CONGEL, MUHARREM AYI VE ALEVİLİK HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Bu haber 23 Ağustos 2021 saat 7:00 'de eklendi.

Polatlı Hacı Bektaşı Veli Kültür ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Haldun Congel, Muharrem Ayı ve orucu hakkında açıklamalarda bulundu. Alevilik hakkında bilgi de veren Haldun Congel, Aleviliğin Türk ile İslam kültürünün bir sentezi olduğunun söylenebileceğini ifade etti. Congel Aleviliği anlamak için Türk ve İslam tarihinin çok iyi bilinmesi gerektiğini belirtti.

CONGEL: MUHARREM AYI MATEM AYIDIR

Haldun Congel, Muharrem ayında Oruç tutulurken dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili de bilgiler verdi. Congel, “Bizler Muharrem ayında aynı zamanda hicri yılbaşıdır oruç tutmaya başlarız. Cana kıymayız, yas ve matem ayı gibi geçer. 12 gün oruçlar tutulur. Et yenmez, eğlence yapılmaz, fazla gülüp oynanmaz, daha çok kendi kabuklarına çekilirler, gözyaşlarını içlerine akıtırlar. 12 gün sonunda da aşure kaynatılır, komşularımıza ikram ederiz, kendimiz yeriz.” dedi.

İBADETLERİMİZİ BAĞLAMA EŞLİĞİNDE TÜRKÇE YAPARIZ

Alevilikteki ibadetlerden bahseden Congel, “Buradaki ibadet şeklinde müsahiplik olayı var. Buradaki 2 aileyi kardeş aile ilan ediyorlar. Örneğin borcun var yol kardeşin gibi sana yardım ediyor veya hastasın ilk o geliyor. Sen ona o sana yardım ediyor, kardeşlik gibi bir şey. İbadetlerimizi burada bağlama eşliğinde Türkçe yaparız, semah döneriz. Herkes evinden bir şeyler getirir, Dede eşliğinde herkese eşit şekilde dağıtılır. Dualar ederiz, iyilik isteriz. Ramazanda da oruç tutulur ama Muharrem orucuna daha fazla önem verilir.” dedi.

KERBELA OLAYINDAN SONRA İSLAM DÜNYASI İKİYE AYRILDI

Kerbela olayını da anlatan Haldun Congel, “Hz. Osman öldürülünce Hz. Ali İslam halifesi seçiliyor. Dönemin ilk emevi halifesi arasında iktidar savaşı çıkıyor. Muaviye vefat ettikten sonra halifeliği hilafet haline getiriyor. Oğlunu tayin ediyor. Oğlunun ismi Yezid. Tabi buna İslam dünyasına karşı çıkanlar oluyor. Hz. Hüseyin’i Kufe’ye davet ediyorlar. Kufe’ye giderken Kerbela’da 72 kişi karşılaşıyor. Yezid benim hilafetime biat et diyor. Hz. Hüseyin etmiyor. Çölde susuz bırakıyorlar, işkence ediyorlar. Biat etmeyince adamlarını, ailesini katlediyorlar ve Hz. Hüseyin’i şehit ediyorlar. Sonra İslam dünyası ikiye ayrılıyor.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.