DEZENFEKTAN ÜRÜNLERDE KDV YÜZDE 1’E DÜŞÜRMELİ

Bu haber 06 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Pandemi süreci nedeni ile vatandaşın kendini korumak için kullandığı en önemli ürünlerden biri olan dezenfektan ürünlerindeki KDV oranlarında ki artış nedeni ile Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi bu ürünlere yapılan KDV zammı ile ilgili olarak bu oranın yüzde 1’e düşürmesi için kanun teklifini meclis başkanlığına sundu. Vatandaşın sıklıkla kullandığı dezenfektan ürünlerinin KDV oranlarındaki artış nedeni ile vatandaşın merdiven altı ürünlere yönelmemesi ve her vatandaşın kolayca ulaşabileceği bir fiyat olması için CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, dezenfektan (biyosidal) ürünlerde KDV oranının %1 e düşürülmesi için hazırladığı kanun teklifini meclis başkanlığına sundu. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi dezenfektan (biyosidal) ürünlerde KDV oranının %1 e düşürülmesi için hazırladığı kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisine sundu. Hakverdi “2004 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile, ilaçlar arasında reçeteli/reçetesiz ayrımı yapılmaksızın, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan beşerî tıbbi ürünlerdeki KDV oranı %8’e indirilmişti.”

SALGIN SÜRECİNDE DEZENFEKTAN KDV ORANLARINI ARTTIRIYORLAR

Hakverdi, “2004 yılındaki Bakanlar kurulu kararı olmasına ve aksi yönde bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi olmamasına rağmen, ruhsatlı dezenfektan ürünlerdeki %8 lik KDV oranı %18 e çıkartıldı. 2019 yılında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “İnsan vücuduna doğrudan temas eden biyosidal ürünlerin ruhsatlandırılması Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumunun görev, yetki ve sorumluluğuna verilmişti. Bugüne kadar ilgili kurum tarafından ruhsatlandırılmış markalara yüzde 8 KDV oranı uygulanmasına rağmen, Türkiye Cumhuriyeti Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı KDVÖTV Grup Müdürlüğü bir özelge ile, Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış bir markaya %18 KDV uygulanması yönünde görüş bildirmiştir. Bu özelge tek bir mükellefe yapılmış olsa da aynı tip ürün satışı yapan bütün mükellefleri bağlayıcı niteliktedir. Bu nedenle dezenfektan üreten ve satan firmalar Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından ruhsatlandırılmış olsalar dahi bir cezai işlemle karşılaşmamak adına KDV oranlarını %18’e çıkarmaya başlamışlardır.” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.