Son zamanlarda İYİ Parti içerisinde büyük bir belirsizlik yaşanıyor. Özellikle 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından başlayan karmaşa daha da arttı. Parti lideri Meral Akşener'in eski iş birlikleri hakkında yaptığı sert açıklamalar ve yerel seçimlerde olası ittifakları reddetmesi, partide istifaların ardı arkasının kesilmediği bir dönemi başlattı.

İYİ Parti'nin kasasında bulunan 132 milyon liralık kaybın yanı sıra, milletvekillerinden para talep edilmesi gibi iddialar da büyük şaşkınlık yarattı. Meral Akşener'in katıldığı bir etkinlikte, kendisinin ve ailesinin banka hesaplarının incelendiğini belirtmesi ve bu konuda sert açıklamalarda bulunması da dikkat çekti.

“BUNU İSPAT EDEMEYEN ŞEREFSİZ OĞLU ŞEREFSİZDİR”

Akşener, iddialar hakkında "Benim değil, oğlumun ve eşinin hesaplarının kontrol edildiği gayri resmi bildirildi. Bu doğru bir bilgi. Biz ilgili bankaya müracaat ettik, şimdi o gayri resmi bilgi resmi hale gelecek. Bunu ispat edemeyen şerefsiz oğlu şerefsizdir. İspat edildiği takdirde de ben bu politikayı tümden bırakacağım. Buradan belediye başkanlarına sesleniyorum, ben bu işlerde olmadığıma göre, şayet partimizde bu manada iş güç yapan var ise bunlar belediye başkanlarının bilgisi dahilinde midir? Sözcü'de, Halk TV'de, TELE1'de tebessüm edilerek sorulan soruların cevaplarını ben kendimle ilgili verdiğime göre şimdi ilgili belediye başkanlarına sormalarını talep ediyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Partideki kayıp para skandalında adı geçen ve Meral Akşener'in hesaplarını incelettiği iddia edilen eski mali işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır ise, yaşananlara oldukça sert çıktı.

“GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARMAZSA SAVCILIĞA BAŞVURACAĞIM”

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e konuşan Ümit Dikbayır, Meral Akşener'e rest çekerek, "Genel Başkan, gerçeği ortaya çıkarmazsa, iddiaların araştırılması için savcılığa başvuracağım. Hakkımdaki iddiaların birisi bile kanıtlanırsa milletvekilliğinden istifa edeceğim" dedi.

CHP kanadından ilk yorum geldi! Mansur Yavaş İYİ Parti’nin kararı hakkında konuştu CHP kanadından ilk yorum geldi! Mansur Yavaş İYİ Parti’nin kararı hakkında konuştu

Ümit Dikbayır, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Bu durum bazı milletvekillerinin, 'Partinin parası mı yok, bizden para istendi?' diye sormalarına ve eleştirmelerine neden oldu. Bana soran milletvekilleri oldu. Kendilerine, '132 milyon lira civarında parayla devrettik. 10 Ocak 2024'de partiler devlet yardımı alacak. Bıraktığım para o tarihe kadar rahat rahat yeter' dedim. Yerime gelen arkadaşımız, "Kasamız eksi 16 milyon lirada" deyince, 'Vay efendim bu parayı Genel Başkan yedi' anlamı çıkarmaya çalıştılar. Genel Başkan'a bunu böyle intikal ettirmişler. Genel Başkan Yardımcısı aslında 'Kasamız 16 milyon eksi veriyor. Aslında 10 Ocak tarihine göre 16 milyon eksi veriyor' demek istiyor. Yani o tarihe kadar para yetmez demek istiyor. Bu da yanlış. Partiye bıraktığım para o tarihe kadar rahat yeter. Yerime mali işlere bakan kişi, neden öyle söyledi? Çalışanlara zam yapmamak için. Böyle şeyler olur mu? Vallahi, billahi çalışanlara zam yapmamak için kasamızda para olmadığı söylendi. Her şey ortada ama Genel Başkan'a gerçekdışı bilgiler veriliyor.”