DESTİCİ: BUGÜNDEN SONRA DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ÇİFTÇİNİN SESİ OLACAĞIM

Bu haber 17 Aralık 2021 saat 10:42 'de eklendi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, dün Polatlı’ya gelerek Polatlı Ziraat Odası’nda Polatlılı muhtarlar ve çiftçiler ile bir araya geldi. Çiftçinin sorunlarını dinleyen Destici, tek tek not alarak sorunların çözümü için gerekli görüşmeleri yaparak mücadele edeceğine dair söz verdi. Mustafa Destici, “Ben bugüne kadar güçlü bir şekilde sizlerin sesi olmaya çalıştım. Ama bugünden sonra daha güçlü bir şekilde sizin sesiniz olacağım.” Polatlı Ziraat Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Büyük Birlik Partisi Polatlı İlçe Başkanı Mustafa Kayış, BBP İl Yöneticileri, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, Polatlı Soğan Üreticileri Birliği Başkanı İlhami Teke, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

KÖSEOĞLU: BU YIL TARIMDAN KOPAN ÇİFTÇİ SAYISI YÜZDE 20’Yİ BULABİLİR

Toplantının açılış konuşmasını yapan Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, çiftçinin sorunlarını anlattı. Konuşmasında grafiklerle anlatım yapan Köseoğlu şu ifadelere yer verdi; “İnsanlarımızı hiç bir ülkeye muhtaç olmadan doyura bilmemiz için verimi ve kaliteyi artırmamız. çiftçimizin para kazanmasını sağlayıp köyünde tutmamız şart. Devlet olarak üretim planlaması yapıp çiftçimiz zarar ettirilmemeli. Tarımsal ürünler enflasyonu artırıyor diye baskı altına alınmamalı alınacaksa girdi maliyetleri de baskı altına alınmalı. Dengede tutulmalı. Aksi halde her gecen yıl çiftçimiz köyünü terketmekte. Bu yıl tarımdan kopan çiftçi sayımızın yüzde yirmileri bulacağını tahmin ediyorum. Çünkü yüzde 60 ila yüzde 100 zarar gören çiftçilerimiz için hiçbir şey yapılmadı. Polatlı’da yaklaşık 50 bin dekar alan dolu ve sel zararına uğradı Yüz bin dekar alan hiç hasat edilmeden sürüldü. Cumhurbaşkanımız altıncı ayda kuraklıktan zarar gören çiftçilerin borçlarını erteliyorum diye açıklama yaptı bürokratlar yönetmeliği hazırlayıp çıkaramadılar 2020 yılına kadar uygulanan afetlerden zarar gören çiftçilerin borçları yüzde 3 faizle bir yıl ertelenir uygulamasından vazgeçildi. Erteleme ve yapılandırma yetkisi kredi kurumlarına verildi. Kredi kurumları da kendi lehlerine kararlar aldı. 25 Mart 2020 Tarih 31079 Sayılı Kararnameye göre üreticilerin borçlarının ertelenmesi/taksitlendirilmesi konusunda ise krediyi kullandıran ilgili banka veya TKK yetkilidir denilmektedir. Bu kararname tarım ve hayvancılığı ayrı ayrı sektörler  gibi değerlendiriyor tarımsal ürünler zarar gördüyse tarımsal borçlar erteleniyor hayvanlar zarar gördüyse hayvancılık kredileri erteleniyor. Bu uygulama devam ederse hem hayvancılık zarar görecek çiftçimizi köyünde tutan hayvancılıktır.”

HUZURUMUZUN VE MUTLULUĞUMUZUN TEK TEMİNATI TARIM SEKTÖRÜDÜR

“Çok bürokrattan duydum çiftçi üç kâğıtçı borcunu bilinçli ödemiyor diyor. 2012 yılı ertelemesinde 1460 kişi, 2013 yılı ertelemesi 1248 kişi, 2014 yılı ertelemesi 2257 kişi, 2015 yılı ertelemesi 1316 kişi, 2016 yılı ertelemesi 1349 kişi ve 2017 yılı ertelemesi 1297 kişi erteleme kapsamına girmiş. 2003 yılı ile 2021 yılında pancar fiyatı artış oranı yüzde 377,27. 2003 yılı ile 2021 yılında buğday artış oranı yüzde 592,30. Çiftçimiz para kazanıyor borcunu ödemiyor diyenler bunları bilmiyor tabi.Her ay düzenli bir şekilde maaşlarını alıyorlar. Çiftçimiz doğa koşullarının etkisiyle uğraşıyor. Haşaratla mücadele ediyor, arzın ve talebin dengede tutulamaması nedeniyle zarar ediyor. Ülkemiz tarımı öylesine büyük öylesine önemli bir sektör ki, ürettiği ürünlerle birçok sektörün doğmasına yaşamasına vesile oluyor. Tarım ve çiftçilerimiz bittiği zaman birçok sektör biter. Her vatandaşımız şunu iyi bilmeli ki huzurumuzun ve mutluluğumuzun tek teminatı tarım sektörüdür. tarımın ihmal edilemeyecek bir sektör olduğunu her vatandaşımıza anlatmamız gerekir. Hepimizin  amacı çocuklarımıza tarımda ve gıdada kimseye muhtaç olmadan kendi kendine yeten huzurlu bir ülke bırakmak olmalı.”

DESTİCİ: GÜBRE FİYATLARI İZAH EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL

Daha sonra kürsüye çıkan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Pandemi hali almasının belli bir süre sonra dünyada ekonomik  denge bozuldu.  Bundan en çok etkilenen  gıda sektörü oldu.  tarım gıda ve hayvancılık ürünlerine talep arttı Bu talebin artması ile birlikte bütün dünyada gıda fiyatlarına ortalama yüzde 30’un üzerinde zam geldi.  Girdi maliyetleri ne kadar zamlandı?  diye baktığımızda girdi maliyetleri  çok çok arttığını gördük. Yem fiyatlarında ki yüzde 400’lere kadar varan artışlar. Tarımla uğraşan vatandaşlarımız kullandığı gübre fiyatları 1800’li olan üre gübre 14 bin 15 bin rakamlarına geldi. Bu izah edilebilir bir durum değil ben bunu kabul etmiyorum. Hem hükümet hem de mecliste yaptım görüşmelerde ya bu fiyatları indirin yada en az yüzde 50 sübvanse edilsin çiftçimiz desteklensin dedi. Çiftçimizin bu fiyatlara gübre alıp ekmesi çok zor. Buna yüzde yüz çözüm bulunması lazım. Gübre fiyatlarında yüzde 600 varan artış var.”

BULACAKSIN UYGUN FİYATTAN VERECEKSİN Kİ ÇİFTÇİ EKECEK

“Bunu sorduğumuzda bunun hammaddesinin azotun dünyada sıkıntı çekildiği ve azot fiyatlarındaki anormal fiyatın gübreyi etkilediğini belirtiyorlar. Bunların hiç  birisi bahane ve gerekçe olarak  kabul etmiyorum. Hükümete bakanlığa düşen çiftçinin alabileceği fiyatta zarar etmeden karışılabilmesi birinci derecede Tarım Bakanlığının  görevidir. Bulacaksın uygun fiyattan vereceksin ki çiftçi ekecek üretecek k biz gıda da dışa bağılı hale gelmeyip ekmeği sütü  çok fahiş fiyatlara tüketmeyecek. Gerekirse devlet 2022 bütçesini artıracak ama çiftçin kullandığı ürünler ucuz bir şekilde verilecek.”

PLANLAMA EKSİKLİĞİ VAR

“Buğday şeker pancarı ürünlerinde  taban fiyatı var. Kuraklık sel doğal afet dışında. Yaz döneminde 45 il 200 ilçeye gittim. İç Anadolu bölgemizde  ciddi bir  kuraklık var ve kuraklıktan dolayı maalesef  çiftçimiz  istediği verimi alamadı Polatlı da kıraç olan yerlerde çiftçi  ürünü sürmek zorunda kaldı. Kuraklık olan bir yılda  aynı zamanda burası soğan üretimin merkezi. Soğan 80 90 kuruşa maliyeti olan ürünü 50 kuruşa satarsa yüzde yüz zarar ediyor. Bazı çiftçilerimizin yan ürünü de yok. Bu neden kaynaklıyor peki? Soğanda ektiğinin karşılığını alamamış ama planlama eksikliği var. Soğan ihtiyacının üzerinde ekim yapılmış.”

BU DERTLE DERTLENMEZSENİZ O KOLTUKLARDA OTURMANIZIN BİR ANLAMI YOK

“Fazlalık olunca ürün para etmiyor. Tarımda en önemli meselenin başında doğru planlama yapılmak zorunda. Tarımla ilgili her şey A-dan Z ye planlanmalı. Polatlı soğan ekiyorsa Koçhisar ekmeyecek.   Koçhisar ekiyorsa Polatlı ekmeyecek o başka bir şey ekecek. Bunu devletin tarım bakanlığının planlaması gerekir. Devlet ekmeseydin kardeşim banane diyemez. Vatandaş bu çağda bunu ekiyorsa bu senin vatandaşı bilgilendirmemeden doğru planlama yapamamandan kaynaklanıyor.  Siz bu işi sahiplenmezseniz bu işten yüksek maaşlar alıp bu dertle dertlenmezseniz o koltuklarda oturmanızın bir anlamı yok. Bırakacaksınız.”

AKILLI SULAMAYA GEÇMELİYİZ

“Üründe verim almak için sulama çok önemli. Sulamada akıllı sulamaya geçmeliyiz. Ayaş’tan Polatlı Sivrihisar gittim bu mevsimde yağmurlama sulama yapılıyor. Demek ki bu mevsimde yağmur yağmammış ki vatandaş sulama yapıyor. Yağmurlama  bu mevsimde suyu çok israf  etmeyebilir ama yaz aylarında çok israf ediliyor. Suda tasarruf yapmak zorundayız.  Suyun yüzde 70 Türkiye de tarım için kullanıyor tarında su önemli. Sakarya boyunda olan köylerimiz de su kesiliyor. Son bir kaç yıldır bunu gördük daha önceki  yıllarda Sakarya suyunun kesildiğini görmedik. Bunun iki sebebi var biri kuraklık  ikincisi vatandaşımız sulu tarıma geçti. Sulamadığında verim alamıyor. Sulama planlı yapılmalı yapılmadığı kimi  daha  fazla atıyor kimi az burada da adaletsizlik meydana geliyor. Gökpınar barajı su tutmaya başladı önümüzdeki yıl oradan su verilecek. 1500 hektar alanı direkt sulayacak Sakarya ırmağını da besleyecek.  Sakarya kenarındaki köylerimiz   Polatlı’nın çokça köyü bundan etkileniyor. İnşallah bundan sonra Sakarya nehrindeki sularımız kesilmez. Polatlı çiftçimize teşekkür ediyorum. Buradaki  çiftçilerimiz sorunu gelip bize aktardılar   bizde Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettik  Cumhurbaşkanımız   hemen eksik olan kaynağı aktardı. İşler bu kadar da çabuk oluyormuş. Yıllarca başlı olan Gökpınar barajı bitti. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.