COŞKUN: EMEKLİLİK LÜTUF DEĞİL ALIN TERİYLE KAZANILMIŞ HAKTIR

Bu haber 20 Mayıs 2022 saat 9:56 'de eklendi.

Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun, Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Merkezinde emeklilikte arzu edilen sistem ile ilgili açıklamaları kamuoyu ile paylaştı. Coşkun, “Emeklilere ekonomik ve kültürel sosyal olanak sunmak iktidarların en önemli görevidir. Emeklilik lütuf değil alın teriyle kazanılmış haktır.” dedi.

EMEKLİLERİN ÜCRETLERİ ARASINDAKİ FARKLILIKLAR GİDERİLMELİ

Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Güncel yaşamın çok altında kalan emekli aylıklarına acilen seyyanen bir artış yapılması emeklilikte yaşlı bir emekli ailesinin sağlık sorunları da gözetilerek insan onuruna yaraşır bir ücret verilmelidir. Emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücretle eşitlenerek memur maaş kat sayısına uyumlu olarak zam oranları belirlenmelidir. SSK emeklileri de halen sistemde olan gösterge sistemi hayata geçirilmelidir. Emekli ücret artışları enflasyona değil milli gelire endeksli olmalıdır. Memur katsayı sistemi SSK ve BAĞ-KUR uygulanmalıdır. Emeklilerin ücretleri arasındaki farklılıklar giderilmeli. bunun için SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine eşit hizmete eşit aylık bağlama oranı verilen tüm emekliyi kapsayan bir intibak düzenlemesi yapılmalı. Emeklilik hizmet ve prime dayalı değerlendirilmeli standart birliği sağlanmalı.”

EMEKLİLERE EKONOMİK VE KÜLTÜREL SOSYAL OLANAK SUNMAK İKTİDARLARIN EN ÖNEMLİ GÖREVİDİR

“Sağlık hizmeti daha çok yaşlılıkta mecburen alınan bir hizmettir, katkı payları

kaldırılmalı ve sağlık hizmetleri ücretsiz olmalı. emekli özel hastaneye mahkum edilmesin yüzde 200’lük fark tekrar değerlendirilmeli. Emekliye sendikalaşma hakkı tanınmalı emekli aylık o artışlarının belirlenmesine de hükümet emekli kuruluşlarıyla müzakere ederek, emeklilere toplu pazarlık hakkı tanınmalıdır. Bayram ikramiyelerinde günün şartlarına getirilmeli yıllık artış asgari ücret artışına endekslenmelidir. Türkiye büyüyorsa işçi ve BAĞ-KUR emeklisi de büyümeden payını almalı emekliler arasında ayrımcılık yapılmamalı memur emeklisine verilen haklar tüm emeklilere verilmeli SG te ayrımcılık yapılmaması emeklilere ekonomik ve kültürel sosyal olanak sunmak iktidarların en önemli görevidir. Emeklilik lütuf değil alın teriyle kazanılmış haktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.