ÇÖLLEŞMEYE İÇİN RİSK HARİTASI ÇIKARILDI

Bu haber 18 Haziran 2019 saat 10:17 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin çölleşme risk haritasının hazırlandığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin çölleşme risk haritasının hazırlandığını söyledi. Son 16 yılda yapılan çalışmalarla 30 bin futbol sahası kadar toprağın taşınmasının önlendiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Hedefimiz 7 milyar fidan” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin ev sahipliğinde Ankara’da düzenlenen Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinliğinin açılış seremonisine katıldı. Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi’nin kabulünün 25. yılına denk gelen ve yaklaşık 20 ülkenin bakan ve üst düzey bürokrat düzeyinde katılım gösterdiği etkinlikler, 17-19 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Çölleşmenin bilimsel platformda ele alınacağı program çerçevesinde bakanlar oturumunda çölleşmenin uluslararası alanda çözümü tartışılacak.


“HEDEFİMİZ 7 MİLYAR FİDAN”

Türkiye’nin topografyası, bitki örtüsü, jeomorfolojik yapısı ve sosyal yapısıyla her yönden çeşitliliği içinde barındırdığını belirten Bakan Pakdemirli, bu farklılıkların doğal kaynak yönetimi konusunda ülkemizi güçlü kıldığını vurgulayarak, son 16 yılda erozyon ve çölleşme ile mücadelede büyük adımlar atıldığını hatırlattı. “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde başlatılan ulusal ağaçlandırma seferberliği ile bugüne kadar 4,5 milyar fidan toprakla buluşturulmuştur” diyen Pakdemirli, 2023 hedefinin ise dünya nüfusu kadar, yani 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak olduğunu ifade etti.


“TÜRKİYE ÇÖLLEŞME RİSK HARİTASI HAZIRLANDI”

Arazi tahribatının sebep ve sonuçlarından birisinin de kırsal fakirlik olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, entegre havza rehabilitasyon projeleriyle kırsal kesimde yaşayan vatandaşların sosyo-ekonomik seviyelerinin yükseltilmesi için çalışmalar yapıldığını ifade ederek, “Bu kapsamda da çölleşmeye hassas alanları belirlemek ve projeleri bu alanlarda öncelikli olarak gerçekleştirmek maksadı ile ‘Türkiye Çölleşme Modeli’ ve ‘Türkiye Çölleşme Risk Haritası’ hazırlandı” şeklinde konuştu.

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.