Daron Acemoğlu kimdir? Daron Acemoğlu kaç yaşında? Daron Acemoğlu nereli? Daron Acemoğlu ne iş yapıyor? Daron Acemoğlu neden gündem? Daron Acemoğlu hakkında merak edilenler haberimizde...

Selim Selimoğlu Kimdir? Selim Selimoğlu Nereli ve Kaç Yaşında? Selim Selimoğlu Kimdir? Selim Selimoğlu Nereli ve Kaç Yaşında?

Daron Acemoğlu kimdir?

1967 yılında İstanbul'da doğdu. Kendisi Ermeni kökenlidir.Babası avukat Kevork Acemoğlu'dur. İlköğrenimini İstanbul Kadıköy'deki Aramyan Uncuyan Ermeni İlkokulu'nda tamamladıktan sonra 1986 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu.

Lisans eğitimini İngiltere York Üniversitesi'nde Matematiksel Ekonomi ve Ekonometri alanında (1989) tamamladı; Yüksek Lisans (1990) ve Doktora (1992) derecelerini London School of Economics'ten aldı. 1992-1993 yılları arasında London School of Economics'te ders verdi. 1993 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri'nde Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) akademik kariyerini sürdürmektedir. 2000 yılında ekonomi faaliyete geçmiş ve 2019 yılında enstitü unvanını almıştır. Üniversitenin bir öğretim üyesine verilebilecek yüksek unvan elde edilmiştir.

"Tüketici Güveni ve Rasyonel Beklentiler: Temsilcilerin İnançları Teoriyle Tutarlı mı?" MIT'deki akademik kariyerinin ilk yıllarında The Economic Journal'da yayınlandı. "1996 Yılının En İyi Makalesi" ödülünü aldı. Siyaset uzmanı James A. Robinson'la birlikte yazdığı Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri 2006'da yayımlandı. 2006 Bilim Ödülü'nü aldı.

Acemoğlu ve Robinson'un 2012 yılı kitabı The Failed Nations: The Origins of Power, Poverty, and Prosperity (Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty), New York'un en çok satanlar listesine Times'a girdi. Acemoğlu ve Robinson bu kitapta uluslararası refahtaki farklılıkların temel nedeninin hizmet eksikliği ve tarihi veya kültürel faktörler olduğunu savunuyor; Farklılığın temel nedeninin ulusların ekonomik ve politik yapısal doğasında yattığını savundu.

Sosyal Bilimler 2013 T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Acemoğlu'na layık görüldü. Ödül, Acemoğlu'na 24 Aralık 2013'te düzenlenen törenlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından takdim edildi.

Utrecht, Bilkent, Bath, Boğaziçi ve Atina üniversiteleri ile Paris'teki École Normale Supérieure'den fahri doktor unvanını aldı. Acemoğlu, 2019 yılında MIT tarafından "Enstitü Profesörü", 2021 yılında ise British Academy Onursal Üyesi unvanına layık görüldü.

Acemoğlu, Review of Economics and İstatistik ve Journal of Economic Growth dergilerinin yardımcı editörüdür. Bilimler Akademisi üyesidir.

Acemoğlu, oyun teorisi ve strateji alanındaki araştırmalarıyla tanınan Asuman Özdağlar ile evli ve çiftin Arda ve Aras adında iki oğlu var.

Ödülleri:

2013: Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü