Devlet babanızın çiftliği mi?

Bu haber 26 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

CHP’nin TBMM Plan Bütçe komisyonu Başkanı olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, bütçe görüşmelerine ilişkin dikkat çekici bir açıklama yaparak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ait ve Sayıştay tarafından yapılan 97 bulgunun açıklamasının yapılması gerektiğini, kamuoyunun izaha ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Raporlarda Karayolları Genel Müdürlüğü faaliyetleri hakkında 55, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı faaliyetleri hakkında 42 olmak üzere 97 bulgunun yer aldığını belirten Kuşoğlu, bulguların birçoğunda usulsüz ödemelerin tespitinin yapıldığını ileri sürdü.

BUNLAR İNANILMAZ USULSÜZLÜKLER YOLSUZLUKLARDIR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan söz konusu bulguların izah edilmesi yönünde talepte bulunduklarını ancak aradan geçen bir haftaya rağmen bir cevap alamadıklarını dile getiren Kuşoğlu, şunları kaydetti, “Sayıştay söz konusu 97 bulgu üzerinde milyonlarca lira usulsüzlük yapıldığını tespit etmiş. Bunlar inanılmaz usulsüzlükler, yolsuzluklardır. Devlet bu şekilde istismar edilmektedir. Bakan, bulgulara karşı bilgi vermeyerek millet iradesini küçümsemiştir. Sayın Bakan, burası babanızın çiftliği midir? Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sayıştay tarafından tespit edilen 97 bulgunun izahını yapmalıdır.”

KUŞOĞLU SAYIŞTAYIN BULGULARINI AÇIKLADI

CHP’nin TBMM Plan Bütçe komisyonu Başkanı olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Sayıştayın ulaştırma ve alt yapı bakanlığına dair raporladığı 12 önemli bulguyu kamuoyuna açıkladı. Bulgu 12: Yap-İşlet-Devret Modeliyle Yaptırılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu İşinde Görevli Şirketten Kamulaştırılan Taşınmazlara İlişkin Kullanım Bedellerinin Tahsil Edilmemesi. (Toplam 568.151.099,95 TL kullanım Bedelinin görevli şirketten tahsil edilmediği Sayıştay Raporunda belirtiliyor.)

MAHKEME KARARLARININ UYGULANACAĞINA DAİR KESİN HÜKÜMLERİNE AYKIRI BİR İŞLEM TESİS EDİLMİŞTİR

Bulgu 13: Yapım İşi İhalesinin Danıştay Kararı ile İptal Edilmesine Rağmen İşin Devam Ettirilmesi (Sonuçta, İdare tarafından Anayasa’nın 138’inci maddesinde yer alan hükümlere ve İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun mahkeme kararlarının uygulanacağına dair Kesin hükümlerine aykırı bir işlem Tesis edilmiştir. İşin sözleşme bedeli 504.589.621.61 TL’dir.) Bulgu 14:Devlet İhale Kanunu Hükümlerine Göre İhale Edilen Yapım İşlerinde Mevzuatta Belirtilen Sınırların Üzerinde İş Artışı Yapılması ve Süre Uzatımı verilmesi (İhale sonucu yüzde 1438’e varan oranlarda iş artışı yapılmış ve 25 yıla kadar süre uzatımı verilmiştir.) Bulgu 15: Proje Değişikliklerinde Yüklenicinin Yüksek Teklif Verdiği İş Kalemlerinin Tercih Edilmesi (İhale, Teklif birim fiyatları ve mevzuat ile çelişkili olarak yapılan imalat tercihleriyle yapılmış ve Kamu zarara uğratılmıştır.)

ONAYLI PROJELER ÜZERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI

Bulgu 16: İşin Yapımı Sırasında İhaleye Esas Projelerin Değiştirilmesi Sonucu Yeni İmalatların İhale Koşullarında Oluşan Fiyatlardan Daha Yüksek Bedelle Yaptırılması (Örneğin klasik armatürlerden vazgeçilmiş ve 6 milyon yerine led armatürler için 21 milyon 500 bin lira ödenmiştir.) Bulgu 17: İhaleye Esas Projeler Arasında Yer Almayan Yaklaşık Maliyet Hesabında da Dikkate Alınmayan İşlerin Herhangi Bir Onay Olmaksızın Yüklenici Tarafından Yapılması ve Bedelinin Ödenmesi. (Örneğin yaklaşık maliyet bedeli 19.568,- TL olarak belirlenen iş kalemi için yaklaşık 17 milyon TL ödenmiştir.) Bulgu 18: Köprü Yapıları İnşaatlarında Yüklenici ve Yapı Denetim Elemanları Tarafından Onaylı Projeler Üzerinde Değişiklik Yapılması (Örneğin ihale konusu köprünün orta ayağı onaylı projesine göre 2,95 metre daha kısa yapıldığı halde temel hesapları revize edilmemiş, idareden değişiklik onayı alınmamıştır.)

YÜZDE 53 ORANINDA ZAMLI İŞLER YAPABİLMİŞTİR

Bulgu 19: Birim Fiyat Teklif Almak Suretiyle İhale Edilen Yapım İşlerinde Mümkün Olan Arazi ve Zemin Etüt Çalışmalarının Yapılmaması ve Metraj Listelerinin Gerçekçi Hazırlanmaması (Sonuçta, örneğin Müteahhit yaklaşık maliyete göre yüzde 53 oranında zamlı işler yapabilmiştir.) Benzeri önemli Sayıştay eleştirileri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı raporlarında da yer almaktadır.

 İŞ KALEMLERİNDE ORANLAMA YÖNTEMİYLE İŞ ARTIŞLARINA GİDİLMİŞTİR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Raporu Örneğin; Bulgu 16: Kentiçi Raylı Sistem (Metro Yapımı) İşlerinde Uygulama Projelerinin Hazırlanmasında Ekonomiklik Kriterinin İhmal Edilmesi (Boru sürenlerle pahalı olanlarının tercih edilmesiyle milyarlarca lira daha fazla ödeme yapılmış ancak pahalı kalemlerde sadece tek tercih boru sürenler değildir maalesef.) Bulgu 18: Mühendislik Hizmet Alımı İşlerinde Mevzuata Uygun Olmayan İş Artışlarının Yapılması (Etüd Proje ve Mühendislik Hizmetleri işlerinde sözleşme imzalandıktan sonra yerel idarelerin talepleriyle miktarı belirtilmeyen iş kalemlerinde oranlama yöntemiyle iş artışlarına gidilmiştir.) Bulgu 20: Yapım İşlerinde Kamu Birim Fiyatlarında Bulunmayan Rayiç Bedellerinin Tespitinde Mevzuat Hükümleri Dışında İşlemlerin Yapılması (Ticaret ve Sanayi odasınca onaylanmayan rayiçlerle milyonlarca lira tutarında usulsüzlükler yapılmıştır.) Bulgu 22: Yapım ve Danışmanlık İhaleleri Sözleşmelerine Hüküm Konulmak Suretiyle İdarenin İhale Konusu İşle İlgili Olmayan Genel ve Sürekli İhtiyaçlarının Karşılanması

DEVLET BABANIZIN ÇİFTLİĞİ MİDİR?

Değerli Basın Mensupları, Bunlar konuyu bilenler için gerçekten inanılmaz suiistimallerdir, hatalardır, yolsuzluklardır, usulsüzlüklerdir. Sayıştay tespitlerine göre Ulaştırma ve Karayolları ihalelerinin durumu budur. Bu durumda 21/b ile verilen hemen tüm ihalelerin sorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Sayıştay raporları sadece 2019 yılına aittir ve buraya sadece birkaç örnek bulgu aldık. 2019’a ait toplam bulgu sayısı 97 adettir. Dileyen ve anlayanlar tüm bulguları Sayıştay raporlarından görebilirleri. Normal zamanda olsak Devlet Denetleme Kurulu’nun, teftiş kurullarının, savcılıkların göreve çağrılmasını talep ederdik ancak bu dönemde bunun anlamlı olmadığını biliyoruz. Biz en azından Sayın Bakan’ın millet iradesine karşı hassasiyet göstermesini bekliyor ve bu açıklamayı yapıyoruz. Biz TBMM’de Sayıştay tespitlerine cevap vermeyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanına sizlerin aracılığıyla soruyoruz; Devlet babanızın çiftliği midir? TBMM millet iradesinin tezahür ettiği yer değil midir? Neden Sayıştay bulgularını cevaplandırmıyorsunuz? Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.