Yaklaşık son bir aydır gündemden düşmeyen Dilan ve Engin Polat çifti, son olarak tutuklanarak Silivri’de bulunan Marmara Cezaevi’ne teslim edilmişti. Cezaevinde kalırken nasıl durumda oldukları merak edilirken, kimileri şimdiki süreci merak etmeye başladı.

Özellikle davayı yakından merak eden vatandaşlar Dilan Polat ve Engin Polat hakkında ne olacak? sorusunu sormaya başladı. Bu konuyla ilgili yorumlarda bulunan ünlü avukat Feyza Altun, soruşturmanın genişleyeceğini düşündüğünü söyledi.

Haberler.com'un YouTube kanalında yayınlanan Haber Bahane programına konuk olan Av. Feyza Altun, sürecin başından beri yakından takip ettiği belirterek, “İddianame hazırlanıp hakim karşısına çıkana kadar tutuklu kalacaklarını, ilk duruşmada da tutuksuz yargılanabileceklerini düşünüyorum" ifadelerini kulandı.

"İŞİN BURAYA GELECEĞİNİ DÜŞÜNMEDİ"

Dilan Polat'ın Instagram'da birkaç fenomene hava atmak için paylaşımlar yaptığını söyleyen Feyza Altun, "Dilan bu işin nereye gideceğini düşünmedi. Benim için bu hikaye ürpertici bir hikaye oldu. Bence bir sürü insan için de öyle oldu. Her şey 40 gün içerisinde oldu ve herkes dönüp bir kendisine baktı. Herkes bu korkuyu yaşıyor bence" şeklinde konuştu.

"İLK DURUŞMADA TAHLİYE OLABİLİRLER”

Altun, şu anda soruşturmanın nasıl devam edeceği konusunda bilgi vererek şunları belirtti:

SPK Başkanı Gönül 'Fatih Terim Fonu' ile ilgili konuştu: Dolandırıcılık SPK Başkanı Gönül 'Fatih Terim Fonu' ile ilgili konuştu: Dolandırıcılık

"Bu soruşturmanın genişleyeceğini düşünüyorum çünkü iddialar ciddi. İddianame yazılıp ilk hakim önüne çıkana kadar tutuklu kalacaklarını düşünüyorum. Belki ilk duruşmada tutuksuz yargılanmalarına karar verilebilir. İddianamedeki suçları görmek gerekiyor. Kara paraya öncül suç gerekir. Kara para bir suç geliridir. Suç geliri kara paradır ve parayı sisteme sokarak aklarsınız. Kara para uyuşturucu, silah kaçakçılığı, mail order, yasa dışı bahis, kalpazanlık ve benzeri işlerden gelir. Bunların hangisi var, yapmışlar mı onlara bakmak lazım. Savcılık da bunu araştıracak. Eğer yoksa vergi usul kanununa muhalefet... Oradan da ceza alırlarsa alacaklar ceza mahsup edilir. Bu insanlar ömür boyu hapiste kalmayacak. Herkes bir yerde hayatına devam edecek. Onlar da eskisi gibi hayatlarımızda olmayacaktır.”

“ÇOK GÜVENDİKLERİ BİR ŞEY VAR”

Polat ailesinin ‘Bize bir şey olmaz’ tavrının arkalarında siyasetçilerin olma ihtimalinden dolayı olduğunu düşündüğünü söyleyen avukat Feyza Altun, “Sulh ve Ceza'nın tutuklama kararında etkin pişmanlıktan yararlanan bir kişi var. Onun kim olduğunu bilmiyorum. O kişinin anlattıklarından dolayı tutuklandılar. Dosyanın içeriğinden tam fikrim yok. Dosyaya bakma hakkımız da yok. Bu işin arkasında siyasetçilerin olduğunu düşünüyorum ama kim var bilmiyorum. Bu da sürekli 'bize bir şey olmaz' dedikleri için aklıma geliyor. Hiç korkmuyorlar çok güvendikleri bir şey var dedirtiyor” şeklinde konuştu.