BUĞDAY 7 BİN LİRAYI AŞTI!

GÜNDEM, Uncategorized

DEMİR: ÜNİVERSİTE ŞEHRİ OLMA YOLUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI

Bu haber 15 Eylül 2021 saat 8:01 'de eklendi.

100. yıl etkinlikleri kapsamında Duatepe’de gerçekleşen Sakarya Zaferi’nin 100. yılı kutlama etkinliklerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teşrif etti. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, devlet ricalinin törenlere katılmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirten AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, Cumhurbaşkanı’nın açıklamasının üniversitenin sözde kalmayacağının işareti olduğunu belirtti.

DEMİR: POLATLI İLE ALAKALI GÜZEL HABERLERİMİZ GELMEYE DEVAM EDECEK

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği Polatlı Tarım Üniversitesi’nin ardından bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda 100. Yıl anma törenlerinin Polatlı için, Türkiye için çok anlamlı olduğunu belirten Demir: “Cumhurbaşkanımızın törenlere gelmesi bize mutluluk verdi. Cumhurbaşkanımız Tarım Üniversitesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Polatlı’mızın hak ettiği değeri gördüğüne inanıyoruz. Cumhurbaşkanımızın Tarım Üniversitesi açıklaması bu işin artık sözde kalmayacağının işaretiydi. Polatlı ile alakalı güzel haberlerimiz gelmeye devam edecek.” dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZ TEŞRİFLERİ İLE İLÇEMİZİ ONURLANDIRMIŞTIR

100. yılda Duatepe’de gerçekleşen törene Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere katılan herkese teşekkürlerini sunan Demir: “Sayın Cumhurbaşkanımız, Sakarya zaferinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında 13 Eylül 2021 Pazartesi günü teşrifleri ile ilçemizi onurlandırmıştır. Sakarya zaferimizin 100. Yılında Polatlı’mızda, Duatepe’de yapılan kutlama etkinliklerine geniş katılımlı bir ziyaret gerçekleştiren Devlet ricalimize başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Etkinlikler kapsamında İlçemizde Kurulu bulunan Şişe Cam fabrikasının ikinci etabının açılışını yapan Sayın Cumhurbaşkanımız, buradaki açıklamasında, ilçemize Tarım ve Teknoloji Üniversitesi kurulması ile ilgili siyasi iradenin bulunduğunu ve hazırlıkların başladığı müjdesini vererek, Polatlı’mıza kurulacak üniversite, Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde açılacak olan ilk devlet üniversitesi olma özelliğini kazanacağını, ayrıca üniversitemiz için Şişe Cam, Tarım Bakanlığı ve STK’larımızın da katkıda bulunacağını belirtti.” dedi.

POLATLI BORSASI SÜREKLİ GELİŞMEKTEDİR

Polatlı borsasının ihtisas borsası olarak sürekle gelişme gösterdiğini belirten Demir: “Toplam yüzölçümü 323500 hektar (ha) olan Polatlı, İç Anadolu bölgesi Yukarı Sakarya bölümünde yer almaktadır. Kuzeyden Ankara Çayı, batıdan Porsuk Çayı Sakarya Nehri ile birleşerek tabii ilçe sınırlarını oluşturmaktadır. M.Ö. 3000 yılına dayanan tarihi ile geçmişten günümüze insanoğluna ev sahipliği yapan Polatlı’nın nüfusu yaklaşık 127 bindir. Toplam yüzölçümünün yüzde 67’si (212000 ha) ile bitkisel üretim, yüzde 31’i (98000 ha) çayır ve mera arazisi olarak hayvancılık yapılan Polatlı ülkemizin en önemli tarım ilçelerinden biridir. Bununla birlikte Türkiye’nin önemli tahıl ambarlarından birini oluşturan Polatlı aynı zamanda en aktif tahıl borsalarından birine de ev sahipliği yapmaktadır. Bunun bir sonucu olarak Polatlı Borsası’nda ilçede üretilen tahılın iki katı kadar bir tahıl alım satımı meydana gelmektedir. Polatlı Borsası bir ‘ihtisas borsası’ olarak sürekli gelişme göstermektedir.” dedi.

ÜNİVERSİTE İLE TARIM SEKTÖRÜNE VE ÇİFTÇİMİZE KATKIDA BULUNMAYI HEDEFLEMEKTEYİZ

Türkiye’nin önemli tahıl ambarlarından birini oluşturan Polatlı aynı zamanda en aktif tahıl borsalarından birine de ev sahipliği yaptığını belirten Demir: “Yıllık 2,5 Milyar TL’yi aşan tarıma dayalı ticaret hacmine ulaşan Polatlı sosyoekonomik kalkınmada her geçen gün hızla büyüyen bir tarım yerleşkesidir. Buna ek olarak yıllık 7 milyon dolarlık ihracat rakamı ile ülke ekonomisine katkısı oldukça yüksektir. Tarımsal ticaret hacminin yanı sıra tarım sanayisi ve tarım teknolojisi alanlarında hem ülkemiz ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hem de sanayi ihracatıyla tarıma dayalı kalkınmaya önemli katkıları bulunmaktadır.  Polatlı’da yerli ve milli tarımın kalkınması, ekonomik refah sevisinin daha da yükselmesi, tarımsal faaliyetler alanında deneyimli ve uzman elemanlarının yetiştirilmesi, ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunulması amacıyla Ankara Polatlı Gıda ve Tarım Üniversitesinin kurularak tarım sektörüne ve çiftçilerimize katkıda bulunmada ve ülkemizin kalkınmasında etkin rol oynamasını hedeflemekteyiz.” dedi.

MİLLİ BÜTÇEMİZDEN EN BÜYÜK PAYI EĞİTİME AYIRDIK

AK Parti olarak Cumhurbaşkanı’nın liderliğinde eğitime en büyük payı ayırdıklarını aktaran Demir: “AK Parti olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2002’den bu tarafa milli bütçemizden eğitime en büyük payı ayırdık ayırıyoruz. Öğrencilerimizin kitaplarını ücretsiz hale getirdik, derslik sayısını çok ciddi şekilde artırarak sınıflardaki öğrenci sayısını otuzlara kadar düşürdük. AK Parti olarak, öncelikle eğitimin alt yapısıyla ilgili mazeretleri ve talepleri ortadan kaldırmaya yönelik bir hamle başlattık. Eğitime ayrılan payı, 10 milyar liradan 120,2 milyar liraya çıkartarak bütçede ilk sıraya yükselttik. Demek ki, 12 kat artırdık. Derslik sayısı 288 bin ilaveyle 575 bine; öğretmen sayısını 607 bin ilaveyle 920 bine çıkartarak bu alandaki sorunları büyük ölçüde çözdük. Üniversite sayımızı 76 dan, 130 ilaveyle 206’ya, akademik personel sayımızı 82 bin ilaveyle 158 bine çıkardık. Bununla hem eğitim öğretimin maliyetini düşürdük, hem de üniversite öğrencisi sayımızı 1 milyon 650 binden 7 milyon 600 bine ulaştırarak, neredeyse her bir evladımız için bu eğitim kapısının açık kalmasını sağladık.” dedi.

ÜNİVERSİTE İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN

Tarım Üniversitesi’nde emekleri olan herkese teşekkürlerini ileten Demir: “İlçemizin Üniversite çalışmalarında çok büyük emekleri olan AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Bölge Milletvekilimiz Sayın Fatih Şahin’e, vermiş olduğu üstün destek ve gayretlerinden ötürü sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bayram Veli Üniversitesi Rektörümüz Sayın Yusuf Tekin hocamıza, yapmış olduğu tüm akademik çalışmalar ve gayretlerinden ötürü sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. İlçemize, hemşehrilerimize ve ülkemize hayırlı olsun. Polatlı’mızın üniversite çalışmalarında başlangıçtan bu güne yer alan, Sayın Kaymakamlarımıza Belediye Başkanlarımıza, yerel basınımıza, emek sarf eden, zihin yoran, maddi ve manevi katkıda bulunan tüm STK, Oda Derneklerimize ve her kesime çaba ve katkıları için teşekkürlerimizi sunuyorum. Hayırlı Olsun.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.