DANE KAYBINA GEÇİT YOK!

Bu haber 16 Temmuz 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Başarılı çalışmalarıyla Polatlı’da tarımın gelişmesinde büyük rol oynayan Polatlı ilçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü kontrolündeki ekipler, ilk arpa ve buğdayın işlem gördüğü günden bu yana sahada ekipleriyle dane kaybının önüne geçmek amacıyla sıkı bir denetim ve kontrol çalışması yürütüyor. Bölgelerde yapılan biçimleri tek tek inceleyen, hem biçerdöver bakımlarını hem de tarlalardaki biçimden sonraki durumu yerinde tespit eden ekipler, bu anlamda dane kaybına sebep olabilecek nedenlerin önüne geçmek için yoğun mesai harcıyor.

DOĞRU BİÇİMİN ÖNEMİ BU YIL DAHA ÖN PLANA ÇIKTI

Türkiye’nin en yüksek verimli ve kaliteli buğdayının üretildiği Polatlı’da, dane kaybı ve kaliteyi korumak adına yapılan saha taraması ve kontroller sayesinde hem çiftçinin ürünü zayi olmuyor hem de Polatlı genel anlamda daha bilinçli bir hasat yapma imkanı yakalıyor. Özellikle tarımsal kuraklık nedeniyle ürün kaybı yaşayan Polatlı çiftçisi için doğru biçimin önemi bu yıl daha ön plana çıkıyor.

BELGESİ OLMAYAN BİÇERDÖVER KULLANAMIYOR

Biçerdöver sahipleri, hasat yapılmadan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getirmeleri gerekiyor. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandıramıyor. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmasına izin verilmiyor.

TARLA DEĞİŞİMİNDE AYARLAR KONTROL EDİLMELİ

Hasatta, üründeki rutubet durumu dikkate alınarak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmaması ve çiğ düşmeden önce hasada son verilmesi gerekiyor. Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınması gerekiyor. Biçerdöverlerin hassas ayarları, ürünün cinsi ve durumuna göre, tekniğine uygun olarak yapılacak, her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilerek yeni biçilecek tarlaya uygun hale getirilmesi gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.