COŞKUN: EMEKLİYİ ENFLASYONA EZDİRMEYİN!

Bu haber 01 Temmuz 2022 saat 10:03 'de eklendi.

Meclis Komisyonu’ndaki torba kanun teklifi görüşmelerinde 2 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının 3 bin liraya çıkarılmasını öngören madde değiştirildi. Verilen önergeyle en düşük emekli aylığı 3 bin 500 liraya çıkartıldı. Açlık sınırının 6 bin 391 olduğuna dikkat çeken Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun artışın yeterli olmadığını ve emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini ifade etti. Coşkun ayrıca 2-7 Temmuz tarihleri arasında yatırılacak Kurban Bayramı ikramiyesinin en az 2 bin 500 TL olması gerektiğini söyledi.

ZAM YETERLİ DEĞİL

Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun, “Meclis Komisyonunda en düşük emekli maaşının 3 bin 500 lira olmasına karar verildi. Doğalgaz, elektrik, su gibi temel ihtiyaçların faturalarını ödemeye yetmiyor. Emeklilerimiz çok mağduriyet yaşıyor. Emekli maaşının en az asgari ücret seviyesinde yani 4 bin 250 lira olması gerekiyor. Emekli maaşı yetmediği için birçok emeklimiz market market dolaşarak ucuz ürün bulmaya çalışıyor. Bununla ilgili whatsapp grupları bile kurulduğunu tespit ettik. Kurban Bayramının yaklaşmasıyla bayram ikramiyesi konusu tekrar gündeme geldi. Geçtiğimiz Ramazan Bayramında bin 100 lira verilmişti. Bayram ikramiyelerinin 2 bin 500 liraya çıkarılmasını istiyoruz.” dedi.

FARKLILIKLAR GİDERİLMELİ

Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Güncel yaşamın çok altında kalan emekli aylıklarına acilen seyyanen bir artış yapılması emeklilikte yaşlı bir emekli ailesinin sağlık sorunları da gözetilerek insan onuruna yaraşır bir ücret verilmelidir. Emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücretle eşitlenerek memur maaş kat sayısına uyumlu olarak zam oranları belirlenmelidir. SSK emeklileri de halen sistemde olan gösterge sistemi hayata geçirilmelidir. Emekli ücret artışları enflasyona değil milli gelire endeksli olmalıdır. Memur katsayı sistemi SSK ve BAĞ-KUR uygulanmalıdır. Emeklilerin ücretleri arasındaki farklılıklar giderilmeli. bunun için SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine eşit hizmete eşit aylık bağlama oranı verilen tüm emekliyi kapsayan bir intibak düzenlemesi yapılmalı. Emeklilik hizmet ve prime dayalı değerlendirilmeli standart birliği sağlanmalı.”

EMEKLİLİK LÜTUF DEĞİL ALIN TERİYLE KAZANILMIŞ HAKTIR

“Sağlık hizmeti daha çok yaşlılıkta mecburen alınan bir hizmettir, katkı paylarıkaldırılmalı ve sağlık hizmetleri ücretsiz olmalı. emekli özel hastaneye mahkum edilmesin yüzde 200’lük fark tekrar değerlendirilmeli. Emekliye sendikalaşma hakkı tanınmalı emekli aylık o artışlarının belirlenmesine de hükümet emekli kuruluşlarıyla müzakere ederek, emeklilere toplu pazarlık hakkı tanınmalıdır. Bayram ikramiyelerinde günün şartlarına getirilmeli yıllık artış asgari ücret artışına endekslenmelidir. Türkiye büyüyorsa işçi ve BAĞ-KUR emeklisi de büyümeden payını almalı emekliler arasında ayrımcılık yapılmamalı memur emeklisine verilen haklar tüm emeklilere verilmeli SG te ayrımcılık yapılmaması emeklilere ekonomik ve kültürel sosyal olanak sunmak iktidarların en önemli görevidir. Emeklilik lütuf değil alın teriyle kazanılmış haktır.”

ÜÇ AYRI YASAYA GÖRE MAAŞ BAĞLANMAKTADIR

“Bugün emeklilikte üç ayrı yasaya göre maaş bağlanmaktadır. Tüm Emeklileri kapsayan hizmet ve prime dayalı bir intibak yasası çıkartılarak yasalarla getirilen farklılıkların giderilmesi talebimizdir. 5510 sayılı yasada 25 yıl bir fiil hizmet ve ödenen pirime dayalı bir emekli sistemi ( norm ve standart birliği) getirilmesini istiyoruz. Bu sistem emeklilikte yaşa takılanlarında sorununu da çözer. Tüm emekliyi kapsayan taban aylığı asgari ücret olan hizmet ve pirime dayalı norm ve standart birliği getirecek her prim günü eşit dönelerle değerlendirilen bir intibak istiyoruz.”

ANKARA’DAKİ KONUKEVİMİZİ KULLANABİLİRLER

Ankara’da Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği konukevini Ankara’da işi olan üyelerin rahatlıkla kullanabileceğini söyleyen Muzaffer Coşkun, “Ankara’da Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği konukevi var. Ankara’da işi olan üyelerimiz kalabilir. Servisi var, her türlü imkanı var. Bütün hizmetlerimiz var. Derneğimizin üyesi olan herkes kullanabilir.” dedi.

DERNEĞİMİZE BEKLİYORUZ

Tüm emeklileri derneğe beklediklerini ifade eden Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun, “Cumhuriyet Mahallesi Necatibey Caddesi 28/A’ya taşınmış bulunmaktayız. Tüm emekli arkadaşlarımız bekliyorum. Emeklilerimiz sorunlarını bize iletebilirler.” dedi.

EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ HANGİ GÜN YATACAK?

4 (a) (SSK) kapsamında gelir/aylık alanların aylık ödeme günü; 17, 18, 19, 20, 21 olanlara 5 Temmuz 2022; 22, 23, 24, 25, 26 olanlara 6 Temmuz 2022, 4 (b) (BAĞKUR) kapsamında gelir/aylık alanlara 7 Temmuz 2022, 4 (c) (Emekli Sandığı) kapsamında aylık alanların aylık ödeme günü; 1 Temmuz olanlara 2 Temmuz; 2, 3, 4, 5 Temmuz olanlara aylıkları ile birlikte 2-5 Temmuz 2022 tarihinde ödenecek. Emekliye bayram ikramiyesi ödemesi öncesinde ikramiye miktarının ne kadar olacağı merak ediliyor. Ramazan Bayramı öncesinde ödenen ikramiye 1100 Türk lirası olurken, bu süreçte farklı bir meblağ telaffuz edilmedi. Bu nedenle Kurban Bayramı’nda da aynı tutarda ödeme yapılması bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.