CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 100. YIL TÖRENİNE KATILDI

Bu haber 14 Eylül 2021 saat 10:03 'de eklendi.

22 gün 22 gece süren savaşın zaferi 100 yıl önce bu topraklarda kazanıldı. Sakarya Zaferi’nin 100. yıını kutladığımız bu sene Polatlı birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Zaferin kazanıldığı 13 Eylül tarihinde Sakarya Zaferi’nin 100. Yılı Kutlama Programına eşrif eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sakarya Zaferi’nin kazanıldığı 1921 yılının herhangi bir savaşın değil, Türklerin Anadolu’daki bin yıllık varlığının da dönüm noktalarından biri olduğunu belirtti. Törene devlet erkanıyla birlikte, Ankara Valisi Vasip Şahin, Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, siyasi parti ve sivil toplum kuruuşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

SAKARYA ZAFERİ TÜRKLERİN ANADOLU’DAKİ VARLIĞININ DÖNÜM NOKTALARINDAN BİRİDİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polatlı’da Sakarya Zaferi’nin 100. Yıl Dönümü Kutlama Programına katılım sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya Zaferi’nin kazanıldığı 1921 yılının herhangi bir savaşın değil, Türklerin Anadolu’daki bin yıllık varlığının da dönüm noktalarından biri olduğunu belirtti. Temmuz ayında Sakarya’nın doğusuna çekilmek zorunda kalan ordunun, milletin var gücüyle donatılması ve başına da Meclisin Başkomutan olarak görevlendirdiği Gazi Mustafa Kemal’in geçmesi sayesinde bir ay çerisinde toparlanıp düşmanı yeniden Sakarya’nın batısına attığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Mücadele’nin en kritik sayfasında kazanılan bu zaferle başkenti tehdit eden düşman saldırısının önüne geçildiğini aktardı.

KAHRAMANLAR MÜCADELEYE İSİMLERİNİ, TARİHE CESARETLERİ VE KANLARIYLA KAZIDILAR

Top seslerinin artık Ulus’tan duyulmaya başlandığı bir süreçte kahraman ordunun adeta düşmana dur diyerek istiklal ile sonuçlanacak Büyük Taarruz’un müjdesini bu bölgede verdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çal Dağı’nda, Beştepe’de, Karlıtepe’de, Duatepe’de, Mangal Dağı’nda ‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak’ diye başlayan İstiklal Marşı’na ilham veren kahramanların Polatlı ve Haymana hattında verdikleri büyük mücadeleyle isimlerini tarihe cesaretleri ve kanlarıyla kazıdıklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır’ anlayışıyla yürütülen bu savaşta vatanın her karışını kanlarının son damlasına kadar koruma kararıyla cephede yerini alan askerlerimiz zafer kesinleşene kadar aynı azimle mücadele etmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi 1 yıl sonra 30 Ağustos Zaferi ile taçlanmış, 9 Eylül’de düşmanın İzmir’den denize dökülmesiyle de nihai amacına ulaşmıştır. Düşman Sakarya’dan geriye doğru çekilirken önüne çıkan her yeri ve her şeyi yakıp yıkarak, yüz kızartıcı nice katliama imza atarak gerçek yüzünü de göstermiştir.” dedi.

SAKARYA ZAFERİ ŞANLI TARİHİN ÖNEMLİ YAPRAKLARINDAN BİRİDİR

Sakarya Zaferi’nin tıpkı Malazgirt gibi, Bursa’nın, Edirne’nin, İstanbul’un fethi gibi, bir tarafta Viyana kapılarını diğer tarafta Kızıldeniz’i kucaklayan şanlı tarihin önemli yapraklarından biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Gazi Mustafa Kemal’in ‘Sakarya Melhame-i Kübra’sı, yani bir çeşit ‘kıyamet savaşı’ diye isimlendirdiği bu büyük zaferi Nazım Hikmet şöyle tasvir ediyor; Sonra 23 Ağustos Sakarya Melhame-i Kübrası ki devamı 13 Eylül gününe kadardır. Bizim kırk bin piyademiz, dört bin beş yüz atlımız, düşmanın seksen sekiz bin piyadesi, üç yüz topu vardı. Harp meydanının kuzey yanı Sakarya ve dağlardır. Keskin ve dik yamaçlarıyla ve kireçli toprakları ve kayalarında tek başlarına, birbirinden uzak haşin ve münzevi çam ağaçlarıyla Abdülselam Dağı. Gökler Dağı, dağlar ve Sakarya’dan bu havalide yalnız çatal tırnaklı karacalar su içmektedir. Ankara suyunun döküldüğü yerden Eskişehir kuzeybatısına kadar Sakarya mecrası uçurumlar içinden geçmektedir. Güneyde ve güneydoğuda yapraksız ve hazin, geniş ve uzun ve insana bıraktığı hiçbir şeye acımadan ölmek arzusu veren Cihanbeyli Ovası: Çöl… Bu çölün, bu dağların ve bu nehrin ve bizim önümüzde 22 gün ve gece, fasılasız dövüşüp, düşman ordusu ric’ata mecbur kaldı.” dedi.

ZAFER HİKAYESİNİ NESİLDEN NESİLE AKTARMALIYIZ

Milli mücadelenin adeta son kalesi olan Polatlı, Haymana hattında kazanılan bu zafer hikayesi nesilden nesile aktarılarak İstiklal Harbi’mizi hangi şartlarda ve ne büyük fedakarlıklarla kazandığımızı unutturmaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sakarya Savaşı’nın yaşandığı Polatlı ve Haymana’da halihazırda yedi anıt şehitliğimiz bulunuyor. Ayrıca bu zaferin kazanıldığı bölgeyi tarihi milli park ilan ederek kapsamlı bir ihya çalışması başlattık. Yaptığımız restorasyon çalışmalarıyla çarpışmaların yaşandığı bölgeleri, alt ve üst yapı tesisleri, ziyaretçi merkezleri, müzelerle donatarak tarih hafızamıza kazandırdık. Bu kapsamda yapılan Sakarya Meydan Muharebesi ve Türk Tarihi Tanıtım Merkezi ile Haymana Ziyaret Merkezi ve Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Şehitliği’nin açılışını canlı bağlantıyla gerçekleştireceğiz. Tüm bu eserleri, gelecek nesillere, verdiğimiz mücadelenin ve kazandığımız zaferlerin en doğru şekilde anlatılması bakımından önemli görevler ifa edeceğine inanıyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.