğanı için yapılan coğrafi tescil başvurusu 10 ay gibi kısa bir sürede onaylandı. Böylelikle Polatlı soğanı şehrin ilk coğrafi işaret alan ürünü oldu.

Doğanın Şifası Polatlı Soğanı (22)

Esra Nur'un hayalini Bacıerenler gerçekleştirdi! Azmin öyküsü kına gecesine taşındı Esra Nur'un hayalini Bacıerenler gerçekleştirdi! Azmin öyküsü kına gecesine taşındı

POLATLI SOĞANININ FAYDALARI
Türkiye’de 2022 yılında 3.6 milyon ton kuru soğan üretimini gerçekleşti ve bunun 920 bin tonu Ankara’da üretildi. Türkiye’de ihtiyacın yarısından fazlasının Polatlı’dan sağlandığı soğanın faydaları ise saymakla bitmiyor. Uzmanlar soğan için doğada bulunan en iyi antibiyotik olduğunu söylüyor.

Doğanın Şifası Polatlı Soğanı-2

Soğanın faydaları ise şu şekilde;
Soğan özellikle A vitamini , C ve B vitaminleri açısından önemli bir kaynaktır. Ayrıca kükürt, iyot, kalsiyum, demir, folat, magnezyum, fosfor, potasyum ve antioksidanlar açısından da zengindir. A vitamini hem enfeksiyonlara karşı bağışıklığı hem de göz sağlığını destekler B vitaminleri ise suda eriyen vitaminlerdir. Yapılan çalışmalarda allium sebzeleri özellikle mide ve kolorektal kanserlerle ilgili olarak kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Asya Pasifik Klinik Onkoloji Dergisi'nde 2019 yılında yapılan bir araştırma, kolorektal kanserli 833 kişiyi, hastalığı olmayan 833 kişiyle karşılaştırmıştır. Araştırmacılar, soğan gibi allium sebzelerini düzenli olarak tüketenlerde kolorektal kanser riskinin %79 daha düşük olduğunu bulmuşlardır.Bir fincan doğranmış soğan ayrıca bir yetişkinin tavsiye ettiği günlük C vitamini alımının en az %13,11'ini sağlamaktadır. Bir antioksidan olarak bu vitamin, kanserle bağlantısı olan serbest radikal bileşiklerinin oluşumuna karşı koymaya yardımcı olur.Yine de soğandaki hangi bileşiklerin kansere karşı koruyucu etkileri olduğunu doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

HABER:ARDA ÖZDEN