DİN GÖNÜLLÜSÜ OLABİLMEK ADLI MAKALE KALEME ALINDI!

Bu haber 21 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı İlçe Müftülüğü tarafından Polatlı Halkını bilgilendirilmeye yönelik makaleler yayınlanmaya devam ediyor. Polatlı İlçe Müftülüğünün yayınladığı makalelerden biride Polatlı İlçe Müftülük Vaizi Osman Yılmaz Hoca’nın Din Gönüllüsü Olabilmek adlı makalesi yer aldı. Osman Yılmaz Hoca’nın kaleme aldığı makalede; Din gönüllüleri olarak hepimiz insanları Allah’a ve O’nun güzel dinine davet ediyoruz. Hatalarımız, kusurlarımız, eksikliklerimiz olsa da salih amel işleme ve hakkı tutup kaldırma hususunda gayret gösteriyoruz. Din gönüllüsü, Allah’a davet eden, ihsan üzere yaşayan, Allah’ın dinini sahiplenen, İslam davası uğruna başına gelen eza ve eziyetlere sabreden, ‘benim ücretim Allah’a aittir, Allah benim ecrimi verecektir’ diyerek, insanların ellerindekine tamah etmeyen, insanları dışlamadan bütün muhatapları kucaklayan kişidir”

DİN GÖNÜLLÜSÜ İRŞAT METODUNU KENDİSİNE ÖRNEK ALAN KİŞİDİR

 “Din gönüllüsü, hikmetle ve güzel öğütle insanları Rabbimizin yoluna davet eden, Rasülullah efendimizin irşat metodunu kendisine örnek alan kişidir. İnsanları müjdeleyen ve güzel dinimizi insanlara nefret ettirmeden anlatan dine hizmet yolunda elde edilen başarıları kendine mal etmekten kaçınan, amellerinde rıza-i ilahiyi gözeten kişidir. Din gönüllüsü günahkâra değil, günaha kızar. İçki içene değil, içki içme fiiline öfkelenir. Faiz yiyene değil, faiz yiyerek Allah’a ve resulüne savaş ilan etme fiiline öfkelenir. Zina edene değil, zina etme fiiline, nikâhsız birlikteliklere öfkelenir. Ve yeryüzünde kötülüklerin değil, iyiliklerin hâkim olması için çalışır.”

HAYATIM VE ÖLÜMÜM ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH İÇİNDİR

“Din gönüllüsü, varlığını Allah’ın dinine armağan etmiş, ‘Şüphesiz benim namazım, niyazım, bütün ibadetlerim, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah içindir.’ (Enam,162) diyen kişidir. Giyim kuşamı ile oturup kalkması ile konuşması ile sükûtu ve tefekkürü ile örnek bir insandır din gönüllüsü. Din gönüllüsü cana yakın, yumuşak huylu, insanların kendisi ile çok kolay anlaşabildiği, insanlara düşkün, insanların hayrını ve kurtuluşunu isteyen, Rasülüllah’ın şefkat ve merhametini kendisine şiar edinen kişidir.”

DİN GÖNÜLLÜSÜ ÖZÜ SÖZÜ BİR OLANDIR

“Din Gönüllüsü özü sözü bir olandır. Davetimizin insanlar tarafından benimsenebilmesi ve sözlerimizin muhataplarımıza tesir edebilmesi için söz ve fiil uyumu çok önemlidir. Kendisinin yapmadığı veya yapmayacağı bir şeyi insanlara davet etmesi veya kendisinin yaptığı bir şeyi insanlara ‘yapmayın’ demesi, hem din gönüllüsüne yakışmaz hem de bu sözün, muhataplar üzerinde büyük bir tesiri olmaz. Bunun için din gönüllüsü arkadaşlarımızın özellikle faize bulaşmamaları, her ne surette olursa olsun faizli alım satımlara cevaz vermemeleri, faizle aralarına büyük bir set çekmeleri, dünya ve ahiret saadetleri için büyük önem taşımaktadır” ifadeleri ile din gönüllü olabilmenin önemi aktarıldı. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.