DESTİCİ POLATLI’DA ÜRETİCİYLE BİR ARAYA GELDİ

Bu haber 08 Temmuz 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Polatlı’ya gelerek önce Polatlı Ticaret Borsası’nda üretici ve tüccarlarla bir araya geldi daha sonra Polatlı Belediyesi Hayvan Pazarına giderek hayvan üreticilerini dinledi. Ticaret Borsası’nda ürün satışı da gerçekleştiren BBP Genel Başkanı Destici, hayvan pazarında kurban pazarlığı yaptı.

Günyüzü İlçesinde arpa hasadı gerçekleştiren Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’nin bir sonraki durağı Polatlı oldu. İlk olarak Polatlı Ticaret Borsası’na gelerek çiftçi ve tüccarlar ile bir araya gelen Destici, Nizamettin Atak isimli çiftçinin buğdayının satış ihalesini gerçekleştirdi. 22 ton buğday 8 bin 5 TL’ye alıcı buldu. Ticaret Borsası’ndan sonra Polatlı Belediyesi Hayvan Pazarını ziyaret eden Genel Başkan Destici, hayvan üreticileriyle sohbet etti. Kurban pazarlığı da yapan Destici, tarım ve hayvancılığa yönelik açıklamalarda bulundu. Destici’ye BBP MYK Üyesi İbrahim Alpar, BBP Polatlı İlçe Başkanı Mustafa Kayış ve parti yöneticileri eşlik etti.

ÜRÜNLERE HAK ETTİKLERİ FİYATLAR VERİLİYOR

Fiyatların üreticiyi memnun edecek seviyede olduğunu belirten Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Sabah erken saatlerde köyümüzde biçimimizi yaptık. Bu sene verimimiz yüksek, rekolte iyi. Taban fiyatları da güzel. Hem TMO’nun hem Tarım Kredi alım merkezine hem de daha sonra Polatlı Ticaret Borsasını ziyaret ettik. Gördüğümüz fiyatlar hem ürünün değeri hem de çiftçimizi ve üreticimizi memnun edecek nitelikte. Her bölge aynı değil. Bazı bölgelerde yine kuraklık yaşanmış. Ama genel olarak kurtardığını görüyoruz. Özellikle taban fiyatlarının yüksekliğinden dolayı. Ürünlere hak ettikleri fiyatlar veriliyor.” ifadelerini kullandı.

HEDEF 20 MİLYON TON

Türkiye’nin kendine yetecek hububatı ürettiğini söyleyen Destici, “Dünyada özellikle pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte hububat krizi meydana geldi. Ama Tarım Bakanı ve yetkililerimizin açıkladığı bu sene kendimize yetecek buğdayı ürettiğimiz ve geçtiğimiz yıl 19 milyon ton olan buğday üretiminin bu sene 20 milyon tonun üzerine çıkacağını söylediler. Bizim sahalarda gördüğümüz de bu söylenenlerle örtüşüyor.” dedi.

ÇİFTÇİNİN GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK YÜKSEK

Her şeyin süt liman olmadığını ifade eden Destici, çiftçinin girdi maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Mustafa Destici, “Ama bütün bunları söylerken her şey süt liman değil. Çiftçinin girdi maliyetleri çok yüksek. Özellikle gübrede mutlaka ya destek yada ucuz fiyatlı gübre teminin sağlanması lazım. Aynı şey akaryakıtla da ilgili. Çiftçinin kullandığı ÖTV, KDV’nin kaldırılması lazım. Üretimin desteklenmesi açısından ekili alanları çoğaltmamız lazım. Suyla toprağı buluşturmamız lazım.” dedi.

HAYVANCILIKTA EN ÖNEMLİ MESELE YEM FİYATLARI

Hayvancılığın sorunlarına dikkat çeken Destici, “Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın da en önemli meselesi yem fiyatlarındaki yükseklik. Buna da çare bulmak lazım. Bugün benim Tarım Kredi arpa alımında gördüğüm çok incelemeden hemen hemen aynı fiyattan alıyorlar. Yem için topladıklarını söylüyorlar. İnşallah bu önümüzdeki süreç için bir çare olur diye düşünüyorum. Tabi kurban bayramı olması vesilesiyle şuanda da Polatlı kurban pazarındayız. Kurbanlık hayvanların satıldığı büyükbaş ve küçükbaşları gördük. Tabi satıcı özellikle yemden dolayı maliyetleri çok yüksek fiyatları yüksek tutmak zorundalar. Kendileri açısından en azından zarar etmemek için. Şunu gördük alıcı içinde bu fiyatlar gerçekten çok yüksek. Yani satıcı yetiştirdiğinin karşılığını yeteri kadar almadığını ifade ederken hatta zarar ettiğini ifade ederken. Öbür taraftan alıcılarda fiyatların çok yüksek olduğunu söylüyor. Burada da gördük. Geçen sene aşağı yukarı 2-2,5 bin seviyesinde olan küçükbaş kurbanlık hayvan şuanda 5-5,5 bin isteniyor. Aynı şey büyükbaşlarda da geçerli . Geçtiğimiz sene 40-50bin olan karkas fiyatı ve 15-20 bin liradan sonra büyükbaş hayvanların, erkek danaların bugün fiyatlarının 30-35 bin lira aralığında olduğunu görüyoruz. Bunlarda gerçekten çok yüksek. Yani tamamen yem fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklandığı konusunda üretici de satıcı da bizlerde buna çare üretmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA İNEK CİNSİ HAYVANLARA KARŞI BİR SAVAŞ AÇILDI

Destici, “Tabi bir de dünyada son günlerde hepimizin daha doğrusu bizim canımızı sıkmakta  ve asla kabul edemeyeceğimiz bir gelişme var. O da inek cinsi hayvanlara karşı bir savaş açıldığı. Hollanda bunu başlattı. Efendim neymiş çevre kirliliğine sebep oluyormuş, ozon tabakasını deliyormuş gibi bize göre aslı astarı ya da temeli olmayan bir takım gerekçelerle büyükbaş bizim helal olarak gördüğümüz inek cinsinin adeta suyunu kurutmak noktasında harekete geçilmiş vaziyette. Hollanda çiftçisi ayakta, eylemde, grevde. Buna sadece Hollanda çiftçisi ya da hayvan üreticisinin değil dünyadaki herkesin tepki göstermesi lazım. Biz yaşam için hem bilimsel çalışmalar bunu gösteriyor. Hayvansal ürünlerin kıymeti, değeri özellikle hayvansal gıdaların protein açısından değeri işte buradan peynir üretimi, yoğurt üretimi. Çünkü bu hayvanlar telef olduğunda sadece et konusunda azalma yaşanmayacak et fiyatlarında da şişme meydana gelecek. Türkiye’de büyükbaş hayvanların yarısı telef edilse bir anda fiyatlar iki katına çıkar. Bunu Türkiye’de kimse aklının ucundan dahi geçirememeli. Biz Büyük Birlik Partisi olarak bunun karşısındayız. Çünkü bilimsel olarak hem hayvansal ürünlere ihtiyacımız var hem de İslam dinimizde hayvansal ürünlerin faydasıyla ilgili pek çok ayet var. Biz bu konuda netiz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.