COŞKUN: EMEKLİ ENFLASYONA EZDİRİLMEMELİ!

Bu haber 08 Aralık 2022 saat 9:42 'de eklendi.

Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun, Ocak ayında belli olacak maaş zammı ile emeklilerin enflasyona ezdirilmemesi gerektiğini ifade ederek en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

Tüketici fiyatları (TÜFE) Kasım ayında , aylık yüzde 2,88 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 84,39 oldu. Aralık ayı enflasyon verilerinin Ocak ayı başında açıklanmasının ardından emeklinin alacağı net zam oranı belli olacak. Emeklinin enflasyona ezdirilmemesi gerektiğini ifade eden Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun, “Açlık sınırı 8 bin lira civarında, yoksulluk sınırı ise 25 bin lirayı aştı. Ocak ayında belli olacak zam ile emekli enflasyona ezdirilmemeli. En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesinde olmalıdır.” dedi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE OLMALI

En düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini aktaran Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun, “Yıllarca çalışarak hak ettikleri emekliliğini alan vatandaşlarımızın aldıkları emekli maaşı onlara yeterli gelmiyor. Açlık sınırı 8 bin lira civarında, yoksulluk sınırı ise 25 bin lirayı aştı. Şu anda en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL. Ocak ayında belli olacak zam ile emekli enflasyona ezdirilmemeli. En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesinde olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

EMEKLİLERİN YÜZDE 80’İ AÇLIK SINIRI ALTINDA

Emeklilerin yüzde 80’inin açlık sınırının altında olduğunu ifade eden Coşkun, “20 yıldır emekliye uygulanan altı aylık tüfe artışlarına artı refah payı verilmediği için SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 80’i açlık sınırı altında emekli, aylığı ile hayat mücadelesi vermekteler, bugün ortalama emekli aylığı 5 bin 500 TL’ye kadar düşmüştür. Kamuda mühendis olarak 25 yıl görev yapmış 9 bin prim günü ile tavan göstergeden emekli olmuş arkadaşlarımızın emekli aylığı 6 bin 800-7 bin TL arasındadır. 1990’lı yılların en yüksek maaş alan süper emekliler 6 bin 500 TL alırken parlamentoya sesleniyoruz. Acilen Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonlarda bekleyen tüm emekliyi kapsayan hizmet ve prime dayalı intibak yasasının çıkartılması gerekmektedir. İntibak çıkmazsa EYT’ liler de bile büyük adaletsizlikler yaşanır.” dedi.

İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR ÜCRET VERİLMELİDİR

Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Güncel yaşamın çok altında kalan emekli aylıklarına seyyanen bir artış yapılması emeklilikte yaşlı bir emekli ailesinin sağlık sorunları da gözetilerek insan onuruna yaraşır bir ücret verilmelidir. Emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücretle eşitlenerek memur maaş kat sayısına uyumlu olarak zam oranları belirlenmelidir. SSK emeklileri de halen sistemde olan gösterge sistemi hayata geçirilmelidir. Emekli ücret artışları enflasyona değil milli gelire endeksli olmalıdır. Memur katsayı sistemi SSK ve BAĞ-KUR uygulanmalıdır. Emeklilerin ücretleri arasındaki farklılıklar giderilmeli. bunun için SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine eşit hizmete eşit aylık bağlama oranı verilen tüm emekliyi kapsayan bir intibak düzenlemesi yapılmalı. Emeklilik hizmet ve prime dayalı değerlendirilmeli standart birliği sağlanmalı.”

EMEKLİLİK LÜTUF DEĞİL ALIN TERİYLE KAZANILMIŞ HAKTIR

“Sağlık hizmeti daha çok yaşlılıkta mecburen alınan bir hizmettir, katkı payları kaldırılmalı ve sağlık hizmetleri ücretsiz olmalı. emekli özel hastaneye mahkum edilmesin yüzde 200’lük fark tekrar değerlendirilmeli. Emekliye sendikalaşma hakkı tanınmalı emekli aylık o artışlarının belirlenmesine de hükümet emekli kuruluşlarıyla müzakere ederek, emeklilere toplu pazarlık hakkı tanınmalıdır. Bayram ikramiyelerinde günün şartlarına getirilmeli yıllık artış asgari ücret artışına endekslenmelidir. Türkiye büyüyorsa işçi ve BAĞ-KUR emeklisi de büyümeden payını almalı emekliler arasında ayrımcılık yapılmamalı memur emeklisine verilen haklar tüm emeklilere verilmeli SG te ayrımcılık yapılmaması emeklilere ekonomik ve kültürel sosyal olanak sunmak iktidarların en önemli görevidir. Emeklilik lütuf değil alın teriyle kazanılmış haktır.”

ÜÇ AYRI YASAYA GÖRE MAAŞ BAĞLANIYOR

“Bugün emeklilikte üç ayrı yasaya göre maaş bağlanmaktadır. Tüm Emeklileri kapsayan hizmet ve prime dayalı bir intibak yasası çıkartılarak yasalarla getirilen farklılıkların giderilmesi talebimizdir. 5510 sayılı yasada 25 yıl bir fiil hizmet ve ödenen pirime dayalı bir emekli sistemi ( norm ve standart birliği) getirilmesini istiyoruz. Bu sistem emeklilikte yaşa takılanlarında sorununu da çözer. Tüm emekliyi kapsayan taban aylığı asgari ücret olan hizmet ve pirime dayalı norm ve standart birliği getirecek her prim günü eşit dönelerle değerlendirilen bir intibak istiyoruz.”

ANKARA’DAKİ KONUKEVİMİZİ KULLANABİLİRLER

Ankara’da Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği konukevini Ankara’da işi olan üyelerin rahatlıkla kullanabileceğini söyleyen Muzaffer Coşkun, “Ankara’da Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği konukevi var. Ankara’da işi olan üyelerimiz kalabilir. Servisi var, her türlü imkanı var. Bütün hizmetlerimiz var. Derneğimizin üyesi olan herkes kullanabilir.” dedi.

DERNEĞİMİZE BEKLİYORUZ

Tüm emeklileri derneğe beklediklerini ifade eden Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun, “Cumhuriyet Mahallesi Necatibey Caddesi 28/A’ya taşınmış bulunmaktayız. Tüm emekli arkadaşlarımız bekliyorum. Emeklilerimiz sorunlarını bize iletebilirler.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.