AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Seçimlerin sonuçlarını ilk önce Türkiye’de öğrenmek istiyoruz. Ve biz iddia ediyoruz bizim dışımızda hiç kimse o kadar hızlı bir şekilde bu sonuçlara ulaşamayacak.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Seçimlerin sonuçlarını herkesten önce bilecek-2

Keçiören’de Dünya Süt Günü programı Keçiören’de Dünya Süt Günü programı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Yavuz, 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildikten sonraki ilk seçim olduğunu belirterek, "Pazar günü inşallah sonucu göreceğiz. Belki en son sorulacak, hiç sorulmadan şimdiden söyleyeyim. Sahanın nabzına baktığımda, anketlerin dilini okumaya çalıştığımızda ve olup bitene bir parça dikkatlice baktığımızda sayın cumhurbaşkanımızın alacağı oy oranının bir önceki seçimlerden daha aşağıya olmayacağını ön görüyorum. Yine AK Parti’nin oylarının da bir
önceki seçimde -2018’i kast ederek söylüyorum- yine AK Parti’nin alacağı oy oranının da bir öncekinden daha aşağıya olmayacağını bize gösteriyor’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Seçimlerin sonuçlarını herkesten önce bilecek-3

Yavuz, basın toplantısı yaptığı salonun aynı zamanda seçim günü Sonuç Alım Sistemi (SAS) salonu olarak kullanılacağının altını çizerek şöyle devam etti: 

“Burası ne yapmak istiyor; seçimlerin sonuçlarını ilk önce Türkiye’de öğrenmek istiyoruz. Ve biz iddia ediyoruz, bizim dışımızda hiç kimse o kadar hızlı bir şekilde bu sonuçlara ulaşamayacak. Yani Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan o gün seçimlerin sonuçlarını herkesten önce bilecek. Ha keza biz de sayın cumhurbaşkanımızla birlikte herkesten önce bileceğiz. Bir, seçimlerin erken alınması için bu mekanizma kuruluyor. İkinci olarak da seçimlere ilişkin hiçbir oy zayi olmasın diye bir sistemimiz var.'' dedi.

İHA