Ankara Ankamall sinema halk günü ne zaman? 2024 Ankara halk günü bilet fiyatları Ankara Ankamall sinema halk günü ne zaman? 2024 Ankara halk günü bilet fiyatları

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın günümüzün ihtiyaçlarına daha uygun ve daha etkin bir yapıya kavuşması maksadıyla Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kurulacak.

Resmi Gazete’de 6 Nisan 2024 tarihinde yayımlanan ‘Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığını alakadar eden bölümlerinde değişiklik yapılmıştı. Diplomatik kaynaklardan aktarılan bilgiye göre, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın çağın ihtiyaçlarına uygun ve daha etkin bir yapıya kavuşturulması maksadıyla Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kurulacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilcilik sayısı hususunda dünyada üçüncü sırada bulunan, yurt içinde ve yurt dışında 2 bin 190 kariyer memuru olan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın insan kaynaklarının kalitesinin yükselmesinin, personel sayısının nitelikli olarak artmasının yanı sıra diplomatların akademik donanıma sahip olması, birden fazla yabancı dili etkin şekilde konuşabilmesi ve farklı uzmanlık alanlarında yetkinleşmesi amaçlanıyor.

Bakanlık bünyesinde yeni kurulacak olan vakfın ana misyonu, Bakanlığın insan kaynakları kapasitesi bakımından geliştirilmesine ve kurumsal olarak daha etkin kılınmasına katkıda bulunacak çalışmaları desteklemek ve bu yönde ek destek sağlamak. Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın ileride düzenlenecek akademik kurum aracılığıyla diplomatların eğitimlerine destek sunarak, yüksek lisans, doktora çalışmalarına katkı sağlaması ve uluslararası ilişkiler alanındaki yayınlara kaynak sunması amaçlanıyor.

İHA