“DİNİ KOYAN ALLAH’TIR, ONU EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE İNSANLIĞA SUNAN PEYGAMBERDİR”

Bu haber 08 Ekim 2022 saat 11:15 'de eklendi.

Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Din Hizmetleri Uzmanı Arif Anayurt’un yazısını paylaştı. “Mevlid Kandili” başlıklı yazıda Peygamberimizin doğumu ve önemi hakkında bilgiler yer aldı.

PEYGAMBERİN ÖNEMİ SON DERECE BÜYÜKTÜR

Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri tarafından paylaşılan yazıda şu ifadeler yer aldı; “Din, insanın sadece Allah ile değil, aynı zamanda insanlarla ve alem ile münasebetinin kurallarını dizayn etmek üzere, Allah’ın koyduğu değerler bütünüdür. İnsan için gerekli olan her şey vahiy ile bildirmiş ve peygamberler vasıtasıyla, bunların sosyal hayata nasıl geçirileceğinin somut örneği gösterilmiştir. Dinin insana ulaşması ve öğretilmesi konusunda peygamberin önemi son derece büyüktür. Dini koyan Allah’tır, onu eksiksiz bir şekilde insanlığa sunan peygamberdir.”

İNSANLIK, O BÜYÜK YOL GÖSTERİCİLERE ÇOK ŞEY BORÇLUDUR

“Peygamberler bozulan ve olumsuz bir düzleme kaymış olan insanlığı ıslaha gayret etmişlerdir, gönülleri büyük ihtiraslardan, hudutsuz isteklerden temizleyip kurtarmak için yol göstermişlerdir. Bu sebeple insanlık, o büyük yol göstericilere çok şey borçludur. İlk peygamber Hz. Adem ile son peygamber Hz. Muhammed arasında binlerce peygamberin gönderildiği rivayet edilir. Sevgili Peygamberimiz (sas) ’in dünyaya teşrif ettikleri [20 Nisan 571, Pazartesi] Rabiülevvel ayının 12. gecesidir ki buna Mevlid–i Nebi diyoruz. Bu gece idrak edeceğimiz Mevlid Kandili, kâinat ve beşeriyetin yolunu gözlediği o Peygamberler Peygamberinin doğum günüdür. Peygamberimiz, Kur’an’daki ifadesiyle, Hz. İbrahim’in duası, Hz. İsâ’nın müjdesi ve annesi Âmine’nin rüyasıdır.”

PEYGAMBERİMİZİN DÜNYAYA TEŞRİF ETMELERİNDEN ÖNCE TAM BİR KARANLIK YAŞANMAKTA İDİ

“Sevgili Peygamberimizin dünyaya teşrif etmelerinden önce tam bir karanlık yaşanmakta idi. Devir cehalet çağını yaşıyordu. Ahlaki çürüme had safhaya ulaşmış, her türlü kötü alışkanlık normal olarak görülerek sıradanlaşmıştı. İnsanlık Allah’ın göndereceği bir kurtarıcının özlemi içerisindeydi. Böyle bir ortamda dünyaya gelen Peygamberimiz, Allah’tan aldığı vahiy çerçevesindeki örnek yaşantısı ile müspet manada toplumda büyük bir dönüşümü gerçekleştirmiştir. Günümüz insanı, peygamberimizi örnek almayı, onun gibi eş, onun gibi baba, onun gibi komşu, kısaca onun gibi insan olmak şeklinde anladığı ve bunu gerçekleştirmeye koyulduğu zaman, gündelik hayat da dahil, toplum hayatında ne kadar büyük bir değişikliğin ve mânevi zenginliğin meydana geldiğini kendiliğinden fark edilecektir. Dünya üzerindeki insanlığın, bugün karşı karşıya bulunduğu problemlerin çözümünde, ifade etmeye çalıştığımız bu örnek almanın çok büyük rolü olacaktır.”

SALAT VE SELAM PEYGAMBERİMİZE OLSUN

“Peygamberimiz, her işe besmele ile başlar, herkese selam verir, her konuda güvenilir insandı. O, komşu ilişkilerinde çok hassas davranır, ayıpları asla yüze vurmaz, insanlar arasında hiçbir ayrım yapmaz ve evine selam vererek girerdi. Çocukları çok sever, hep hayrı ve iyiliği tavsiye eder, hasta ziyaretini ihmal etmez, misafire ikram etmeyi sever ve daima güler yüzlüydü. Kısaca O’ndan gördüğümüz, öğrendiğimiz o kadar çok erdem ve güzel huylar var ki satırlar, kelimeler yetersiz kalır. Bizlere düşen görev, bütün güzel vasıfları üzerinde toplamış olan Peygamberimizi, örnek alarak bir hayat sürdürmenin gayreti ile kuşatılmış olmaktır. Peygamberimizin, dünyaya teşriflerinin yıldönümü olan bu geceyi en güzel şekilde değerlendirmek ve kutlu zaman dilimini kaçırılmaz bir fırsat olarak görelim. Bu gece ellerimizi semaya gönlümüzü Mevla’ya açalım. Bu gece günahlardan ve günaha götürebilecek şeylerden olabildiğince kaçmaya çalışalım. Bu gece dualarla niyazda bulunalım. Kuran’ı okumaya, Salat-u Selamları getirmeye gayret gösterelim. Unutmayalım ki, bu gece bizler için büyük bir lütufdur. Kandil Gecelerini ihya etmek, gönlümüzü ihya etmektir. Böyle günler ve geceler bizler için birer fırsattır. İşte bu türlü fırsatları değerlendirip, Allah’ın sevdiği bir kul olabilmek bahtiyarlığına ulaşabilenlere ne mutlu. Bu vesile ile kandilinizi tebrik eder, gönlümüzdeki Peygamber sevgisini her daim diri tutmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim. Kandiliniz mübarek olsun, saygı ve hürmetimiz ile birlikte salat ve selam Peygamberimize olsun.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.