DEMİR, AFAD SİMÜLASYON TIRINI ZİYARET ETTİ

Bu haber 16 Temmuz 2021 saat 8:00 'de eklendi.

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, yönetimi ve meclis üyeleriyle birlikte Cumhuriyet Meydanında yer alan AFAD simülasyon tırını ziyaret etti. Doğal afetlerle mücadelede afet yönetiminin ve koordinasyonun önemine dikkat çeken Demir, tüm Polatlılıları Cumhuriyet Meydanında yer alan AFAD simülasyon tırını gelmelerini tavsiye etti.

AFET YÖNETİMİ VE KOORDİNASYONU TİTİZLİKLE ELE ALINMALI

Doğal afetlerin yaşatacağı kayıpların önlenmesi için konunun titizlikle ele alınması gerektiğini belirten Demir; “Türkiye sahip olduğu tektonik, sismik, topografik ve iklimsel yapısı gereği doğal afetlerle sıklıkla karşı karşıya kalan bir ülke. Su baskını, sel, çığ, heyelan, yangın ama en önemlisi deprem. Ülkemiz depremlerde insan kaybı açısından dünyada üçüncü, etkilenen insan sayısı açısından sekizinci sırada. Ortalama olarak her yıl büyüklüğü 5 ile 6 arasında değişen en az bir deprem yaşanmakta. Doğal afetlerin doğrudan ya da dolaylı olarak neden olduğu maddi ve manevi kayıplar afet yönetiminin ve koordinasyonunun günümüz dünyasında ne kadar titizlikle ele alınması gerektiğinin bir kanıtı.” dedi.

MARMARA DEPREMİ AFET YÖNETİMİNDE DÖNÜM NOKTASI

Marmara depreminin Türkiye’de afet yönetimi ve koordinasyonu alanında dönüm noktası olduğunu aktaran Aysel Demir; “Türkiye’de afet yönetimi ve koordinasyonu alanında dönüm noktası ise 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’dir. Büyük can kaybına ve geniş çaplı hasara neden olan bu deprem, ülkemizde afet yönetimi konusunun tekrar gözden geçirilme zorunluluğunu acı bir şekilde ortaya koymuştur. Eşgüdüm sağlanması gereken kurumların afetlerle ilgili yetki ve sorumluluklarının yeniden tanımlanması ihtiyacı afet ve acil durumlarda yetki ve koordinasyonun tek bir elde toplanmasını zaruri kılmıştır.” dedi.

AFAD 2018 YILINDA İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BAĞLANDI

Demir; “15 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan 4 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı İçişleri Bakanlığına bağlanmıştır. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılması, afetlere müdahale edilmesi ve afet sonrasındaki iyileştirme çalışmalarının süratle tamamlanması amacıyla gereken faaliyetlerin planlanması, yönlendirilmesi, desteklenmesi, koordine edilmesi ve etkin uygulanması için ülkenin tüm kurum ve kuruluşları arasında işbirliğini sağlayan, çok yönlü, çok aktörlü, bu alanda kaynakların rasyonel kullanılmasını gözeten, faaliyetlerinde disiplinler arası çalışmayı esas alan iş odaklı, esnek ve dinamik yapıda teşkil edilmiş bir kurumdur.” dedi.

ÖNCELİK RİSK YÖNETİMİNE VERİLDİ

Önceliğin kriz yönetiminden risk yönetimine verildiğini ifade eden Demir; “Bu çerçevede ülkemizde yeni bir afet yönetim modeli uygulamaya konulmuş olup, getirilen bu model ile öncelik Kriz Yönetiminden, Risk Yönetimine verilmiştir. ‘Günümüzde Bütünleşik Afet Yönetimi Sistemi’ olarak adlandırılan bu model, afet ve acil durumların sebep olduğu zararların önlenmesi için tehlike ve risklerin önceden tespitini, afet olmadan önce meydana gelebilecek zararları önleyecek veya en aza indirecek önlemlerin alınmasını, etkin müdahale ve koordinasyonun sağlanmasını ve afet sonrasında iyileştirme çalışmalarının bir bütünlük içerisinde yürütülmesini öngörmektedir.” dedi.

AFAD SADECE ULUSAL DEĞİL ULUSLAR ARASI ÇAPTA BAŞARLI OPERASYONLARA İMZA ATIYOR

AFAD’ın sadece ulusal değil uluslar arası alanda büyük çalışmları olduğunun altını çizen Aysel Demir; “AFAD, illerde doğrudan valiye bağlı İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri ve 11 ilde bulunan Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri vasıtasıyla çalışmalarını yürütmektedir. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, afet ve acil durumlara ilişkin tek yetkili kurum olup, bir şemsiye kurum anlayışıyla afet ve acil durumun niteliği ve büyüklüğüne göre gerek Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı vb. ilgili diğer bakanlıklar ile gerekse sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Sadece ulusal çapta değil uluslararası anlamda da birçok başarılı operasyona imza atan AFAD, dünyanın en uzak coğrafyalarında dahi yaşanan afet ve acil durumlara kayıtsız kalmamış, kaliteli, profesyonel ve alanında uzman personeli, teknolojik ekipmanı ile Haiti’den Japonya’ya, Şili’den Myanmar’a kadar yardım elini uzatmış; Libya, Tunus, Mısır ve Suriye’de yaşanan toplumsal olaylarda dünyanın takdirini kazanan tahliye ve insani yardım operasyonlarını başarıyla gerçekleştirmiştir.” dedi.

DEMİR, SİMÜLASYON TIRINI DENEMEYE DAVET ETTİ

Herkesi Cumhuriyet Meydanında yer alan simülasyon tırına davet eden Aysel Demir; “Polatlı Avcılar Arama Kurtarma Derneği Öncülüğünde, eğitim ve uygulama için Polatlı Cumhuriyet meydanında üç gün boyunca faaliyetlerini sürdürecek olan simülasyon tırımızın, hemşehrilerimiz tarafından hayat kurtaran, tedbir ve önlemleri deneyimlemesi adına ziyaret edilmesini önemle tavsiye ediyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.