DEMİR: MİLLETİN GELECEĞİNİ HEP BİRLİKTE BİZ BELİRLEYECEĞİZ

Bu haber 20 Aralık 2021 saat 11:24 'de eklendi.

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, asgari ücret ve hesaplara yatmaya başlayan kuraklık desteğiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Son 50 yılın en yüksek asgari ücret artışı olduğunu ifade eden Demir, “çalışanlarımızı, küresel  olarak bütün dünyayı etkisi altına alan  enflasyona ve piyasalarda oluşan fiyat istikrarsızlıklarına karşı ezdirmeyeceğiz. Satın alma gücünü daima koruyup yüksek tutmaya devam edeceğiz. Ülkemizde son 50 yılda yapılan en yüksek asgari ücret artışıdır.” dedi. Kuraklık desteğiyle ilgili konuşan Demir, desteklemelerin hesaplara yatmaya başlandığını belirterek, “üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

ASGARİ ÜCRETTEKİ ARTIŞ YÜZDE 50,54 OLDU

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, asgari ücret değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi; “İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak asgari ücret rakamını belirledi. Yeni asgari ücret, 4 bin 253 lira olarak açıklandı. Böylelikle asgari ücretteki artış yüzde 50,54 oldu. Öte yandan asgari ücrette gelir ve damga vergisi de kaldırıldı. İlk toplantısını 1 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, ikinci toplantısını 7 Aralık’ta Türk-İş’in, üçüncü toplantısını 9 Aralık’ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde yapan komisyon, asgari ücreti belirleyip Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sundu.”

ASGARİ ÜCRET 4 BİN 253 LİRA OLDU GELİR VE DAMGA VERGİSİ KALDIRILDI

2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir” dedi. Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleştiğine dikkati çeken Erdoğan; “Bu artışla, çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerle inşallah istikrar ve güven ikliminin güçlendirilmesi yolunda çok önemli mesafe kat edeceğimize inanıyorum. Asgari ücrette tarihi bir artış yaparken, bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz.”

MİLLETİN GELECEĞİNİ HEP BİRLİKTE BİZ BELİRLEYECEĞİZ

“Bizim paramız bellidir, o da Türk lirasıdır ve biz Türk lirasını yedirmeyeceğiz.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermekte kararlıyız. Bu milletin geleceğini, erkeğiyle kadınıyla, genciyle yaşlısıyla, işçisiyle işvereniyle hep birlikte biz belirleyeceğiz. Ülkemiz ve milletimizin geleceğini ne faiz ve kur spekülatörleri ne yeminli iç ve dıştaki Türkiye düşmanları ne de bir avuç aç gözlü muhteris belirleyebilir.”

KURAKLIK ÖDEMELERİ HESAPLARA YATMAYA BAŞLADI

Kuraklık desteğiyle ilgili konuşan Aysel Demir şunları söyledi; “Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli; 2,7 milyar liralık destek ödemesinin bugün çiftçilerin hesaplarına yatırılmaya başlanacağını açıkladı. Pakdemirli, ödemenin kuraklık, dane zeytin, kırsal kalkınma, yem bitkileri, ipekböceği, lisanslı depoculuk, hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması desteklerini kapsadığını bildirdi. Yaklaşık 2,7 milyar liralık tarımsal destek ödemesinin bugün itibarıyla çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlanacağını ifade etti. Ödeme kalemlerine ilişkin bilgi veren Pakdemirli, şunları kaydetti: “Alan bazlı verim desteği (kuraklık desteği) kapsamında 651 bin 102 üreticimize 2 milyar 547 milyon 39 bin 453 lira, zeytinyağı fark ödemesi desteği kapsamında 19 bin 852 üreticimize 38 milyon 504 bin 718 lira, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında 91 milyon 498 bin 998 lira, hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması kapsamında 6 milyon 708 bin 935 lira, ipekböceği desteği kapsamında 6 milyon 813 bin 28 lira, yem bitkileri desteği kapsamında, 1 milyon 366 bin 878 lira, lisanslı depoculuk desteği kapsamında 129 bin 570 lira olmak üzere üreticilerimize toplamda 2 milyar 692 milyon 61 bin 580 liralık destek ödemesi yapacağız.”

ÖDEMELER T.C KİMLİK NUMARASINA GÖRE YAPILACAK

“Kuraklık desteği ödemesinin T.C. kimlik numarasının son hanesine göre çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını belirten Pakdemirli, “Buna göre, T.C. kimlik numarasının son hanesi ‘8’ olanlara bugün 18.00 itibarıyla, ‘6’ olanlara 24 Aralık’ta, ‘4’ olanlara 31 Aralık’ta, ‘2’ olanlara 7 Ocak 2022’de, ‘sıfır’ olanlara ise 14 Ocak 2022’de ödeme yapılacaktır. Diğer destek ödemeleri bugün 18.00 itibarıyla tek seferde hesaplara aktarılacak. Üreticilerimize hayırlı olsun.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.