Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde güncel makroekonomik gelişmeler ile ilerleyen dönemlerde açıklanacak Orta Vadeli Program (OVP) hazırlıkları çerçevesinde, yılın üçüncü Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına katıldı. Yılmaz, toplantının tamamlanmasının ardından sosyal medya hesabından yazılı açıklama yaptı.

Yılmaz, parasal sıkılaştırma süreci ile fiyatlanma davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alındığını kaydetti. Dezenflasyonunun en kısa sürede tesis edilmesini ve enflasyonunun orta vadede tek haneli seviyelere düşürülmesini hedeflediklerine dikkati çeken Yılmaz, “Son dönemde cari açığı önemli oranda etkileyen altın ithalatındaki yaşanan gelişmeler ve bu kapsamda ihracatçılarımızın beklentilerini de kapsayan tedbirleri değerlendirdik. Enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacak, enerjide arz güvenliğimizi sağlayacak kapsamlı yol haritamızın da detaylarını görüştük” ifadelerini kullandı.

cumhurbaskani-yardimcisi-yilmaz-enflasyon-ile-mucadele-onceligimiz-olmaya-devam-edecek (2)

Bağ-Kurlu esnaf erken emeklilik için gün sayıyor Bağ-Kurlu esnaf erken emeklilik için gün sayıyor

CEVDET YILMAZ: EKONOMİMİZİN POTANSİYELİNİ GELİŞTİRECEK YAPISAL DÖNÜŞÜMÜN SAĞLANMASINI HEDEFLİYORUZ

Yılmaz, fiyat istikrarının yanı sıra; yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendirilen politikalar yürütüldüğünü belirtti. Yürütülen politikalar çerçevesinde, etkin ve kararlı adımlar atmayı sürdüreceklerine işaret eden Yılmaz, “Emisyon ticaret sisteminin uluslararası standartlar ve AB müktesebatı ile uyumlu geliştirilmesi yönünde çalışmalarımızı hızlandıracağız. Para politikası, maliye politikası ve yapısal reform olmak üzere üç temel dayanağı bulunan OVP ile ülkemizin rekabet gücünü ve üretimdeki verimliliğini artırmayı, ekonomimizin potansiyelini geliştirecek yapısal dönüşümün sağlanmasını hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

CEVDET YILMAZ: GÜVEN VE İSTİKRAR ORTAMINDA ENFLASYON İLE MÜCADELE ÖNCELİĞİMİZ OLMAYA DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz; kamu maliyesinden, finansal mimariye her alanda kapsamlı değişimleri öngördüklerinin altını çizerek, “Güven ve istikrar ortamında enflasyon ile mücadele önceliğimiz olmaya devam edecek. Ekonominin dengelenmesi, finansal istikrarın sağlanması, mali disiplinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalarımızı sürdürecek, kalıcı iyileşmeyi sağlama noktasında güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz. Toplantıya katılan ve katkı sunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.