COŞKUN: EMEKLİ EK ZAM İSTİYOR

Bu haber 04 Kasım 2022 saat 9:29 'de eklendi.

Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun, emekliye enflasyon zammının yanında ek zam yapılması gerektiğini söyledi.

Yeni yılın yaklaşmasıyla emekli maaşlarının da ne kadar olacağı merak konusu olmaya başlandı. Emekliye yapılan enflasyon zammının yeterli olmadığını belirten Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun, emekliye enflasyon zammının üstüne zam yapılması gerektiğini ifade etti.

ENFLASYON ZAMMI YETERLİ DEĞİL

Emekliye enflasyon zammının üstüne zam yapılması gerektiğini söyleyen Muzaffer Coşkun, “Yılbaşında enflasyona oranla gelen zam yeterli olmayacak. Bunun için ek zam yapılması gerekiyor. Emeklilerimiz geçinemiyor. Durum o kadar kötü ki artık ucuz ürün bulabilmek için emeklilerimiz market market dolaşıyor.” ifadelerini kullandı.

FARKLILIKLAR GİDERİLMELİ

Polatlı İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Muzaffer Coşkun açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Güncel yaşamın çok altında kalan emekli aylıklarına acilen seyyanen bir artış yapılması emeklilikte yaşlı bir emekli ailesinin sağlık sorunları da gözetilerek insan onuruna yaraşır bir ücret verilmelidir. Emekli aylıklarının alt sınırı asgari ücretle eşitlenerek memur maaş kat sayısına uyumlu olarak zam oranları belirlenmelidir. SSK emeklileri de halen sistemde olan gösterge sistemi hayata geçirilmelidir. Emekli ücret artışları enflasyona değil milli gelire endeksli olmalıdır. Memur katsayı sistemi SSK ve BAĞ-KUR uygulanmalıdır. Emeklilerin ücretleri arasındaki farklılıklar giderilmeli. bunun için SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine eşit hizmete eşit aylık bağlama oranı verilen tüm emekliyi kapsayan bir intibak düzenlemesi yapılmalı. Emeklilik hizmet ve prime dayalı değerlendirilmeli standart birliği sağlanmalı.”

KATKI PAYLARI KALDIRILMALI

“Sağlık hizmeti daha çok yaşlılıkta mecburen alınan bir hizmettir, katkı payları kaldırılmalı ve sağlık hizmetleri ücretsiz olmalı. emekli özel hastaneye mahkum edilmesin yüzde 200’lük fark tekrar değerlendirilmeli. Emekliye sendikalaşma hakkı tanınmalı emekli aylık o artışlarının belirlenmesine de hükümet emekli kuruluşlarıyla müzakere ederek, emeklilere toplu pazarlık hakkı tanınmalıdır. Bayram ikramiyelerinde günün şartlarına getirilmeli yıllık artış asgari ücret artışına endekslenmelidir. Türkiye büyüyorsa işçi ve BAĞ-KUR emeklisi de büyümeden payını almalı emekliler arasında ayrımcılık yapılmamalı memur emeklisine verilen haklar tüm emeklilere verilmeli SG te ayrımcılık yapılmaması emeklilere ekonomik ve kültürel sosyal olanak sunmak iktidarların en önemli görevidir. Emeklilik lütuf değil alın teriyle kazanılmış haktır.”

FARKLILIKLARIN GİDERİLMESİ TALEBİMİZDİR

“Bugün emeklilikte üç ayrı yasaya göre maaş bağlanmaktadır. Tüm Emeklileri kapsayan hizmet ve prime dayalı bir intibak yasası çıkartılarak yasalarla getirilen farklılıkların giderilmesi talebimizdir. 5510 sayılı yasada 25 yıl bir fiil hizmet ve ödenen pirime dayalı bir emekli sistemi (norm ve standart birliği) getirilmesini istiyoruz. Bu sistem emeklilikte yaşa takılanlarında sorununu da çözer. Tüm emekliyi kapsayan taban aylığı asgari ücret olan hizmet ve pirime dayalı norm ve standart birliği getirecek her prim günü eşit dönelerle değerlendirilen bir intibak istiyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.