ŞAHİN VE DEMİR, SAKARYA NEHRİ VE PORSUK ÇAYINA SU VERİLMESİ İÇİN DEVREYE GİRDİ

Bu haber 29 Temmuz 2020 saat 12:19 'de eklendi.

Ak Parti İlçe Teşkilat Başkanı Aysel Demir, Sulu tarım yapan çiftçileri yakından ilgilendiren ve büyük bir sorun haline gelen, Porsuk Çayı ve Sakarya Nehri hakkında basın toplantısı düzenleyerek,” Çiftçilerin bu sorunu ile ilgili, sağ olsun başından beri Fatih Şahin vekilimiz bize her türlü imkanları sağladı” diyerek şunları söyledi. Demir, “2007 yılından bu yana ilçemizden geçen Sakarya Nehri ve Porsuk Çayında özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında kurumalar yaşanmaktadır. Bu alanda çiftçilerimizin Kuru soğan, Şekerpancarı, mısır, yonca gibi ilçe ekonomisinde katma değeri yüksek olan ürünlerimiz yetiştirilmektedir. Buğday ve arpa mahsulü de bulunmakta ancak bu ürünler hasat söz konusu tarihlerde hasat edildiği için bir noktada zarardan kurtulmaktadır ”dedi.

ÜRÜNLER ZARAR GÖRMEYE BAŞLAMIŞTI

Demir, “Her iki nehirde toplamda 2 bin dekarlık alanda bulunan bu ürünlerden maalesef 2020 yılının bu aylarında yaklaşık 100 bin dekarlık alanda bulunan ve suya ihtiyaç duyan özellikle şekerpancarı, kuru soğan, mısır ve yonca gibi ürünlerimiz zarar görmeye başlamıştır. Bu zararın önüne geçebilmek için ilgili kurumlarımız olan Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, ziraat odamız, ilgili muhtarlarımız, Birlik ve kooperatif başkanlarımız ile bir araya gelerek alınması gerekli olan tedbirler konusunda gerekli adımlar atılmıştır ”dedi

TOPLANTI DÜZENLENDİ

 Demir, “29 Haziran tarihinden itibaren her iki nehirde de suyun gelmesi için öncelikli olarak Bölge Milletvekilimiz Sayın Fatih Şahin, Ankara Valimiz Sayın Vasip Şahin, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Bülent Korkmaz’a konu aktarılmış ve konunun önemine binaen Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Aksu’nun talimatı ile Eskişehir Valiliği ve söz konusu bölgedeki suyun idarecisi olan DSİ 3.Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile beraber 21 Temmuz tarihinde Eskişehir’de konunun paydaşları tarafından bir toplantı yapılmış ve gerek Sakarya Nehrinde ve gerekse Porsuk Çayında suyun Polatlı’ya gelmesi için bir Rotasyon uygulamasının hayata geçirilmesi kararı alınmıştır” dedi.

KOMŞULUK İLİŞKİLERİ ZARAR GÖRMEYE BAŞLADI

Demir, “Ancak 25Temmuz tarihinden itibaren başlaması gereken rotasyonu Polatlı İlçesi uygulamaya başladığı halde Eskişehir ilinin ilçeleri her nedense hayata geçirememiştir. Bu da ilçemizde ciddi anlamda huzursuzluklara neden olmaya başlamıştır. Sadece Tarımsal sulama sıkıntısı olmayıp, aynı zamanda ekolojik dengesi bozulması, nehir yatağında bulunan canlı hayatın yok olması gibi unsurların yanında aynı zamanda komşuluk ilişkileri de zarar görmeye başlamıştır” dedi.

FATİH ŞAHİN’E HEYET OLARAK GİDİLDİ

Demir, “Tüm bu olumsuzlukları dikkate alarak ve uygulamadaki aksaklıkları da dile getirmek üzere 27 Temmuz tarihinde Bölge Milletvekilimiz Sayın Fatih Şahin’e bir heyet olarak gidilmiş ve sıkıntılar dile getirilmiştir. Sayın Fatih Şahin de hemen Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Aksu’yu arayarak, konuyu aktarmış ve acilen bir toplantı yapılmasını talep etmiştir. Bunun üzerine Sayın Bakan Yardımcımızın makamında, milletvekilimiz Sayın Fatih Şahin, DSİ Genel Müdür Yardımcımız Şadiye Yalçın, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürümüz Bülent Kormaz,, Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Burhanettin Sütcü, Polatlı Ziraat Odası Başkanımız Zekai Köseoğlu, Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer ile Bakanlığımızın diğer ilgilileri katılmıştır” dedi.

İŞ VE İŞLEMLER HIZLANDIRILACAK

 Demir, “Toplantı sırasında mevcut durum hakkında bilgilendirmeler yapıldı, acilen olması gereken Rotasyonun Eskişehir tarafında da hem Sakarya Nehrinde ve hem de Porsuk Çayında uygulanması için gerekli talimat ilgili kurumlara verildi ve uzun vadede de yapılması gereken iş ve işlemlerin hızlandırılması konuları da değerlendirildi ” dedi. Haber / DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.