DEMİR: POLATLI VE HAYMANA ŞÜHEDA TOPRAKLARIDIR

Bu haber 13 Eylül 2021 saat 8:00 'de eklendi.

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, zaferin 100. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Polatlı ve Haymana’nın şüheda toprakları olduğunu belirten Demir: “Sakarya Zaferi, Türk yurdunu işgal ve Türk milletini esarete mahkum etme planının iflas ettiğini tüm dünyaya göstermiştir.” dedi.

TÜRK MİLLETİNİN VARINI YOĞUNU ORTAYA KOYDUĞU BİR MEYDAN SAVAŞIDIR

Sakarya Zaferi’nin 100. Yıl dönümü nedeniyle AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir bir mesaj yayımladı. Demir: “Üzerinde yaşadığımız kadim vatan topraklarında, Polatlı’mızda vuku bulan, Sakarya Meydan Muharebesi’nin ve zaferinin 100’üncü yılı ülkemize, milletimize kutlu olsun. Polatlı ve Haymana şüheda topraklarıdır. Yüz kilometre uzunluğunda otuz kilometre derinliğindeki bir hatta gerçekleşen meydan savaşı, tarihin en büyük meydan savaşlarından birisidir. 23 Ağustos 1921 de Mangal dağında başlayan Melhame-i Kübra, 13 Eylül 1921 de Gazi tepe, Kara tepe ve Dua tepe sırtlarında ve Sakarya nehrinin batısında İngiliz destekli,Yunan küçük Asya ordusunun yenilgisi ile sonuçlanmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yıl dönümünde başta, Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şanlı bir direniş ortaya koyarak tarihimize şanlı bir zafer daha ekleyen kahraman ecdadımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ya istiklal ya ölüm’ ifadesinde anlam bulan zaferimiz, dünya harp tarihinin en uzun meydan muharebesidir. Sakarya Meydan Muharebesi, 1683’teki 2. Viyana Kuşatmasıyla başlayan geri çekilme sürecini durdurarak, Türk milleti için savunmadan taarruza geçişinin sembolüdür, Tekalif-i Milliye emirleriyle Türk milletinin varını yoğunu ortaya koyduğu bir meydan savaşıdır.” dedi.

ORDU MİLLET DAYANIŞMASININ TARİHTEKİ EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİSİDİR

Ordu, millet dayanışmasının tarihteki en güzel örneklerinden biri olduğunu belirten Demir: “Muharebe, ordu-millet dayanışmasının tarihteki en güzel örneklerinden birisidir, Sakarya Meydan Muharebesi’nin hazırlıklarını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizzat yerinde denetlemiş ve “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça, terk olunamaz” şeklindeki tarihi emri ile başlamıştır. 22 gün 22 gece süren savaş Türk’ün zaferiyle sonuçlanmış ve Yunan ordusu bozguna uğrayarak geri çekilmiş, 30 ağustos 1922 de başlayan büyük taaruzla 9 Eylülde İzmirde denize dökülmesi ile sonuçlanmıştır. Sakarya Zaferi, Türk yurdunu işgal ve Türk milletini esarete mahkum etme planının iflas ettiğini tüm dünyaya göstermiştir.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.