Bugün Deniz Astsubay okulunun kuruluşunun 133.yılı için Milli Savunma üniversitesinde tören düzenlendi. Yapılan törene Oramiral Ercüment Tatlıoğlu açıklamalarda bulundu.

Deniz Kuvvetler Komutanı Tatlıoğlu, ‘’ Şu anda ekonomik anlamda da Karadeniz bizler için daha da büyük bir öneme sahip. Biz Karadeniz'de faaliyetlerin sürdürmek için sürekli varlık gösteriyoruz. Karadeniz'de güvenlik ve istikrarın idamesi için artarak gemilerimizle bölgede bulunmaya devam ediyoruz. Karadeniz bölgesinde muhtelif sıkıntılar var, biliyorsunuz. 2008 senesinde Gürcistan ve Rusya ile başlayan gerilimler Güney Osetya, Kuzey Osetya problemleri, Abhazya yine aynı şekilde problemleri, Kırım'ın işgal edilmesi 2014, 2018 Kerç Boğazı, yine 2022'de başlayan Ukrayna Rusya Savaşı Karadeniz'deki jeopolitik mücadelede yeni bir dönem başlattı. Bildiğiniz gibi NATO, Karadeniz'de bazı tedbirler almaya çalışıyor. Ancak Karadeniz'de bu tedbirleri biz kendimiz alacağımızı ifade edip NATO'yu veya Amerika'yı Karadeniz'e istemediğimizi beyan ediyoruz.’’ İfadeleri ile açıklamalarda bulundu.

Ekran görüntüsü 2023-11-17 203151

Dolar kaç liradan işlem görüyor! 30 Kasım Perşembe güncel Dolar, Euro fiyatı Dolar kaç liradan işlem görüyor! 30 Kasım Perşembe güncel Dolar, Euro fiyatı

Konuşmasına devam eden Tatlıoğlu, ‘’ Dolayısıyla Karadeniz'de çok ciddi bir mücadele içindeyiz. Karadeniz'de tahıl koridorunu da biz güvenlik altına alıyoruz. Her ne kadar tahıl koridoru 2023'te kapanmış olsa da tekrar açılması için girişimler devam ediyor. Bu tahıl koridorundaki bütün mayınla ilgili tehlikeleri Deniz Kuvvetleri olarak bertaraf ediyoruz. Amacımız şu, Montrö'ye uyulsun. Biz Karadeniz'de bütün güvenliği sağlarız Türkiye olarak. Karadeniz'i bir Orta Doğu'ya çevirmesinler. Herhangi bir ülke veya NATO'nun girmesini istemiyoruz." Şeklinde konuştu.

İHA