Hollanda'da Demokrasi ve Özgürlük için Halk Partisi'nin genel başkanı olan Dilan Yeşilgöz kimdirDilan Yeşilgöz kaç yaşındaDilan Yeşilgöz nereli? Dilan Yeşilgöz ne iş yapıyor? Dilan Yeşilgöz hayatı? gibi aramaların cevapları haberimizde...

Gelinim Mutfakta Yeşim Öksüz Kaç Yaşında Kimdir? Yeşim Öksüz Aslen Nereli? Gelinim Mutfakta Yeşim Öksüz Kaç Yaşında Kimdir? Yeşim Öksüz Aslen Nereli?

Dilan Yeşilgöz kimdir?

Dilan Yeşilgöz–Zegerius 18 Haziran 1977'de Ankara'da dünyaya geldi. Mart 2017'den bu yana Halkın Özgürlük ve Demokrasi Partisi'nin (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie) Hollandalı yönetici üyesi olan Kürt kökenli bir Hollandalı-Türk siyasetçiydi. 2014-2017 yılları arasında Amsterdam Kent Konseyi'nde görev yaptı.

Dilan Yeşilgöz, 12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) lideri Tunceli doğumlu sendikacı Yücel Yeşilgöz'ün kızı. Babası 12 Eylül darbesinin hemen ardından 1980'de Türkiye'den kaçtı. ve Hollanda'da sığınma talebinde bulundu. Dilan Yeşilgöz, annesi ve kız kardeşiyle birlikte 1984 yılında Yunanistan'ın Kos adasına zorla girerek mülteci olarak Hollanda'ya kaçtı.

Dilan Yeşilgöz, ortaöğrenimini 1991-1997 yılları arasında Amersfoort'taki Vallei College'da tamamladı. Ardından VU Üniversitesi'nde sosyal ve kültürel bilimler okudu ve 2003 yılında kültür, organizasyon ve yönetim alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Yeşilgöz, 25 Mayıs 2021'de Hollanda hükümetinin Ekonomi ve İklim Politikalarından Sorumlu Devlet Bakanı olarak atandı. 10 Ocak 2022'den bu yana Güvenlik ve Adalet Bakanı olarak görev yapmaktadır. 10 Temmuz 2023'te Rutte'nin kullanılmasının ardından olası haleflerinden biri olarak Greeneye-Zegerius'tan bahsedilmiştir.[6] Adaylığını 12 Temmuz'da resmen açıkladı ve Telegraaf'a göre yönetim kurulu, yeni başbakan adayı olarak onu tercih edilen aday olarak ilan edecek.