Çocuklar mutlu,okullar açılıyor

Bu haber 07 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Korona virüsün ülke sınırları içerisinde tespit edilmesinin ardından alınan ilk önlemlerden biri okulların kapatılması ve eğitim sisteminde uzaktan eğitim formülünün uygulamaya konulmasıydı. İlkokul birinci sınıftan üniversite öğrencilerine kadar alınan bu tedbir ile birlikte öğrenciler eğitimlerinin bahar dönemini uzaktan eğitim ile tamamlamışlardı. Alınan sıkı tedbirler ile yönetilen süreçte öğrencilerin ve halkın sağlığının korunması amacı ile yeni eğitim dönemi de ilkokul birinci sınıflar ve okul öncesi öğrenciler hariç uzaktan eğitim ile başlamıştı. Birçok öğrenci ve velinin uzun zamandır beklediği yüz yüze eğitime geçilecek mi sorusunun cevabı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

AŞAMALI GEÇİŞ PLANLAMAMIZ SORUNSUZ OLARAK İLERLİYOR

Pandemi sürecinde ilk defa okul ile tanışan birinci sınıflar ve okul öncesi öğrenciler için uygulanan sistemde öğrencilere kişisel hijyen, sosyal mesafe gibi pandemi de uyulması gereken kuralların öğretilmesinin yanı sıra eğitimlerde de öğrencilerin birbiri ile temas etmeyecekleri sosyal mesafe hijyen kurallarına uygun bir şekilde eğitim süreci yönetildi. Öğrencilerin yanı sıra öğretmenler ve okul personelinin de bilgilendirildiği yeni eğitim döneminde alınan tedbirlerin yönetilen sürecin başarı göstermesi eğitimde ikinci aşamanın başlamasının önünü açtı. Konuya ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yüz yüze eğitimdeki ilk aşamada süreci planladığımız şekilde yönettiğimiz, iyi sonuçlar aldığımız için ikinci aşamaya geçmeye hazırız. Aşamalı geçiş planlamamız sorunsuz olarak ilerliyor.” dedi.

İSTEYEN VELİLERİMİZ ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERECEK

Uzaktan eğitim ile birlikte yürütülecek olan yüz yüze eğitim hakkında bilgi veren Selçuk, “12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık ve öğrencilerimiz, 2 gün okulda olacaklar. Yüz yüze eğitime başlama konusunda, isteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenler için uzaktan eğitim devam edecek ve devamsız sayılmayacaklar. Sınıf mevcudu azaltılacak ve ders süreleri kısaltılacak.” dedi.

İLK ETAPTA 500 BİN ÖĞRENCİMİZE TABLET ULAŞTIRILACAK

Selçuk, “Bilgisayar ve internet konusunda 12 bin 111 EBA destek noktası oluşturduk. Bilgisayar ve internet konusunda sorun yaşayan öğrencilerimiz, buradan EBA’ya bağlanabilecekler. İlk etapta 500 bin öğrencimize tablet ulaştırılacak. Cihazların dağıtım süreci milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek, okullar tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak. İhtiyaç sahibi olan öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecindeki tablet bilgisayar gereksinimleri de karşılanacak. Cumartesi günü eğitim olabilir, bu tamamen okullarımızın ihtiyaçları ile ilgili bir konu. Okulların ihtiyacına göre esneklik sağlanabilir ancak bunun niye ihtiyaç olduğunun somutlaşması lazım. Okula devam etmeyenler EBA içeriğinden sorumlu olacak” dedi. Haber/İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.