DEMİR: ZAFERE VE CUMHURİYETE GİDEN YOL POLATLI

Bu haber 13 Eylül 2022 saat 9:56 'de eklendi.

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir 13 Eylül Sakarya Zaferinin 101. Yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Demir, “Sakarya Meydan Muharebesi’nde şehit olan ve yaralanan askerler ile başta başkomutan  Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm Kurtuluş Savaşı Kahramanlarımızı Saygı, Sevgi ve Şükranla yad ediyorum. Sakarya Zaferi’nin 101. Yılı Kutlu Olsun.” dedi.

DEMİR’DEN 13 EYLÜL MESAJI

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir mesajında şu ifadelere yer verdi; “Pek çok insan Sakarya Meydan Muharebesi’nin Sakarya (Adapazarı) şehri civarında yapıldığını zanneder. Sakarya Meydan Muharebesi; 23 Ağustos – 13 Eylül 1921 tarihleri arasında gerçekleşmiş olup, Ankara’nın Polatlı ve Haymana ilçeleri sınırlarında kalan Sakarya Nehri’nin doğu yakasındaki alanda (yaklaşık 100 km’lik bir cephede) cereyan etmiştir ve Kurtuluş Savaşı’mızın dönüm noktasıdır.  Muharebeler o kadar kanlı oluyordu ki bazı alaylar mevcutlarının büyük kısmını ve subaylarını kaybediyordu. İşte bu sıralarda Başkomutan Mustafa Kemal Paşa Batı Cephesi birliklerine şu meşhur emrini yayınladı: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz.”
SAKARYA ZAFERİ’NİN 101. YILI KUTLU OLSUN
“Düşman, Türk kuvvetlerini 23-30 Ağustos günleri arasında bütün zorlamalarına rağmen kuşatıp imha edemeyince kuvvetlerinin büyük kısmıyla Türk cephesini merkezden Haymana istikametinde yarmak istemiştir. 6 Eylül’e kadar da bunun için uğraşmış fakat etten bir Türk duvarına çarpmıştır. Bundan sonra bulunduğu hatlarda savunarak kalmaya karar vermiş ancak, 10 Eylül’de başlattığımız genel karşı taarruzla buna da mani olunmuştur. Yunan kuvvetleri için yapılacak tek şey kalmıştır. Kaçmak, Onlar da öyle yapmıştır. 13 Eylül’e kadar Sakarya nehrinin doğusunda tek Yunan askeri kalmamıştır. 22 gün geceli gündüzlü süren Sakarya Meydan Muharebesi Türk’ün zaferi ile sonuçlanmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi sonunda, Türk Ordusunun zayiatı; 5.713 şehit 18.480 yaralı, 828 esir ve 14.258 kayıp olmak üzere toplam 49.289´dur. Yunan ordusunun zayiatı ise; 3.758 ölü, 18.955 yaralı, 354 kayıp olmak üzere toplam 23.067´dir. Türk Ordusundaki subay zayiatı yüzde 80 olmuştur. Bu nedenle Atatürk Sakarya Muharebesi için “Subay Harbi” demiştir. Ve nihayet “Sakarya Zaferi”; 30 Ağustos 1922’de kazanılan Büyük Zaferin temelini atarak Türklüğün kurtarılmasında ve yeni Türk Devleti’nin doğuşunda en büyük etkenlerden biri oldu. Her yıl 13 Eylül’de Polatlı’da ve Duatepe’de kutlanmaktadır. Sakarya Meydan Muharebesi’nde şehit olan ve yaralanan askerler ile başta başkomutan  Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm Kurtuluş Savaşı Kahramanlarımızı Saygı, Sevgi ve Şükranla yad ediyorum. Sakarya Zaferi’nin 101. Yılı Kutlu Olsun.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.