DEVLET HASTANESİNDE PALYATİF BAKIM SEMPOZYUMU

Bu haber 24 Ekim 2022 saat 9:55 'de eklendi.

Polatlı Duatepe Devlet Hastanesinde “Her Nefes Bir Umut Her Bakım Bir Yolculuk” temasıyla palyatif bakım kliniğinde yatan hastaların bakım kalitesini iyileştirme sempozyumu yapıldı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönemde gelişen Palyatif Bakım; yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemler ile karşılaşan hastaların ve hasta yakınlarının, başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel, psikososyal ve ruhsal problemlerinin erken evrede tespit edilerek ve etkili değerlendirmeler yapılarak önlenmesi veya giderilmesi yolları ile yaşam kalitelerini arttıran bir yaklaşımdır. Hasta ve hasta yakınlarının ihtiyacı olan ve son zamanlarda daha fazla üzerinde durulan “palyatif bakım” insani bir hak olarak da karşımıza çıkmaktadır. Palyatif bakım sürecinde en önemli rolü üstlenen sağlık profesyonelleri; hasta ve hasta yakınlarına en uygun bakımın verilmesini, fiziksel ve psikososyal problemlerinin erken bir zaman diliminde belirlenerek yaşam kalitelisinin arttırılması gibi temel ihtiyaçlarının hastane ortamlarında ya da özel bakım veren merkezlerde yapılmasını sağlamaktadır.

SEMPOZYUM YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu bağlamda geçtiğimiz gün Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi tarafından “Her Nefes Bir Umut Her Bakım Bir Yolculuktur” temasıyla “Palyatif Bakım Kliniğinde Yatan Hastaların Bakım Kalitesini İyileştirme Sempozyumu “ düzenlendi. Düzenlenen Sempozyuma Ankara İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Bilkent Kamu Hastaneleri Hizmet Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Sarı, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı  Doç. Dr. İshak Şan, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Haydar Orhan ile Sempozyum Başkanı  Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Reyhan Öztürk, Sempozyum Başkan Yardımcısı Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Gülçin Güleşen ve Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi yönetim ekibi ile Palyatif Bakım konusunda akademik başarıları olan sağlık profesyonelleri ve sağlık personellerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

PALYATİF BAKIMDA ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

İlk oturum; Ankara İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe ile Ankara İl sağlık Müdürlüğü Bilkent Kamu Hastaneleri Hizmet Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Eyüp SARI’nın başkanlığında başlatıldı. Palyatif bakım felsefesi ve multidisipliner yaklaşım, geleneksel ve inovatif tıp uygulamaları, psikososyal destek ve manevi bakım, uygun ve güvenilir dozda ilaç kullanımı, palyatif bakımda göz ardı edilen semptom ağrı, palyatif bakımda enfeksiyonun önemi yara bakımı ve nefes egzersizi konularının yanı sıra Türkiye’de ve Polatlı Duatepe Devlet Hastanesinde Palyatif Bakım Kliniği ve iyi uygulama örneklerinin başlıklıları üç oturum halinde tüm katılımcıların yoğun ilgisi eşliğinde değerlendirilerek program tamamlandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.