Çok araştırılan ve merak edilen Dia de los muertos neden kutlanır? Meksika Ölüler Gününde ne yapılır? sorularının cevabını sizler için araştırdık. Meksika Ölüler Günü festivali, her yıl 1 ve 2 Kasım'da düzenlenen ve şehrin farklı kasabalarında bir hafta süren renkli ve canlı bir ritüeldir. Festivalin kökleri eski Meksika yerli kültürüne dayanıyor ve o zamandan beri ülke çapında kutlanan ulusal bir bayram haline gelmiştir. Dia de los muertos neden kutlanır? Meksika Ölüler Günü ne yapılır? İşte Yanıtlar:

MEKSİKA

Dia de los muertos neden kutlanır?

Ölüler Günü (Dia de Muertos), İspanyolların ve Latin Amerikalıların ölen ailelerini, arkadaşlarını ve sevdiklerini onurlandırmak ve anmak için bir araya geldiği bir zamandır. Azteklerden günümüze kadar süren Ölüler Günü'nün amacı Cadılar Bayramı gibi korkutmak değil. Ritüelde kullanılan iskeletler ölen kişiyi temsil ediyor. Aztekler, gerçek ölümün bir kişi unutulduğunda meydana geldiğine inanır. Festival, ölenlerin unutulmamasını sağlamayı amaçlıyor. Merhumun en sevdiği parfümlerin bulunduğu şeker kafatası maskeleri, biblolar, sunaklar, çiçekler, içecekler, yiyecekler ve süslemeler merhumun kendisine atfedilen şekerden yapılır. Bu sunaklar sokaklarda, müzelerde, evlerin önünde, mezarlıklarda, eğlence merkezlerinde kısacası her yerde olabiliyor. Ölülerin Günü festivali 2008 yılında UNESCO'nun somut olmayan kültürel miras listesine de dahil edildi.

Sakaryaspor Ankaraspor maçı Hangi Kanalda Canlı Yayınlanacak? Sakarya Ankara maçı nereden izlenir Sakaryaspor Ankaraspor maçı Hangi Kanalda Canlı Yayınlanacak? Sakarya Ankara maçı nereden izlenir

ÖLÜLER GÜNÜ

Meksika Ölüler Gününde ne yapılır?

Ölüler Günü festivalinin en belirgin yönlerinden biri evlerde ve mezarlıklarda kurulan karmaşık ve ayrıntılı sunaklardır. Bu sunaklar ölenler için çiçekler, mumlar, yiyecekler ve diğer adaklar ile süslenir. Sunaklarda en sık kullanılan çiçeklerden bazıları kadife çiçeği, cempasúchil ve geleneksel bir Meksika kağıt sanatı olan papel picado'dur. Kadife çiçeği ülkenin farklı bölgelerinde geniş bahçelerde yetiştirilmektedir. Hatta kadınların kullandığı, canlı çiçeklerden veya yapay olarak üretilen kadife çiçeğinden yapılan çelenkler ülke genelinde satılıyor. Tur boyunca biz gezginlerin dikkatini çeken bu süsleri saçlarınızdan çıkarmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Kutlamanın bir diğer önemli parçası da sunakları ve evleri süslemek için kullanılan calaveralar veya kafatası şeklindeki şekerler ve figürinlerdir. Calavera'lardan ayrıca geleneksel Ölüler Günü geçit törenlerine katılanlar tarafından giyilen maskeler de yapılıyor. Sunaklar ve calaveraların yanı sıra müzik ve dans da kutlamada önemli bir rol oynuyor. Sokaklarda ve meydanlarda “Calaveritas” olarak bilinen geleneksel Ölüler Günü şarkıları çalınıyor ve dans ediliyor.