CUMHURİYET MEYDANINDA KADIN DAYANIŞMASI

Bu haber 14 Nisan 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz öncülüğünde İstanbul Sözleşmesinin feshi ile ilgili başlatılan ve Ankara’nın 25 ilçesini kapsayan “Mor Adımlar, Ankara’da Direniyor” eyleminin durağı Polatlı oldu. Programa Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlı Aka’da katıldı.

KUŞ: ASLA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Kadın Kolları Başkanı Devlet Kuş basın açıklamasında, “İstanbul sözleşmesi kadına şiddet varsa erkeğin cezalandırılması ve kadınların şiddetten korunması, şiddete uğrayan kadınlar için önlem alınmasını istiyor.İstanbul sözleşmesinin ortadan kaldırılmayı kim neden istemektedir.sözleşme kimleri neden rahatsız etmektedir.İstanbul sözleşmesinin öngördüğü haklar,en temel insan haklarıdır.İnsan hakları tartışılmaya açılamaz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak Atamızın biz Türk kadınlarına Tüm Dünyadaki kadınlardan daha önce verdiği haklarımızdan ödün vermeden geri adım atmadan savunmaya devam edeceğiz ülkemizde tüm kadınlar güven içinde olana kadar asla geri adım atmayacağız. Sözleşmeyi uygulamak yerine kaldırmak isteyenlere oturdukları koltukları dar edeceğiz” dedi.

AYAZ: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

İstanbul sözleşmesinin önemine dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz, “İstanbul sözleşmesi kırmızı çizgimizdir. Cumhuriyet’in ilanından beri birçok kazanımın yanı sıra elde ettiğimiz bu sözleşme elimizden almak istiyorlar. Bizler hakkımızdan vazgeçmeyiz. İstanbul sözleşmesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete karşı devletin yapması gereken hususi bir sözleşmedir. Bu sözleşme 6284’ü uygula Kadını koru ve cezai sistemi uygula der. İstanbul sözleşmesi yuva yıkan bir sözleşme değildir. Kadına karşı uygulanan şiddete gereğinin yap der.”

AKA: BİR KADER DEĞİL KEDERDİR

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlı Aka; “Kadınlarımıza her alanda destek hizmetleri ücretsiz yardımcı oluyoruz.  Dolaştığımız her yerde ölmek istemiyoruz feryatlarıyla karşılaşıyoruz. Biz onların sesine ses olmak için yollardayız. Bizler bu dayanışmayı büyüteceğiz. Kadını yok sayan ve kadınla erkeği eşit görmeyenlerle mutlaka hesaplaşacağız. Şiddet bir kader değil kederdir. İçinde birazcık insan sevgisi olan bu şiddete sessiz kalmaz. Onun için kadın erkek hep birlikte şiddetle mücadele edeceğiz. Mücadelemizi daha da yükselteceğiz. Yönetenler, kadınların teminatı olan İstanbul Sözleşmesini geri çekebiliyorlar. Ama 1 Temmuza kadar zamanımız var ve direneceğiz” dedi.

ŞİDDETE DAİR İBRETLİK BİR ÖYKÜ

Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen programda bir kadının feryadı yükseldi. Üç çocuk annesi Zülay Coşkun, eşinden şiddet gördüğünü ve ölmek istemediğini söyledi. Coşkun; “Kadına şiddet son bulsun artık. Ölmek istemiyorum. Dört yaşındaki çocuğum anne babamı artık dövme diyor. Çocuğum korkmasın diye baban beni öldürmüyor, beni seviyor dedim. Biz canız, biz vatanız, biz sizi bu dünyaya getiren analarız.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.