Yılmaz Büyükerşen, Yeniden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Aday Oldu! Yılmaz Büyükerşen, Yeniden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Aday Oldu!

Özbekistan ziyareti sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay hakkında tahliye edilmesi yönnde karar almasından sonra Yargıtay 3. Dairesi, Anayasa Mahkemesi üyelerine suç duyurusunda bulunma karar almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

"Buralarda kalkıp da birilerine şirin görünmenin anlamı yok"

Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin arka arkaya yanlışlar yapmış olduğunu bu nedenle de Yargıtay'ın kararının asla bir kenara atılamayacağını ifade etmişti. Erdoğan, aynı zamanda konu hakkında AK Parti içinden bu kararı yanlış bulanlara da göndermede bulunarak şu ifadeleri kullandı: "Anayasa Mahkemesi de bu konuyla ilgili olarak Yargıtay'ın attığı bu adımı hafife de alamaz, almamalıdır. Eğer partimden bazı arkadaşlar da burada Yargıtay'ı yerip, Anayasa Mahkemesi'ne övgüler düzüyorsa onlar da yanlış yapıyorlar. Bizim birimiz hepimiz, hepimiz birimiz anlayışıyla hareket etmemiz lazım. Buralarda kalkıp da birilerine şirin görünmenin anlamı yok."

Erdoğan'ın 'yanlış yapıyorlar' dediği isimler peki kimler? 

  • HÜSEYİN ÇELİK: Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Yargıtay'ın kararına tepki göstererek şu açıklama bulunmuştu:"Yıllar yılı, başını Vural Savaş, Sabih Kanadoğlu, Yekta Güngör Özden, Nuh Mete Yüksel ve benzerlerinin başını çektiği, vesayetçi güçlerin güdümündeki Kemalist militan yargıdan çektik. Tam vesayetler kalktı derken, bu sefer biz kendi militan yargımızı oluşturduk" şeklinde bir değerlendirme yaptı.
  • ABDULHAMİT GÜL: Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, Yargıtay'ın kararına ilişkin, şu açıklamalarda bulunmuştu: "Yüksek yargı mercileri arasındaki çatışma görüntüsü, hukuk devleti ve mülkün temelinde yer alan adalet duygusu için endişe vericidir." ifadelelerini kullanmıştı.
  • HAYATİ YAZICI: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı,Hatay Milletvekili Can Atalay için AYM'nin verdiği ihlal kararını tanımayan Yargıtay'ın bu kararına ilişkin,olarak şu ifadeleri kullanmıştı: "Yazık, çok yazık. Devleti oluşturan erkler, sorun çözümler. Asla sorun üretmez, üretemez." 
  • ŞAMİL TAYYAR: Eski AK Parti milletvekili ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Şamil Tayyar, da şu ifasdeleri kullandı: "AYM'nin kararını eleştirmek/yanlış bulmak ayrı, karara uymamak ayrıdır. Eleştirebilir, yanlış bulabilirsiniz ama uymamazlık edemezsiniz. Anayasa hükmü açık, karar bağlayıcıdır.Yargıtay 3.Ceza Dairesi'nin AYM kararına 'uymama' iradesi, hukuki değildir. Kaldı ki AYM'nin benzer mahiyetteki Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Leyla Güven hakkındaki 'hak ihlali' kararına uyulmuştu." ifadelerini kullandı.