DEVA PARTİSİ İKTİDARINDA HIZLI, HESAPLI, HİZMET ODAKLI, HER YERDE VE HÜR İNTERNET

Bu haber 03 Şubat 2021 saat 8:00 'de eklendi.

eva Partisi İlçe Başkanı Av. Sadık Serhat Uğurlu Polatlı Postası Gazetesi Sahibi Aykut Kaya verdiği Röportajda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Uğurlu Deva Partisi olarak gençleri farklı bir yerde gördüklerini ve onların gelişimine yönelik her türlü politikanın takipçisi olacaklarını söyledi. Günümüz de teknolojinin hayatımızın bir parçası olduğunu ve buna yönelik her türlü yatırım ve programın ülkenin kalkınmasında etkili olduğunu vurguladı. Uğurlu Deva Partisi Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanlığının açıklamış olduğu partisinin iktidara geldiğinde, dijitalleşme alanında atacağı ilk adımları ve 5H internet vizyonunu hakkında bilgiler verdi.

KALKINMA İÇİN GÜÇLÜ İNTERNET ALTYAPISI ŞART!

100 yıl önce ’yurdu demir ağlarla örmek’, 50 yıl önce ’elektriksiz köy bırakmamak’ ne kadar önemliyse bugün de hızlı, her yerden ve her zaman erişilebilen, hesaplı, hizmet odaklı ve hür internet sunmanın o kadar kritik olduğunu vurguladı.

Uğurlu, “İnternet ekonomik kalkınma açısından hayati öneme sahiptir. Dünya Bankası, geniş bant internet penetrasyonundaki 10 puanlık bir artışın milli gelir büyümesine 1 puandan fazla katkı yaptığını hesaplıyor. Üstelik girişimcilik ekosisteminin gelişimi, hizmet sektörünün rekabetçiliği ve e-ihracat gibi alanlar için güçlü internet altyapısı olmazsa olmazdır. Büyük veri, yapay zekâ veya nesnelerin interneti gibi yeni teknolojilerin etkin kullanımı için ilk şart sağlıklı bir internet altyapısıdır. Evden çalışmanın, uzaktan bilgiye ulaşmanın ve online iletişimin standart hâline geldiği bir dünyada, yavaş ve pahalı internet ile boğuşmak kabul edilemez. Covid-19’un da gösterdiği gibi, online eğitim ve tele-sağlık hayatımıza giderek daha fazla girecek. Bu hizmetlerden yararlanabilmek için internet bağlantısı gibi bir sorunumuz olmamalıdır.” dedi.

TÜRKİYE’DE AVRUPA’NIN EN YAVAŞ İNTERNETİ, EN PAHALI FİYATA SUNULUYOR

Türkiye’de hâlen sabit geniş bantta Avrupa’nın en yavaş internetinin, kişi başı gelire göre Avrupa’nın en pahalı fiyatından sunulduğunu söyleyen Uğurlu, “Bu performansla Bilgi Çağı’nı yakalamamız mümkün değil. Güney Kore’den Romanya’ya, dünya ülkeleri hızla yol alırken biz giderek geriye düşüyoruz. Matbaa ve buhar makinasını ıskalamanın bedelini bir imparatorluk kaybederek, büyük acılar yaşayarak ödemiş bir millet için teknolojide geri kalmak gerçek beka sorunudur” dedi.

DEVA’NIN 5H İNTERNET VİZYONU

Uğurlu, DEVA Partisi’nin benimsediği 5H internet vizyonunu şöyle aktardı:

Hızlı internet: Türkiye’nin sabit geniş bant internet hızı dünya ortalamasının üzerine çıkacak.

Her yerden ve her zaman internet: Hanelerin yüzde 99’unda süper hızlı geniş bant (100+ Mbps) internet erişimi sağlanacak. Türkiye’nin fiber kablo uzunluğunu 1 milyon km’nin üzerine taşımak için ortak altyapı geliştirilecek. Temelde yerel yönetimlere ödenmek üzere 5 milyar ABD doları tutarında bir yatırım paketi oluşturulacak.

Hesaplı internet: 6-25 yaş arası öğrencilere ve gençlere, tüm öğretmenlere ücretsiz internet erişimi sağlanacak. Bu uygulamanın yılda 10 milyar TL’ye ulaşan maliyetinin neredeyse tamamı telsiz gelirleri, özel iletişim vergisi ve evrensel hizmet fonu ile karşılanacak. Telekom şirketleri üzerindeki yükler azaltılacak ve uzun vadeli, makul maliyetli finansman çekerek internet herkes için ucuzlatılacak.

Hizmet odaklı internet: Tüketici düzenlemeleri ’internetin temel hak olduğu’ prensibiyle yapılacak.

Hür internet: Paydaş odaklı, geniş görüş alışverişi ile hazırlanmış, dünyayla entegre, evrensel hak ve özgürlüklere uygun ve girişimcinin önünü açan kanuni düzenlemeler yapılacak.

PEKİ NASIL? ATILACAK İLK 10 ADIM

Uğurlu, 5H internet vizyonunun gerçekleştirilmesi için öncelikle atılacak 10 adımı şöyle sıraladı: “Yerel yönetimler ile işbirliği yaparak fiber uzunluğunu 1 milyon km’ye çıkaracağız. 5 milyar dolar mertebesindeki maliyeti merkezi yönetim olarak üstlenecek ve ortak pasif altyapı şirketine hisse karşılığı koyacağız. Uluslararası kürsü sahibi olacağız. Silikon Vadisi’ne teknoloji büyükelçisi atayacağız. AB üyelik müzakerelerinde tek dijital pazarı önceliklendireceğiz. Uluslararası platformlar ile (BM, AB, OECD) sınır-ötesi veri akışı konusunda birlikte çalışacağız. Veri merkezlerini ülkemize çekeceğiz. Hem internet trafiğinin yurtdışına çıkışını azaltacak hem de yetkinlik geliştirmek için fırsat yaratacağız. 5G dönüşümünü OECD ülkeleri ile eş zamanlı olarak gerçekleştireceğiz ve hizmete online eğitim ile başlayacağız. BTK’yı dünya standartlarında bağımsız bir regülatör hâline getireceğiz. Türk Telekom’un lisans ve kalıcı sahiplik problemlerini çözeceğiz. Mevcut oyuncuların yatırım yapmasını ve yeni oyuncuların sektöre girmesini sağlayacak regülasyonlar yapacağız. Düzenlemeleri kullanıcıyı merkeze alarak ve interneti temel hak tanıyarak ele alacağız. İletişim alt yapısına dâhil kamu, özel sektör ve akademideki paydaşların yüksek liyakata dayalı istihdamını gözeteceğiz. Ortak altyapının kurulumunu sağlayacağız. Herkesin inceleyip analiz edebileceği genel kamu erişimine açık, interaktif Türkiye Altyapı Haritasını yayınlayacağız.” dedi.

ÖZEL İLETİŞİME UYGULANAN ZAM EĞİTİM EŞİTSİZLİĞİNİ DAHA DA ARTTIRACAKTIR:

Uğurlu bu pandemi döneminde internet kullanımının arttığı bir zamanda öğrenci ve öğretmenlere indirim talebinin ve beklentisinin olduğu bir zamanda elektronik haberleşme işletmeciliği kapsamındaki hizmet türlerinde (konuşma, mesajlaşma, internet gibi) yüzde 7,5 olarak uygulanan ÖİV oranı yüzde 10 oldu. Bunun izah edilebilir bir yanı olmadığını vurguladı. Uğurlu, “İnternet tüketiminin az olması için ekranlarını kapatıp öğretmenlerini dinleyen öğrenciler bu zamdan sonra artık faturalarındaki artıştan dolayı derslere de katılamayacak. Öğrenciler arasında eğitim eşitsizliğinin had safhaya ulaştığı bir zamanda dağıtılması planlanan tabletlerin dağıtılmadığı dağıtılan çoğu öğrencinin ise internete erişemediği bir zamanda bir de gelen bu zam bu eşitsizliği kat be kat artırmaktadır. Bu eşitsizliğin bir an önce kalkmasını diliyoruz. “ dedi 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.